Dvojročnú skúšobnú lehotu nahradí nová zásada "trikrát a dosť"
Vodiči sa už dva týždne snažia zvyknúť si na zmeny v novom cestnom zákone. Novinky sa však netýkajú iba vodičov, či chodcov, tentoraz neobišli ani budúcich držiteľov vodičského oprávnenia. Podľa zmien tí, ktorí začali navštevovať autoškolu od 1. januára 2009, budú robiť "vodičák" už podľa niektorých nových predpisov.
Čerstvým vodičom sa podľa nového zákona ruší dvojročná skúšobná lehota. Kto teda dostanete vodičský preukaz a bude sa chcieť hrať na "piráta ciest", bude pre neho platiť zásada "tri krát a dosť". To znamená, že ak spácha v priebehu roka tri závažné dopravné priestupky, bude sa musieť podrobiť odbornému preskúšaniu a preskúmaniu odbornej spôsobilosti. Podľa zákona medzi závažné dopravné priestupky platí napríklad jazda pod vplyvom alkoholu, jazda na červenú a podobne.
"Skúšky v autoškolách budú aj naďalej vykonávať skúšobní komisári policajného zboru," informuje mjr. Mgr. Jana Demjanovičová, hovorkyňa KR PZ. "Pôvodný zámer, aby skúšky v autoškolách vykonávala právnická osoba, v novom zákone schválený nebol." Okrem skúšajúcich sa zmenili aj samotné testy. Boli vydané nové, ktoré obsahujú 27 otázok. Tie sú zamerané na pravidlá cestnej premávky, dopravné značky, riešenie dopravných situácií na križovatkách a podmienky prevádzky vozidiel v premávke na podzemných komunikáciách.
Lehota, ktorá je po novom určená na vykonanie úspešnej skúšky po absolvovaní kurzu, sa upravila na šesť mesiacov. "Na rozdiel od predchádzajúcej úpravy začína plynúť už odo dňa určeného termínu skúšky. Termín určí dopravný inšpektorát na základe písomnej požiadavky autoškoly. V tejto lehote môže žiadateľ vykonať najviac dve opakované skúšky," vysvetľuje mjr. Demjanovičová. To znamená, že ak sa budúci vodič ani na jeden opravný termín nedostaví alebo z nich "vyletí", musí si zopakovať prípravu v autoškole v plnom rozsahu. "Táto zmena v legislatíve donúti záujemcov o vodičský preukaz, aby k výcviku a k príprave v autoškole pristupovali zodpovednejšie ako doteraz."
Po novom sú vodiči tiež povinní absolvovať aj kurz prvej pomoci. Skúška sa koná po riadnom absolvovaní vodičského kurzu a o dátume a mieste konania, informuje účastníkov inštruktor. Kurz sa delí na dve časti teoretickú a praktickú. V tej teoretickej musia úspešne zvládnuť test. Je zložený z 20 náhodne vybraných otázok, z toho sú aspoň tri zamerané na riešenie modelovej situácie poskytovania prvej pomoci. Na úspešné zvládnutie testu je potrebné získať 90 percent správnych odpovedí.
K vykonaniu praktickej časti je určená pomôcka. Ide o figurínu, na ktorej skúšaný názorne preukazuje schopnosť včas a správne reagovať na situácie, vyžadujúce poskytnutie prvej pomoci. Po skončení skúšky, inštruktor oznámi skúšanému výsledok - vyhovel, alebo nevyhovel. "Ďalšie novinky sa týkajú aj žiadateľov o udelenie vodičského oprávnenia na skupiny C, C+E, C1, C1+E. Tí sú povinní preukázať zdravotnú spôsobilosť okrem lekárskej prehliadky aj psychologickým vyšetrením," dodáva hovorkyňa KR PZ.
Michaela HAJDUKOVÁ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári