prvý významný deň záveru fašiangov. Toto na celom svete bujaro oslavované obdobie, nazývané aj bláznivé dni, potrvá až do polnoci pred Popolcovou stredou - v utorok 24. 2. 2009 a charakterizujú ho mamutie karnevaly (napríklad Rio de Janeiro, Benátky), veľkolepé bály, maškarné plesy, valalské, profesijné, remeselnícke i firemné tancovačky, sprievody maškár a hlavne - hostiny.
Hor sa na svinské kary
Fašiangy končia v utorok pred polnocou obligátnym pochovávaním basy - symbolizuje záver veselého roztatáreného obdobia, odštartovaného na sviatok Troch kráľov. Tieto ich záverečné dni sú v niektorých častiach Slovenska známe i ako končiny.
Tučný štvrtok, nazývaný aj pažravým alebo obžerským, odporúčaniami predošlých generácií predpisuje, samozrejme, na veľkú radosť vyberavých papkáčov, že v tento deň treba konzumovať jedlá, pri vychutnávaní ktorých masť doslova tečie po brade, pretože po pochovávaní basy začína Popolcovou stredou 40-dňový prísny bezmäsitý predveľkonočný pôst, ktorý ukončí až Veľkonočná nedeľa 12. 4.
Najodporúčanejším menu sú bravčové hody, čo na vidieku riešia tradične prispôsobením termínu domácich zakáľačiek a obľúbené svinské kary s ovarovou polievkou, klobáskami, jaterničkami, krvavničkami, pečeným mäskom, škvarkami, tlačenkami a inými dobrotami bývajú hlavnými favoritmi nielen štvrtkových hodovníkov - zvýši totiž aj na ďalšie dni fašiangového finále. Samozrejme, v rámci prevencie načim mastnotu náležite riediť kvalitnou pálenkou, vínkom i pivom.
Končinové lahôdky
Aj keď si dietológovia a gastroenterológovia pravdepodobne šklbú vlasy, bravčové dobroty doplňujú v hostinách v domácnostiach aj inými dobrotami s množstvom tuku - takými sú pagáče, šišky a kysnuté koláče, v ktorých nesmie chýbať mak. To všetko má hodovníkom nielen dať v pôste spomienky na končinové lahôdky, ale podľa starých povier pričarovať do rodín hojnosť počas celého roka.
Najbujarejšie obdobie roka
Po tučnom štvrtku začína najbujarejšie obdobie roka. Celý víkend i prvé dva dni budúceho týždňa budú na celom svete v znamení najnoblesnejších spoločenských podujatí, ale i bezprostrednejších divokých ľudových zábav, maškarád a bujných tancovačiek. V nejednom našom regióne potiahnu dedinami sprievody nezbedných maškár a masiek, ktoré vystrájajú, maľujú ľuďom tváre a ešte si za to dajú i zaplatiť.
Sú miesta, kde v nedeľu budú aj špeciálne bály, na ktorým sa smú zúčastniť iba vydaté ženy a ženatí muži - slobodní si však všetko vynahradia po svojom.
Autor: eb
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári