Korzár logo Korzár Košice
Utorok, 20. október, 2020 | Meniny má VendelínKrížovkyKrížovky

KLEBETNÍK na tému: Valentín a prvá láska

Zajtra majú sviatok všetci obchodníci, ktorých ponuka služieb alebo tovaru má niečo spojité s láskou. V sobotu má totiž meniny Valentín, ktorého meno

sa v posledných rokoch spája so sviatkom zamilovaných a všetkých ľudí, ktorí majú niekoho radi. Zisťovali sme, ako tento "importovaný" sviatok vnímajú niektorí známi Košičania, prípadne, či si pamätajú na svoju "prvú lásku".

Miss Edita Krešáková má oveľa radšej Vianoce

Túži si posedieť pri sviečkach

Úradujúca Miss Slovensko Edita Krešáková patrí ku generácii, ktorá si na sviatok sv. Valentýna nemusela zvykať, lebo s ním "rástla" od mala. Zaregistrovala ho na základnej škole, keď sa odvšadiaľ začali na ľudí valiť reklamy propagujúce sviatok zaľúbených a hlavne tipy na darčeky, ktoré by si títo zaľúbení mohli navzájom nakúpiť. "Už s predstihom som vedela, že sa blíži tento sviatok, lebo je to dosť prekomercionalizovaná záležitosť. Nepatrí k mojím najobľúbenejším. Najradšej mám Vianoce."

Skryť Vypnúť reklamu

Obľúbenosť tohto sviatku možno závisí od toho, či ho človek má s kým oslavovať a či je zaľúbený. "Ešte som nemala možnosť oslavovať tento sviatok inak, než doma, s rodičmi," priznala Edita. "Na nejaké veľké dary si nepotrpíme, ale vždy sa obdarúvame niečím sladkým. Najčastejšie čokoládovou bonboniérou. Mamka však od ocka dostáva aj niečo iné. Má veľmi rada kvalitný porcelán, preto jej ocko vždy na Valentína nejaký pekný pozháňa a potom ju ním prekvapí."

V deň sv. Valentína je príležitosťou zaspomínať na svoje detské lásky, ktoré tým, ako ich čas posúva do minulosti, získavajú na kráse a vyvolávajú úsmev. "Tiež si na takú svoju lásku spomínam," vraví s úsmevom Edita. "Nebol to kamarát z pieskoviska ani zo škôlky. Bol to spevák zo skupiny Lobby," smeje sa. "Veľmi sa mi páčil."

Skryť Vypnúť reklamu

Ako Edita spomenula, oslavy sviatku zamilovaných ostávajú zatiaľ v kruhu rodiny. Ani s priateľkami si nezvykne kupovať plyšové srdiečka či ružových macíkov. "Ak budem mať raz partnera, chcela by som osláviť tento deň niekde vo dvojici," prezrádza svoj sen. "Len ja a on, niekde v reštaurácii pri sviečkach. Som za niečo romantické. Veľká kytica krásnych červených ruží darovaná z lásky, to je niečo, čo by ma veľmi potešilo."

jr

Televízny redaktor Dušan Károlyi nemá davové prejavovanie náklonnosti v láske

V deň svätého Valetína vstúpil do stavu manželského

Televízny redaktor Dušan Károlyi tvrdí, že sviatok sv. Valentína ho kedysi nijako zvlášť "nevzrušoval". Zmena nastala potom, keď sa tento dátum spojil s inou udalosťou v jehon živote. "Pred jedenástimi rokmi sme v tento deňn mali s mojou, dnes už manželkou Silviou, svadbu," prezradil nám. "Nevolili sme však tento dátum zámerne. Chceli sme mať sobáš vo februári a náhodou to vyšlo že sobota a voľný termín bol práve 14. februára."

Skryť Vypnúť reklamu

Inak mu tento "sviatok zaľúbených" príde až veľmi komerčný. "My sa nijako špeciálne kvôli Valentínovi neobdarúvame. Zväčša, kvôli tomu, aby sme si spolu pripomenuli výročie svadby, zájdeme do divadla a potom na večeru. Nemám rád také hromadné až davové prejavovanie náklonnosti v deň, ktorý nám niekto ´vybral´ na tento účel - na Valentína. Považujem to len za obchodnícky manéver a ľudia, presne ako obchodníci naplánovali, nakupujú drobné hlúposti ako vycvičené ovečky," hovorí otvorene.

On sám vraj radšej ako dary, dáva nádielky súperom v tenise. Jeho zámerom, mimo tenisového kurtu nie je niekomu niečo dávať, ale niekomu urobiť radosť. "Teda najprv vysnorím, čo by dotyčnému urobilo radosť. Môže to byť čokoľvek, nemusí to byť hneď niečo materiálne. Napríklad aj pekné slovo."

Ak sa v kalendári blíži dátum, ktorý je v rodine D. Károlyiho dôvodom na gratulácie a obdarúvanie, "organizáciu" preberá manželka Silvia. "Najviac ma ´vytáča´ zvažovanie, čo komu kúpiť. Naozaj túto starosť rád prenechávam manželke. Takmer všetko sa mi zdá priveľmi lacné alebo drahé, zbytočné, duplicitné, nezmyselné, nevhodné..."

Niektoré sviatky niekoho potešia, pre iných sú možným dôvodom smútku z osamelosti. Tú by si možno ani neuvedomili, keby nebolo podobných sviatkov. "Samotný Valentín je podľa mňa v tomto smere nepodstatný. Keby médiá do ľudí neustále nebúšili, že je tu Valentín, utekajte rýchlo niekoho obdarovať, drvivá väčšina by tento deň prešla ako hociktorý obyčajný dátum. Do splínu sa, podľa mňa, osamelí ľudia dostávajú skôr počas Vianoc, ak nemajú okolo seba príbuzných, ktorí ich neustále rozveseľujú."

D. Károlyi iste nepatrí k ľuďom, ktorí sa nechajú zmanipulovať. Tlak médii a obchodníkov dokáže v pohode odignorovať. "Rovnako ´švihnuté´ ako oslavovanie Valentína sviatku zamilovaných, by mi prišlo oslavovať Pankráca, Serváca a Bonifáca. Celkovo mi sviatky nie sú obzvlášť sympatické. Už aj ´pokojné Vianoce´ sa zmenili na šibnuté dostihy po supermarketoch a abnormálne prežieranie sa. Ak sa po Vianociach s niekým stretnete, prvá alebo druhá veta debaty znie zaručene takáto: ´ja krava, pribrala som päť kíl...´ Mobilní operátori trepú o vianočných darčekoch od októbra do marca. A tým mi robia z Vianoc nevydarenú púťovú atrakciu namiesto sviatku pokoja," dodáva B. Károlyi úprimne.

jr

Natália Revajová-Lenártová je antiromantik

Kyticu zvykne ohundrať

Slovenská reprezentantka vo fitness Natália Revajová - Lenártová patrí do generácie, ktorá nemusela čakať na svätého Valentína, aby zamilovaným oznámil, že je ich čas. "Ten sviatok k nám prišiel dosť neskoro, tuším, že pár rokov po revolúcii, ale my ho dodnes nejako vážne neberieme. Je to síce pekné, ľúbiť sa treba, ale nemusíme to dať tomu druhému najavo iba počas Valentína."

Manžel, údajne veľký romantik, ju vie prekvapiť do roka aj niekoľkokrát. "Nikdy nezabudne, že je sviatok. Vždy ma niečím prekvapí, väčšinou je to kytica kvetov. A nie hocijaká, ale obrovská. Dá ju do vázy, kvietky ošetrí, vymieňa vodu. On je naozaj romantik, kým ja som antiromantik. Hnevám sa naňho, načo vyhodil toľké peniaze za tú kyticu, že som za to mohla mať radšej pekné topánky," smeje sa Natália. Jej jemná narážka sa neminula účinkom, pretože namiesto kytice jej pozorný manžel tentoraz venoval auto. "Aj keď som ho dostala trošku predčasne, beriem to ako valentínsky darček, lebo som ho dostala z lásky..."

Natáliine slová, že oficiálny sviatok zamilovaných neberú s manželom príliš vážne, treba však brať trošku s rezervou. "Strávime ho viac-menej pracovne, v našom podniku, kde chystáme pre zamilovaných valentínsky večer. Všade budú samé srdiečka, aj špeciálne menu, napríklad srdiečkový aspik, a podobne. Prísť môže každý, kto je aspoň trošku zamilovaný, nie je to ničím obmedzené. Počas tohto sviatku sa budeme viac-menej venovať druhým ľuďom, ale nájdeme si čas aj pre seba. Nemusíme ísť na Valentína trebárs na Tenerife, stačí, že si urobíme pekný večer s celou rodinkou v jednom tatranskom hoteli. No keďže máme malé dieťa, večera pre zamilovaných pri klavíri, ktorú tam majú v programe, nám asi nehrozí."

mat

Ján Gajdoš drží manželku s darčekom v napätí

Na sviatok Valentína mali zásnuby

Bývalý atletický reprezentant Ján Gajdoš má 14. február v kalendári podčiarknutý dva krát. Jednak je ako relatívne čerstvý mladoženáč stále zamilovaný, a aj preto, že pred troma rokmi, práve na svätého Valentína, sa so svojou vyvolenou zasnúbili. "Hľadal som taký dátum, ktorý by bol niečím výnimočný, aby sme si ho ľahko zapamätali. Rozhodoval som sa medzi 16. februárom, keď mám narodeniny, a 14. februárom, keď je Valentína. Napokon zvíťazil Valentín."

S Valentínom sa zoznámil už na základnej škole. "Aj keď vtedy sme si to až tak neuvedomovali, predsa len chlapci dospievajú trochu neskôr ako dievčatá. S pribúdajúcim vekom som však ten dátum začal brať stále vážnejšie, podľa toho, či som mal aktuálne nejakú priateľku. Väčšinou som jej kúpil na Valentína nejaký kvietok alebo dezert." Od aktuálneho príjmu zas záviselo, koľko mohol, a bol ochotný, do sviatku zamilovaných investovať. "Iné to bolo na Slovensku, iné, keď som chodil pretekať do Nemecka. Tam sa svätý Valentín oslavuje oveľa masívnejšie ako u nás. Nemci, a Nemky nevynímajúc, veľmi radi vítajú každý sviatok, aby mohli zdvihnúť pivový pohár. Zvlášť v Kolíne nad Rýnom, čo je študentské mesto, je na Valentína veselo. Reštaurácie sú plné mladých, zamilovaných párikov. Dvojičky tam majú vopred zarezervované miesta, a je ťažké do tých podnikov sa dostať. V meste je kopa stánkov, kde predávajú kadejaké lízatká, či medovníkové srdiečka."

Manželka vie, že on na svätého Valentína nezabudne. "Aj tohto roku dostane nejaký špeciálny darček, ktorý si už dávnejšie vybrala. Ja ju však ´šalím´, že to bude niečo iné, a už dva týždne počúvam otázky - čo to bude? Dostane náušničky, aj peknú retiazku na krk, ale ja jej stále vravím, že to nebudú tie čo chcela. Aby som ju trošku natiahol. Samozrejme, na Valentína si zájdeme aj na spoločný obedík, v kruhu rodiny, aj s dcérkou Laurou, ktorá má štrnásť mesiacov."

mat

Na Valentína ju poteší veľa ruží

Nedostal sa jej pod kožu

Sviatok zaľúbených sa nevyhol ani Jarmile Tkáčovej, poslankyni NR SR. Hoci nie je bežným sviatkom, našiel si k nej cestu, či už prostredníctvom kalendára, alebo reklám v televízii. Hoci ho veľmi nedodržiava, priznáva, že ak si naň načas spomenie, "odnesú" si to jej najbližší.

"Vtedy zvyknem kúpiť nejakú valentínsku drobnosť manželovi a pár srdiečok pre svoje deti. Keď som bola mladá, tento sviatok sme nepoznali, teda nemal takú tradíciu ako dnes. Vystačili sme si s májom, keďže je to lásky čas," spomína. Každý darček, ktorý dostane z lásky, ju dokáže potešiť. "Najkrajším darom na Valentína sú pre mňa ruže, veľa ruží. Ak si môj manžel spomenie, tak ich aj dostanem. Ja takisto niečo malé kúpim. Zvyčajne ozaj niečo drobné, milý malý gýč so srdiečkami a nápisom "Ľúbim ťa". Naposledy to bol ohnivo červený plyšový čertík."

V minulosti nebol tento sviatok bežný, ľudia si ozaj pripomínali iba máj lásky čas. Dnes je však situácia taká, že tesne pred sv. Valentínom nás nielen obchody, ale aj reklamy v TV doslova zasypávajú "srdiečkovými" darčekmi a sladkosťami. Pri takýchto príležitostiach si však všeobecne človek rád spomenie na niekoho koho má rád. Alebo na toho, kto bol súčasťou jeho minulosti. Obzvlášť prvá láska nám v pamäti ostáva najdlhšie. Či to už bolo v škôlke na pieskovisku alebo na základnej škole. "Na ZDŠ ke som obdivovala hádzanára zo školského družstva. Obdivovali ho totiž všetky dievčatá. Tá prvá ozajstná láska prišla až v maturitnom ročníku a spolu so školou sa skončila aj láska. Myšlienka sviatku sv. Valentína je krásna, pretože láska je v živote dôležitá. Podľa mňa by mohol byť aspoň raz za každý mesiac."

mia

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Home (ale aj) Office
 2. Downtown Bratislavy sa rozrastie o nový rezidenčný projekt
 3. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte?
 4. Zamestnanec chcel príspevok na stravu, no šéf mal iný názor.
 5. Zaplatiť za kávu či obed pomocou správy v čete? Už čoskoro
 6. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár
 7. Zelená Bratislava
 8. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 9. Znečistenie riek už možno nebude možné zastaviť
 10. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové
 1. Zaplatiť za kávu či obed pomocou správy v čete? Už čoskoro
 2. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 3. Zelená Bratislava
 4. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár
 5. Ruža zmeny
 6. Úpravy automobilov pre ZŤP
 7. No Finish Line v Bratislave sa presúva do virtuálneho priestoru
 8. Mladí ľudia vstupujú do druhého piliera už aj cez internet
 9. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové
 10. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte?
 1. Rysy navštívi päťtisíc ľudí denne. Ako vyzerá denný chod chaty 28 300
 2. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 17 146
 3. Jedlo v Bratislave: Tieto reštaurácie určite vyskúšajte 16 127
 4. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 14 299
 5. Čo bude s gastráčmi a miliardy z EÚ ako prekliatie? 13 695
 6. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 11 353
 7. Hodnotenie profesionála: Ako obstáli obľúbené hotely v Tatrách? 9 458
 8. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte 9 093
 9. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 9 002
 10. Budúcnosť v digitále je plná žien. V čom majú pred mužmi navrch? 8 613
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Koronavírus na Slovensku: Pribudlo 705 prípadov nákazy a ďalších šesť úmrtí (minúta po minúte)

Celkový počet nakazených na Slovensku dosiahol číslo 31 400. Pandémia Covid-19 si doteraz vyžiadala 98 obetí.

Odberné miesto na nový koronavírus.

Čo hovoria zahraničné štúdie o reštauráciách a fitnescentrách

Treba vetrať, nosiť rúško a udržiavať odstup.

Ilustračné foto.
Peter Sagan na Giro d'Italia 2020.
Bývalý šéf Inštitútu zdravotníckej politiky Martin Smatana.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop