V košickej Steel Arene opäť vystúpia skutoční lordi tanca - Lod of the Dance
Tancom vyrozprávajú príbeh boja dobra so zlomÍrska šou plná tanca, hudby, svetiel a farieb naplnila už nejednú halu vo svete. Legendárnu Lord of
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Tancom vyrozprávajú príbeh boja dobra so zlom
Írska šou plná tanca, hudby, svetiel a farieb naplnila už nejednú halu vo svete. Legendárnu Lord of the Dance videli od premiéry v roku 1996 desiatky miliónov ľudí v 40 krajinách sveta. Po minuloročnom májovou úspechu sa do Košíc opäť vracia. V Steel arene sa predstaví 26. faberuára o 20. hodine.
Približne štyri desiatky účinkujúcich pohybmi tiel a írskym stepom rozpráva príbeh boja medzi dobrom a zlom, z ktorého vzišiel Pán tanca (Lord of the Dance). Precízne tanečné skupinové i sólové vystúpenia a írska hudba zďaleka nie sú jediným lákadlom veľkolepého predstavenia, ktoré má prívlastok "najlepšia tanečná šou sveta". Atmosféru šou dopĺni hra svetiel, farieb a pyrotechniky.
Šou Lord of the Dance založil v roku 1996 Michael Ryan Flatley. Narodil sa v USA v Chicagu v júli 1958 v rodine írskych emigrantov. Jeho prvými učiteľmi tanca boli matka a stará matka, ktorá bola šampiónka v írskych tancoch. V roku 1975 zvíťazil v "All-Ireland World Championship" v írskych tancoch. Týmto smerom sa a uberal aj jeho profesionálny život. Mohlo to však byť aj úplne inak. Michael totiž v rovnakom roku zvíťazil aj na "Golden Gloves Championship", čo bola prestížna súťaž v boxe. A aby toho nebolo málo, stal sa aj dvojnásobným víťazom All-Ireland Competition v hre na flautu. Po skončení strednej školy sa ale definitívne rozhodol pre tanec. A tak začala jeho hviezdna kariéra.
Jeho prvé profesionálne vystúpenia sa datujú do začiatku 80-tych rokov, kedy vystupoval s legendárnou írskou skupinou The Chieftains. Neskôr sa, spolu s Jean Butlerovou, stal hviezdou programu Riverdance, kde účinkoval do roku 1996. Vtedy sa osamostatnil a založil vlastnú show pod menom Lord of the Dance. Pod touto značkou uviedol úžasné tanečné vystúpenia (Lord of the Dance, Feet of Flames a Celtic Tiger) po celom svete. Dosiahol fantastické úspechy a dokázal neuveriteľným spôsobom spopularizovať írsky folklór.
Okrem množstva ocenení a uvedení do "siení slávy" sa dostal niekoľkokrát aj do Guinnessovej knihy rekordov. Napríklad v máji 1989, dosiahol 28 stepových úderov za sekundu. Tento rekord prekonal vo februári 1998, keď dosiahol 35 úderov za sekundu. Ďalšími zápismi boli v rokoch 1999 a 2000 najlepšie platený tanečník (1,6 milióna dolárov týždenne) a najvyššie poistené nohy tanečníka (40 miliónov dolárov).
Pre čitateľov sme v spolupráci s agentúrov 212 pripravili súťaž o dve vstupenky. Na lístky s kupónom čakáme do štvrtka do 10. hodiny. Meno výhercu sa dozviete na druhý deň.
jr
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári