Euromena minútové tarifikácie nezmenila, najmenšia akceptovaná minca je 10 centov
Pred niekoľkými rokmi sa len málokto mohol pochváliť mobilným telefónom. Ak teda potreboval niekto na ulici súrne telefonovať, hľadal najbližšiu telefónnu búdku. Dnes je situácia iná, no môže stať, že aj "mobilnému" človeku "odíde" baterka. V takejto situácii urýchlene hľadáte telefónny automat. Ešte minulý rok by ste len tak vbehli do najbližšej telefónnej búdky, nahádzali koruny a volali. Od začiatku roka sa však zmenila mena. Preto nás zaujímalo, ako sa kvôli euru zmenili sadzby.
V minulosti boli verejné telefónne automaty (VTA) veľmi vyhľadávané. Situácia sa zmenila s príchodom mobilných telefónov. Telefónne búdky na Hlavnej ulici, kedysi často využívané, dnes zívajú prázdnotou. Občas sa tam mihnú deti, ktoré si telefonovaním krátia čas, alebo vandali, ktorí nemajú nič iné na práci. Ak teda dnes potrebujete telefónny automat, máte na výber. Iba na Hlavnej ulici ich je 17 a v celom meste 360. Horšie však je, že ani v jednom nenájdete aktuálny cenník a ani to, aké euromince môžete vlastne použiť.
Obrátili sme sa teda priamo na Slovak Telecom, ktorý má VTA vo svojej správe. "Od 17. januára 2009 prijímajú verejné automaty už len eurá, v nasledovných hodnotách: 10, 20 a 50 centov a tiež 1 a 2 eurá," informovala nás Janka Burdová, vedúca odboru externej komunikácie a hovorkyňa Slovak Telecom. "Ceny s DPH za minútu volania sú nasledovné: miestne volanie stojí 0,166 euro (predtým 5 Sk), medzimestské volanie 0,299 euro (9 Sk) a medzinárodné od 0,465 do 3,319 euro (14,01 do 100 Sk) v závislosti od tarifného pásma. Volania do mobilných sietí v rámci Slovenska stoja 0,531 euro (16 Sk) za minútu. Vo všeobecnosti sa cena za minútu volania po prechode na novú menu nezmenila." Ak volajúci nahádže do automatu viac mincí, počas hovoru sa klesajúci kredit zobrazuje na displeji. Kto má v zásobe telefónne karty so slovenským kreditom, nič sa nedeje. Použiť ich môžete až do termínu ich expirácie, ktorá je na karte vyznačená. Klesajúci kredit sa mu ešte zobrazuje v korunách.
Keďže je v Košiciach 360 telefónnych automatov, zaujímalo nás tiež, či o ne neklesá záujem. "Výnosy z poskytovania VTA z roka na rok klesajú, čo je spôsobené najmä rozšíreným používaním mobilných telefónov," priznala J. Burdová. "Celkovo je pre nás táto služba stratová. Veľké rozšírenie mobilných telefónov vytlačilo VTA do pozície doplnkovej služby k mobilným telefónom, respektíve do úlohy ´núdzového riešenia´. Situácia je teda diametrálne odlišná oproti minulosti, keď boli VTA jedinou alternatívou, ako telefonovať mimo domova či pracoviska. Z tohto hľadiska opodstatnenosť povinnosti prevádzkovať VTA klesá." O ich úplnom zrušení však Slovak Telecom neuvažuje. Podľa J. Burdovej, prevádzkovanie VTA im vyplýva z licencie, vydanej Telekomunikačným úradom SR bez ohľadu na ich využiteľnosť. A to aj napriek tomu, že sa v nich častejšie vyskytujú vandali, než skutoční klienti...
Michaela HAJDUKOVÁ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári