Korzár logo Korzár Košice

Slovenské vinice pod drobnohľadom Európy

LÝDIA VEREŠČAKOVÁ, lydia.verescakovakorzar.skVšetky veľké výrobne, prevádzky, pivnice a vinice na slovenskej aj maďarskej strane Tokaja si tento

LÝDIA VEREŠČAKOVÁ, lydia.verescakovakorzar.sk

Všetky veľké výrobne, prevádzky, pivnice a vinice na slovenskej aj maďarskej strane Tokaja si tento týždeň preklepol expert Európskej komisie Luc Berlottier. Rokoval so zástupcami oboch strán. Cieľom jeho cesty bolo preveriť oprávnenosť ich argumentov v spore o značku Tokaj. Hlavná vyjednávačka Marieta Okenková skonštatovala, že majú na dohodu len pár dní. Na základe novej legislatívy EÚ totiž treba predložiť do Bruselu špecifikácie tokajských vín, ktoré obsahujú presné postupy ich výroby. Platiť majú začať už od 1. apríla. Otázkou zostáva, či budeme mať spoločnú špecifikáciu s Maďarmi, alebo každý svoju.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

TOKAJSKÁ OBLASŤ. Návšteva experta nadviazala na prvé trilaterálne júnové rokovania v Bruseli. Keďže na nich maďarská strana odmietla upustiť od jednostranného obmedzenia výmery len na slovenskej strane, Slovensko s ňou ukončilo rokovania. V spore sa začala angažovať Európska komisia. Okenková uviedla, že komisia za najvýhodnejšie považuje, aby Tokajská oblasť mala jedno geografické označenie a jedno označenie pôvodu Tokaj. Je to dôležité aj kvôli spoločnému boju proti krajinám, ktoré neoprávnene používajú túto značku. Privlastňujú si ju napríklad Ukrajina, Austrália, USA, Japonsko či Čína. Tento názor zdieľa aj Luc Berlottier.

Expert v teréne

Odborník absolvoval rokovania na oboch stranách. Začínal na našej vinohradníkov aj výrobcov preklepol zhora aj zdola. Zaujímal sa o vinice, ich výmeru a jej oprávnenosť, technológiu, výrobne, spôsob spracovania vín, systém, ako sa kontroluje jeho kvalita. Prešiel aj pivnice všetkých veľkých výrobcov a testoval aj slovenské tokajské vína. Okenková po rokovaniach vyjadrila názor, že je Slovensku naklonený: "Aj on si myslí, že je nelogické, aby bolo územie Tokajskej oblasti inak uvedené na jednej a inak na druhej strane. Zastáva názor, že musí byť jednotná definícia. On je viac-menej na našej strane. Uvidíme, aká bude reakcia na maďarskej."

SkryťVypnúť reklamu

Okenková pripomenula, že po tom, ako Slovensko ukončilo rokovania, Maďari dokonca žiadali komisiu, aby Slovensku odobrala právo používať značku Tokaj! Komisia odpovedala, že to nie je možné a že tieto dve oblasti môžu teoreticky existovať vedľa seba: "Aj cez Luca Berlottiera deklaruje, že nechápe dôvody, prečo sa s nami Maďari nechcú dohodnúť. Je to aj v ich záujme, lebo jediný spôsob ako 'kontrolovať' slovenských výrobcov, je práve dohoda a korektný spoločný postup. Aj naším záujmom je, aby to bola jedna oblasť a absolútnou prioritou je kvalita."

Na dohodu je už len pár dní

Okenková pripustila, že na dohodu majú už málo času: "Týždeň dva, ak chceme ísť do spoločnej špecifikácie, ktorá má začať platiť od 1. apríla." Potvrdil to aj Berlottier, ktorý svoju misiu označil za "poslednú šancu na dohodu." Uviedol, že "komisia chce mať tento problém vyriešený do konca marca." Pripustil, že na Tokaji je prvýkrát: "Cieľom bolo zmapovať ho priamo na mieste, stretnúť sa s výrobcami, lepšie pochopiť situáciu. Hovoril som s vašimi vyjednávačmi o rôznych možnostiach postupu a teraz uvažujeme, čo ponúkneme Maďarsku."

SkryťVypnúť reklamu

Komisia chce jeden Tokaj

Konečný názor na slovenský Tokaj Berlottier z diplomatického dôvodu nepovedal: "Najskôr sa musím stretnúť s maďarskou stranou." Poznamenal však, že Tokajskú oblasť vníma ako jeden geografický celok, len je rozdelený hranicou na dve časti: "Obe viac-menej vyrábajú rovnaké vína. Optimálne by bolo, aby používali jednotné geografické označenie Tokaj napriek hranici. Na to však potrebujeme presne vytýčiť vonkajšie hranice. To, kam ich položíme, je stále otvorenou otázkou."

Berlottier skonštatoval, že slovenský Tokaj má neskutočný potenciál pre rozvoj a zachovávanie tradícií. Pripustil, že výhodnejšie by bolo, aby Tokaj bol jedným celkom aj s ohľadom na zneužívanie značky Tokaj na svete. Uviedol, že Európska komisia proti tomu zakročí: "Nedávno sme podpísali dohodu s Austráliou, ktorá núti krajinu ukončiť výrobu vína pod značkou Tokaj. V USA sa o to tiež snažíme, ale zatiaľ sa to podarilo len čiastočne. Krajiny EÚ, Francúzsko a Taliansko už ukončili používanie značky." Priznal, že podobný spor EÚ riešila aj v oblasti Veneto v Taliansku: "Rokovania trvali šesť rokov, už je to uzavreté."

Budú dva Tokaje?

Okenková ani Berolttier nevylúčili, že to môže skončiť aj rozdelením Tokaja na dve časti s dvoma názvami v Maďarsku Tokaji borvidék a u nás Tokajskej oblasti. V praxi by to znamenalo, že na Slovensku môžeme vyrábať tokajské víno tak, ako ho po stáročia vyrábame, so zavedeným kontrolným systémom kvality, plnením do fliaš a označovaním. Zároveň Maďarsko môže vyrábať tokaji aszu tak, ako ho vyrábajú, označiť si ho podľa vlastných pravidiel, kontrolovať výrobu a uvádzanie na trh podľa vlastných pravidiel. "Vo veľmi krátkom čase budú trilaterálne rokovania v Bruseli. Pre nás nemá zmysel ísť tam, ak neuvidíme nejaký reálny výsledok, teda že Maďari vyvinú iniciatívu alebo to bude z iniciatívy Európskej komisie. My sme urobili maximálne ústupky," dodala Okenková.

* * *

Iný meter na to isté

n Slováci a Maďari sa o Tokaj naťahujú už desaťročia. Oni sa odvolávajú na historické územia, my na vedecké dôkazy. Požadujeme uznať katastre siedmich obcí, resp. 908 hektárov, ako je to v registri vinohradov a vyhláške z roku 1959. Navyše, aj maďarský argument z histórie má trhliny - Maďari totiž teraz tvrdia, že majú dovedna 11,5-tisíca hektárov tokajských vinohradov, ale podľa ich vlastných historických záznamov od konca 19. storočia výmera viníc nikdy nepresiahla plochu 5 až 6tisíc hektárov!

n Istý prelom v spore nastal podpisom medzirezortnej dohody pred zápisom Tokaja do UNESCO. Podpísal ju exminister Zsolt Simon s maďarským kolegom v roku 2004. Háčik je v tom, že sa v nej u nás spomína len 565 hektárov tokajských honov. Okenková povedala, že metodika, ako sa k tomuto číslu ministri dopracovali, je dodnes neznáma: "Nie je k tomu žiadna dokumentácia." Zmenil to exminister Jureňa - zrušil vyhlášku o výmere a v registri vinohradov naďalej zostalo 908 hektárov. S tým nesúhlasili Maďari. Po množstve rokovaní "našu" výmeru "navýšili" na 650, s tým ale nesúhlasili naši vinohradníci. Znamenalo by to, že u nás budú len 4 tokajské obce!

n Okenková uviedla, že žiadame len to isté, čo Maďari: "Keď my sme ochotní akceptovať na maďarskej strane 27 tokajských obcí, mala by maďarská strana recipročne podľa rovnakého metra akceptovať aj našich sedem."

n Náš Tokaj oficiálne deklarovala v legislatíve aj EÚ - Rada ministrov koncom apríla 2008 v Bruseli uznala v nariadení o spoločnej organizácii trhu s vínom Tokajskú vinohradnícku oblasť na Slovensku. Hovorí však len o ohraničení geografickej oblasti, nie o hektárovej výmere. Okenková potvrdila, že to nepomohlo: "Súčasnému maďarskému ministrovi pôdohospodárstva, ktorý deklaroval, že nie je povinný akceptovať rozhodnutia svojich predchodcov, oponuje ich združenie tokajských obcí. Vyjednávanie nikam neviedlo. Preto ho Slovensko ukončilo."

* * *

Ide Maďarom naozaj o kvalitu?

n Okrem výmery je pod paľbou kritiky Maďarov aj kvalita našich vín so značkou Tokaj. Okenková pripomína, že sa na jej adresu urážlivo vyjadrili už viackrát: "Bez akýchkoľvek argumentov a pádnych podkladov. To považujeme za urážku." Spomína, ako líder maďarských vyjednávačov P. Mahr doniesol na rokovania fľašu menej kvalitného slovenského 2-putňového tokajského zo supermarketu: "Ihneď sme dali urobiť rozbory a keď sa preukázala nižšia kvalita, behom pár dní sme ho stiahli z nášho trhu. Opačne to neplatilo."

n Vyjednávačka naráža na kontrolu slovenskej Veterinárnej a potravinovej správy, ktorá v jeseni kontrovala slovenské aj maďarské vína s označením Tokaj na našom trhu: "Vedeli sme, že sú na ňom v obrovských objemoch maďarské nízkokvalitné vína, ktoré sú 'oblečené' ako tokajské. Najzávažnejší nedostatok však nebol v označení. Až 15 zo 17 vzoriek maďarských vín nespĺňalo kritériá pre označenie tokajské! Navyše, magnetickou rezonanciou sme zistili, že v niekoľkých prípadoch bol dokonca pôvod hrozna iný, ako z Tokajskej oblasti a to šlo o 6-putňový Tokaj!"

n Očakávania Slovenska, že Maďari vína z nášho trhu stiahnu, sa nenaplnili: "Výsledky kontroly sme poslali aj maďarskej strane, ale reakciu dodnes nemáme. Naopak, od Maďarov sme dostali mediálne útoky. Nabehli do prevádzok slovenských vinárov a začali všetkých osočovať, ako si dovoľujeme kontrolovať maďarské vína. Na vlastnom trhu, pripomínam."

n Poukazuje aj na klasifikáciu tokajských honov. Kým na Slovensku ich máme spolu 37, z čoho až 34 je v najvyššej kvalite 1A, v Maďarsku má veľa honov nižšiu kvalitu 1B. Vyplýva to z polohy honov kým u nás sú väčšinou na kopcoch, oni ich majú aj na rovinách.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  2. Čo bude toto leto in?
  3. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  7. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 9 039
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 641
  3. Kam smerujú peniaze bohatých? 4 902
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 3 693
  5. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 291
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 2 804
  7. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 2 194
  8. Crème de la Crème štartuje už čoskoro 2 155
  1. Tomas Hlavaty: Ateizmus a viera: Dve pasáže z Levovej homílie, ktoré vyvolávajú pochybnosti
  2. Ján Škerko: Sme vo vesmíre sami? Vesmírna prázdnota vo veľkom ničom
  3. Vladimír Krátky: Cintľavky - zobuďte sa !
  4. Milan Srnka: Quo vadis, hokejová reprezentácia?
  5. Štefan Šturdzík: Po boji je každý generál.
  6. Anna Miľanová: Obchodovanie áno. Dačo za dačo. Zakúpenie, výmena, či iné ocenenie kvality tovaru.
  7. Eva Bachletová: Šéfovia a šéfky!
  8. Otilia Horrocks: Keď sa p. redaktorka Benedikovičová opýtala premiéra Roberta Fica na PPA haciendy... /plus video/
  1. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 17 222
  2. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 8 298
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 8 247
  4. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 7 996
  5. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 894
  6. Natália Milanová: Nové záchody na ministerstve kultúry smrdia. Poriadne smrdia. 7 826
  7. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 7 033
  8. Ján Valchár: O Istanbule a vybrakovaných skladoch tankov 5 587
  1. Marian Nanias: X (Röntgenové) lúče, alebo Gama žiarenie? Aký je rozdiel...
  2. Marcel Rebro: Nebezpečný terorista s valaškou a mierumilovný rasista so samopalom
  3. Anna Brawne: Pán minister, to naše zdravotníctvo som už zachránila ja, preto je najvyšší čas, aby ste zo seba prestali robiť šaša!
  4. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  5. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  6. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  7. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  8. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Tomas Hlavaty: Ateizmus a viera: Dve pasáže z Levovej homílie, ktoré vyvolávajú pochybnosti
  2. Ján Škerko: Sme vo vesmíre sami? Vesmírna prázdnota vo veľkom ničom
  3. Vladimír Krátky: Cintľavky - zobuďte sa !
  4. Milan Srnka: Quo vadis, hokejová reprezentácia?
  5. Štefan Šturdzík: Po boji je každý generál.
  6. Anna Miľanová: Obchodovanie áno. Dačo za dačo. Zakúpenie, výmena, či iné ocenenie kvality tovaru.
  7. Eva Bachletová: Šéfovia a šéfky!
  8. Otilia Horrocks: Keď sa p. redaktorka Benedikovičová opýtala premiéra Roberta Fica na PPA haciendy... /plus video/
  1. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 17 222
  2. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 8 298
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 8 247
  4. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 7 996
  5. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 894
  6. Natália Milanová: Nové záchody na ministerstve kultúry smrdia. Poriadne smrdia. 7 826
  7. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 7 033
  8. Ján Valchár: O Istanbule a vybrakovaných skladoch tankov 5 587
  1. Marian Nanias: X (Röntgenové) lúče, alebo Gama žiarenie? Aký je rozdiel...
  2. Marcel Rebro: Nebezpečný terorista s valaškou a mierumilovný rasista so samopalom
  3. Anna Brawne: Pán minister, to naše zdravotníctvo som už zachránila ja, preto je najvyšší čas, aby ste zo seba prestali robiť šaša!
  4. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  5. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  6. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  7. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  8. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu