desatinné miesto, sa používať nesmú. Najmä malým obchodníkom to spôsobuje problémy. Niektorí o tom ani nevedia.
KOŠICE. Eurové ceny sa musia zobrazovať na dve desatinné miesta. Prestavené by preto mali byť všetky meradlá, ktoré doteraz zobrazovali cenu so zaokrúhlením na jedno desatinné miesto. Týka sa to výdajných stojanov pohonných látok, váh aj taxametrov.
"Takéto meradlá sa nemôžu používať a bolo ich treba prestaviť na zobrazovanie cien podľa platného zákona," uviedla Mária Lazarová z Úradu pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo SR (ÚNMS). V tejto veci spolupracujú so Slovenským metrologickým ústavom. Samotné kontroly meradiel robí Slovenský metrologický inšpektorát.
Najrýchlejšie sa vraj prispôsobili benzínky. Jednotková cena za liter pohonnej látky má byť zobrazovaná na tri desatinné miesta, konečná na dve. Veľké obchodné reťazce váhy upravili v predstihu. Taxislužby ešte majú čas, pre ne je stanovené prechodné obdobie až do konca marca.
Malí podnikatelia majú starosti
Najviac sa úprava meradiel dotkla malých obchodníkov, ktorí si obstarali digitálne váhy. Tie staré mechanické však požiadavkám vyhovujú, cenu totiž nezobrazujú vôbec.
"O novom zobrazovaní sme ešte nepočuli," povedala prekvapená Mária z mäsiarne. "My cenu aj tak neblokujeme podľa váhy. Hmotnosť nahadzujeme do pokladne a tá nám určí cenu. Iné by to bolo, keby váha rovno vydávala aj bloček s cenou ako v hypermarketoch. U nás prestavovanie nemá význam. Keď raz ukazuje 25 deka, tak to sa predsa nezmení."
V ďalšom obchode, kde na displeji svietilo jedno desatinné miesto, takisto o novinke nevedeli.
"Neviem, či sa váha dá prestaviť. Údaj o cene ani nepoužívame. Keď bola v slovenských korunách, dalo sa podľa toho orientovať. Teraz nie, lebo váha na eurá ani neprepočítava," vysvetlila vedúca Žaneta.
Znefunkčnenie displeja nepomôže
Fakt, že cenový údaj z váhy nepoužívajú, nehrá podľa ÚNMS úlohu. "Ak je váha vyrobená tak, že obsahuje aj indikáciu ceny, nie je dôležitá skutočnosť, či užívateľ túto indikáciu používa," vyjadrila sa Lazarová. "Prelepenie ktoréhokoľvek displeja váhy alebo iný spôsob znefunkčnenia displeja zobrazujúceho cenu porušuje túto požiadavku."
Váhy sa musia prestaviť, ak sa to nedá, nesmú sa používať. Treba ich vymeniť za nové. Drobným podnikateľom to spôsobí nemalý škrt cez rozpočet, pretože digitálne váhy stoja od asi 330 eur (asi 10-tisíc Sk) vyššie.
Po prestavení treba ešte skúšky
SMÚ odhaduje, že opatrenia sa týkajú niekoľkých tisícok váh, okolo tisíc až tisícpäťsto výdajných stojanov a okolo päťtisíc taxametrov. Všetky meradlá musia po prestavení prejsť skúškou meradla.
"Registrovaná osoba oznámi servisný zásah SMÚ do piatich dní, ktorý do 120 dní vykoná skrátenú skúšku určeného meradla," vysvetlila Lazarová.
Aj v tejto lehote sa však môže používať. Skrátená skúška je zjednodušená a podľa nej finančne výhodnejšia. Napríklad pri váhach stojí 10 eur.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári