úspor.
Hospodárska kríza trvá niekoľko mesiacov a výrazne sa začala dotýkať už aj Slovenska. Nad budúcim ekonomickým vývojom je veľa otáznikov. Analytici sú bezradní a často menia svoje predpovede.
Kam uložiť v tomto období neistoty nasporené peniaze? Kúpiť nehnuteľnosť, investovať radšej do drahých kovov či do podielových fondov, uložiť si ich na účet v banke alebo skôr minúť v predtuche, že môžu stratiť svoju hodnotu?
Slováci sú konzervatívni
Slovenskí investori patria podľa Vladimíra Šošovičku z ČSOB Asset Management vo všeobecnosti medzi veľmi konzervatívnych klientov. "Ich obavy z poklesu hodnoty našetrenej sumy momentálne pravdepodobne prevažujú nad snahou o dosiahnutie vyšších ziskov za cenu rizika."
Opatrnosť nezaškodí
Kríza však už nepanuje len vo svete financií, rozšírila sa na celé hospodárstvo. Firmy, ktoré ešte nedávno boli úspešné a veľmi rentabilné, začínajú vo veľkom prepúšťať.
Odborníci preto odporúčajú, aby si ľudia uložili peniaze tam, kde majú istotu, že ich v prípade akútnej potreby môžu hneď použiť. Analytik VÚB banky Martin Lenko odporúča s dlhodobejšími investíciami tento rok radšej počkať.
"Ak investor bude peniaze potrebovať už o niekoľko mesiacov mal by uprednostniť vkladové účty v bankách. Pre dlhopisové fondy sú totiž odporúčaným investičným horizontom tri roky a pri akciách minimálne päť až šesť rokov," vysvetľuje investičný poradca Peter Világi z Medical a Financial Consulting. Termínované vklady podľa neho ponúkajú iba jedinú výhodu: "Takéto produkty by mali primárne slúžiť na uloženie finančnej rezervy na pokrytie nepredvídaných výdavkov, napríklad v čase dlhodobejšej práceneschopnosti či nezamestnanosti."
Inak Világi považuje viazanie prostriedkov na účte za nezmyselné. "Tu je dôležitejšia okamžitá dostupnosť financií ako zhodnotenie vkladu," vraví. Aj Zuzana Kardelisová z Asset Management Slovenskej sporiteľne hovorí o opatrnom a prezieravom správaní sa pri rozhodovaní o investovaní svojich peňažných prostriedkov. "Slováci skôr volia konzervatívnejšie produkty, napríklad zaistené fondy," povedala.
Po páde nasleduje rast
"Špekulovať" by mal človek teda iba s takou sumou, ktorej strata ho nijako finančne neohrozí. Podľa Šošovičku je však len otázkou času, kedy si investori opäť uvedomia, že treba šetriť aj na dlhodobé ciele a prehodnotia svoje investičné zámery.
Ak sa teda niekto odpúta a je ochotný riskovať, má viacero možností, ako zhodnotiť svoje peniaze. Môže nakúpiť drahé kamene, šperky či zlato. Investíciou do budúcnosti, ktorá sa môže ukázať ako veľmi výnosná, je aj nákup drahých obrazov a nehnuteľností.
"V súčasnosti pri poklese na trhoch prepuká panika a klienti začnú hromadne odpredávať svoje investície, čím spôsobia ďalšie znižovanie cien. Je však známe, že po každom poklese nasleduje nárast a pri dodržaní hlavných zásad investovania je vysoká pravdepodobnosť dosiahnutia zisku," odporúča Šošovička.
Sladká odmena
Týmito zásadami sú správny výber fondov, rozloženie rizika a dodržanie odporúčaného investičného horizontu.
S prvými dvoma zásadami klientom pomáha banka a správcovská spoločnosť. No predčasný výber prostriedkov z fondov je už v rukách samotného klienta. Ak ho uskutoční v čase straty, oberie sa o možnosť jej vyrovnania alebo prekonania pri opätovnom raste ekonomiky.
"Veríme, že klienti, ktorí vydržia súčasnú situáciu, ako aj tí klienti, ktorí tento rok začnú s investíciami do podielových fondov, najmä vo forme pravidelného dlhodobého sporenia, sa v budúcnosti dočkajú odmeny," dodáva Šošovička.
Ako sa pripraviť na horšie časy
Urobte si domáci finančný "audit".
Prehodnoťte dôležitosť všetkých svojich výdavkov.
Na začiatku mesiaca si oddeľte časť peňazí, ktoré nevyhnutne potrebujete na chod domácnosti.
Nekupujte veci, ktoré nepotrebujete.
Ak to nie je nevyhnutné, väčšie výdavky, ako napríklad kúpu novej práčky, je vhodné odložiť na neskoršie obdobie.
Keď rozmýšľate nad úverom či nad nákupom tovaru na splátky, dobre si prepočítajte, či to váš rodinný rozpočet unesie.
Vytvárajte si finančnú rezervu, a teda sporte. Aj keď malú sumu, ale pravidelne každý mesiac. Ideálnym spôsobom je príkaz z účtu.
Nasporené peniaze nevyužívajte na financovanie kúpy vecí bežnej spotreby. Myslite na to, že to môže byť vaša rezerva v horších časoch.
Zdroj: VÚB banka
Strácajú peniaze vo fondoch hodnotu?
Úroky na depozitoch výrazne klesli v porovnaní s peňažnými fondmi. To by mohlo pritiahnuť späť investície do fondov.
BRATISLAVA. Najväčší odlev peňazí zaznamenali minulý rok peňažné fondy. "V tomto prípade však klienti porovnávali neporovnateľné historický výnos fondu a budúcu úrokovú sadzbu na depozitoch. Momentálne sa však situácia mení a úroky na depozitoch výrazne klesli v porovnaní s peňažnými fondmi.
To by mohlo pritiahnuť späť investície do fondov," povedal Vladimír Šošovička z ČSOB Asset Management.
Podľa Kataríny Antoničovej z IAD Investments bola dôvodom, pre ktorý investori vyhľadávali konzervatívne orientované podielové fondy a fondy so zaisteným výnosom, kríza. Pre ňu sa totiž fondy, nesúce vyššie investičné riziko, vlani výrazne prepadávali.
Zaistené fondy sú zaujímavé z hľadiska bezpečnosti aj možnosti výnosu. Klienti môžu dosiahnuť vyšší zisk pri raste akciových trhov a neprerobiť v čase ich poklesu. Keďže počas roka 2008 bolo a ešte aj v súčasnej situácii stále je ťažké predpovedať, kedy sa kríza skončí a kedy sa akciové trhy vrátia k rastovému trendu, noví investori preferujú zhodnocovanie svojich úspor v konzervatívnejších fondoch. Zaistené a realitné fondy, ktoré ku konzervatívnejším fondom patria, im dokážu zabezpečiť potenciálne nižší, ale "bezpečnejší" výnos.
"Vo všeobecnosti možno povedať, že na obdobie asi dvoch rokov sú vhodnou investíciou skôr konzervatívne fondy, napríklad eurový peňažný či dlhopisový.
V strednodobom horizonte sú vhodné zmiešané fondy a na dlhšie obdobie skôr akciové fondy," radí Zuzana Kardelisová z Asset Management Slovenskej sporiteľne.
Autor: kr, vj, rag
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári