využitie stratili následkom najdôkladnejšie zorganizovaného zločinu 20. storočia.
KOŠICE. Štátna vedecká knižnica privítala vo štvrtok popoludní vo svojich priestoroch Kultúrno-vzdelávacieho centra novú výstavu. Pod názvom Židovské kultúrne dedičstvo sú vystavené snímky troch fotografov - Viery Kamenickej, Roberta Vrláka a Maroša Borského.
V súčasnosti slúžia niektoré bývalé synagógy a modlitebne ako galérie a múzeá. Ďalšie sú využívané ako obchody, sklady a príbytky. Iné sa rozpadávajú a ich neodvrátiteľný zánik je iba otázkou času. A niektoré z nich sú súčasťou Svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.
Putovná výstava
Aktuálna výstava je reprezentačným výberom 27 fotografií. "Nejde však o umelecké fotografie, ale o dokumentačné, ktorých cieľom je zachytiť stav židovských pamiatok dnes. Poslaním výstavy je zoznámiť košické publikum s touto témou. Je to putovná výstava, prichádza sem z Bratislavy a dostane sa aj do iných miest," vysvetľuje Maroš Borský, kurátor výstavy a riaditeľ Slovenského centra židovského kultúrneho dedičstva. Dodal, že výstava je koncipovaná pre širokú verejnosť i pre školy.
Židovské pamiatky na Slovensku sú významným, ale dodnes nie plne využitým faktorom pre rozvoj cestovného ruchu. V súčasnosti rezonuje teda ich integrácia do turistického produktu mesta.
Synagóga na Zvonárskej
Stredobodom areálu objektov židovskej náboženskej obce na Zvonárskej ulici je chátrajúca synagóga z roku 1899. Tá bola nominovaná do Európskych ciest židovského kultúrneho dedičstva. "Keďže sa Košice stali Európskym hlavným mestom kultúry 2013, možno sa nájdu finančné prostriedky na záchranu tejto vzácnej pamiatky. V tomto momente je však o tom predčasné hovoriť," hovorí Borský.
Dokumentácia židovských pamiatok nebola dodnes ukončená. Na našom území sa v súčasnosti nachádza 105 synagóg a modlitební a 693 identifikovaných cintorínov. "Záchrana a udržiavanie židovského kultúrneho dedičstva sú dôležité pre zachovanie dôstojnej spomienky na tragédiu holokaustu. Pred holokaustom žilo na Slovensku viac ako 136 000 židovských občanov, dnes je to približne 3000. Pre budúce generácie tak zostanú synagógy dokladom židovskej minulosti Slovenska," dodáva Borský.
Organizátorom výstavy je Slovenské centrum židovského kultúrneho dedičstva a pozrieť si ju môžete do 20. marca.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári