vrátane školských či predškolských zariadení je zamorené všami. Pracovníci RÚVZ preto včera iniciovali stretnutie s riaditeľmi škôl, na ktorom prijali opatrenia, ako bojovať s nepríjemným hmyzom.
KOŠICE. Podľa našich informácií, zatiaľ poslednými školami kde bojujú s hmyzom, ktorý dokáže poriadne znepríjemniť život, je košická ZŠ Trebišovská 10 a ZŠ v obci Chrastné (okres Košice-okolie).
So všami bojovali tri týždne
V januári túto pliagu likvidovali v ZŠ Belehradská na sídlisku Ťahanovce tri týždne, v septembri 2008 aj v susednej ZŠ Juhoslovanská a ďalších školách.
"V utorok sme volali rodičov piatich detí, aby si ich prišli vyzdvihnúť zo školy, lebo majú vši," povedala nám Božena Haklová, riaditeľka ZŠ Trebišovská.
Enormný výskyt dotieravého hmyzu v meste potvrdila MUDr. Katarína Strmenská, vedúca Odboru hygieny detí a mládeže RÚVZ. "Celé Košice sú samá voš a je to naozaj obrovský problém," povedala nám včera K. Strmenská. "V podstate košické školy rozdeľujeme na tie, kde vši majú a na školy, kde to taja. Dnes (rozumej včera-pozn.red.) sme prijali opatrenia, ako budeme postupovať. Školy sa búria, že to nie je ich problém, ale je, lebo škola sa môže stať ohniskom nákazy. Podľa môjho názoru, ak sa v niektorej vyskytnú vši, mali by riaditelia škôl ihneď konať a úzko spolupracovať s detskými pediatrami a rodičmi detí."
Stopercentne pomohol psí šampón
Riaditelia škôl však nemajú povinnosť hlásiť výskyt vší v škole a oponujú hygienikom viacerými argumentami.
"Dostali sme prípis z RÚVZ, aby učitelia kontrolovali hlavy žiakom minimálne dva razy do týždňa," uviedol Alexander Krajňák, riaditeľ ZŠ Juhoslovanská. "Kedy to ale majú robiť? Pred vyučovaním, počas neho, alebo po skončení vyučovania? Nehovoriac o tom, že na to by sme potrebovali súhlas zákonných zástupcov žiakov. Nikto z nás netúži po tom, aby ho rodič obvinil z porušovania práv dieťaťa alebo diskriminácie."
Vši si hostiteľov nevyberajú, útočia bezohľadne na každého človeka. Ako nám povedala jedna učiteľka, nemilého cudzopasníka priniesla domov i jej dcérka. "Nič nepomáhalo, tie potvory sú už odolné asi voči všetkým chemikáliám," tvrdila pedagogička. "Nakoniec sme si ale poradili, pomohlo umytie vlasov šampónom pre psov."
RÁMČEK: Voš detská
Voš detská, alebo tiež vlasová či hlavová, je hmyz schopný parazitovať iba na človeku. Prežíva vo vlasatej časti hlavy, ale aj na obočí, brade a vo fúzoch. Samičky denne kladú 3-4 vajíčka (hnidy), ktoré sú pevne prichytené k vlasu tesne pri pokožke. Vývoj vši trvá asi 14-40 dní, dospelá voš žije cca 40 dní. Živí sa krvou hostiteľa. Pri bodnutí vylučuje do pokožky sekrét, ten spôsobuje hostiteľovi nepríjemné svrbenie, ktoré núti ku škrabaniu. Takto vzniknuté ranky sa môžu následne infikovať a môže vzniknúť hnisavé ochorenie kože. Voš detská sa šíri priamym kontaktom, najmä v kolektívoch. V prípade výskytu vší treba odvšiviť všetky osoby naraz, aby sa zabránilo ďalšiemu šíreniu vší. Ak sa dostanú napríklad na golier odevu, dokážu preliezť na šaty druhých osôb. Teotreticky teda môže človek získať tento nepríjemný suvenír napríklad aj v prostriedkoch MHD alebo v kine.
* * *
Návrh opatrení
Na včerajšom stretnutí navrhli hygienici tieto opatrenia:
n - pri akomkoľvek podozrení učiteľa na možný výskyt vší oznámi túto skutočnosť vedeniu školy a rodičovi.
n - do príchodu rodiča žiaka izoluje učiteľ od kolektívu.
n - učiteľ dohliadne, aby vrchný odev žiaka podozrivého zo zavšivavenia nebol uložený spoločne v šatni na vešiaku s odevmi ostatných žiakov.
n - učiteľ rodičovi odporučí, aby navštívil príslušného obvodného detského lekára a podľa jeho pokynov zabezpečí odvšivavenie dieťaťa.
n - vedenie školy zabezpečí informovanie rodičov, že sa v škole vyskytli vši a tiež že sa budú v detských kolektívoch vykonávať preventívne opatrenia.
n - vedenie školy požiada rodičov o súčinnosť, aby priebežne kontrolovali deti.
n - učiteľ v detskom kolektíve následne vykoná preventívne opatrenia, priebežným sledovaním možného výskytu vší u ďalších detí.
n - opätovný nástup žiaka do školy bude možný až po predložení potvrdenia od lekára, že žiak už nie je chorý.
Teraz záleží už len na vedení každej košickej školy, ako a či vôbec zapracujú tento návrh opatrení.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári