AJ VELIKÁNI SA BÁLI: CHURCHIL NECESTOVAL, BONAPARTE NEBOJOVAL
Nešliapnuť na kanálový poklop, trikrát odpľuť cez ľavé rameno pri stretnutí s mníškou, nechať sa ráno popľuvať dôveryhodnou osobou, aby sa na človeka prilepilo šťastie. To je len zopár "zaručene účinných" rituálov, ktoré majú ochrániť jedinca pred smolou v piatok trinásteho. V deň, aký ukazuje kalendár práve dnes.
KOŠICE. Piatok trinásteho považujú mnohí ľudia na celom svete za nešťastný a spájajú ho s rôznymi poverami.
V lietadlách trinástky nemajú
Britský premiér Winston Churchil odmietal v tento deň cestovať, francúzsky cisár Napoleon Bonaparte bojovať a nemecký básnik Johann Wolfgang Goethe preležal celý deň v posteli.
Strachom z piatka trinásteho, čiže tzv. paraskavedekatrifóbiou trpí až 25 % svetovej populácie. Podľa niektorých odhadov, iba USA prídu ročne o asi 800 - 900 miliónov dolárov len preto, lebo ľudia v piatok trinásteho necestujú a nejdú do práce. Na palubách lietadiel asi všetkých spoločností na svete nenájde pasažier sedadlo či rad s číslom 13.
"V lietadlách Lufthansy nasleduje po dvanástom rade štrnásty, chýba aj sedemnásty rad, lebo v Brazílii a Taliansku považujú za nešťastné práve toto číslo," povedala nám Beata Havranová z Action Global Comunications Slovakia, s. r. o. Mimochodom, vo väčšine ázijských krajín považujú za smolné číslo 4, v Rusku pondelok, Grécku a Španielsku utorok.
Hotelieri ju takisto neľúbia
Keďže poverčivých ľudí je viac ako dosť, prispôsobili sa tomuto faktu aj hotelieri. V Košickom hoteli Centrum začínajú izby od čísla 100, v bývalom Slovane takisto nikdy nemali izbu s číslom 13 a podľa našich informácií, nebude tam ani po rozsiahlej rekonštrukcii a zmene názvu hotela na Hilton.
Pre zaujímavosť, s piatkom trinásteho si vôbec nelámal hlavu Agda Bavi Pain, autor knihy "Koniec sveta" o košickom podsvetí a zákutiach košického rómskeho sídliska Lunik IX. Pokrstili ju práve v smolný deň, pôvodne tak chceli urobiť ľudskou krvou. Našiel sa síce darca, ale nikto z účastníkov krstu nemal pri sebe nôž alebo britvu. Krv preto nahradili pľuvancom.
Smutný Holík, spokojný Nepela
Trinástku nechcú ani v športe. Vlani bol na súpiske pretekárov Formuly 1 uvedený na 12. mieste jazdec Timo Glock, trinástku vynechali a na 14. mieste figuroval Sebastian Bourdais. Na takmer 30 rokov vymizli dresy s číslom 13 z československej hokejovej reprezentácie. Údajne to odštartoval Jiří Holík, ktorý v piatok trinásteho v roku 1965 nešťastne zabránil takmer istému gólu do súperovej bránky.
Na druhej strane, Ondrej Nepela, jediný slovenský reprezentant, ktorý v roku 1972 získal zlato na zimnej olympiáde v japonskom Sappore, si vzácny kov vybojoval v piatok trinásteho. Ten bol šťastným aj pre Slováka, ktorý v roku 2004 podal tiket v hre Loto. Odniesol si okrúhlych dvadsať miliónov korún.
Smolné číslo sa však dotklo aj politikov. Podľa nepísaného pravidla sa prísne dbá na to, aby ich za jedným stolom nikdy nesedelo a nerokovalo trinásť.
Zdravotníci, hasiči, policajti
Absolútne žiadny vplyv trinástky, ktorá pripadne na piatok, nepripisujú v súvislosti s nehodami, požiarmi či haváriami košickí záchranári, hasiči a policajti. Tento deň sa vraj nijako nevymyká z rámca iných dní v roku.
"Naše štatistiky neuvádzajú žiadne veľké výkyvy v počte požiarov," uviedol operačný dôstojník Hasičského a záchranného zboru Košice. "Máme zaznamenané také piatky trinásteho, keď sme takpovediac o nič ani len nezakopli. Nehorelo, nikto sa netopil, neboli havárie."
Jana Mésarová, zástupkyňa hovorkyne Krajského riaditeľstva PZ v Košiciach: "Čo sa týka kriminality alebo nehodovosti v piatok trinásteho, je to deň ako každý iný."
MIROSLAV SAMBOR
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári