Korzár logo Korzár Košice

CESTY: Kuba 2.časť

Dnes prinášame druhú časť spomienok manželomv Evy a Františka Ocelíkových, na ich putovanie naprieč KubouEvolučný vývoj podľa Fidela Castra sa

Dnes prinášame druhú časť spomienok manželomv Evy a Františka Ocelíkových, na ich putovanie naprieč Kubou

Evolučný vývoj podľa Fidela Castra sa začal jašterom a skončil človekom

Minulý týždeň sme priniesli prvú časť spomienok manželov Evy a Františka Ocelíkových na ich návštevu "ostrova slobody". Na Kube strávili vlani v júli vyše dva týždne, počas ktorých navštívili všetkých 14 provincií. O zážitky z hlavného mesta Havany sa podelili minule, teraz je na rade zvyšok ostrova.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na západ od Havany leží jediná provincia, ktorej dominuje mesto Piňar del Rio. Slovákov tam odviezol a aj po celý zvyšok pobytu ich prevážal moderný autobus, ktorý všade, kde sa objavil, budil veľkú pozornosť. "Ako prvú sme navštívili továreň na výrobu kubánskych cigár, považovaných za tie najkvalitnejšie na svete," načrel do spomienok František. "Väčšina zamestnancov boli ženy, ktoré šúľali cigary z dokonale pripravených a upravených tabakových listov. Každá cigara musela mať požadované parametre. Hrúbku, hustotu listov i správne zakončenie. Za osem a pol hodiny každá žena ušúľa 160 až 180 cigár rôznych značiek, ako sú Cohiba, Monte Cristo, Partogas. Každá značka má rôznu silu a jemnosť."

SkryťVypnúť reklamu

Ďalšou zastávkou bolo údolie Viňales, ktorého prírodná scenéria sa považuje za najkrajšiu na ostrove. Bol to doslova čarovný svet, ktorý dotvárali duté krasové útvary, nazývané mogote. "Najväčší sme navštívili. Interiér vypĺňala jaskyňa, ktorej časť sme prešli na loďkách. V údolí Viňales sme si pozreli na obrovskej skalnej stene maľbu, ktorá znázorňovala evolučný vývoj človeka od jaštera po dnešok. Bol to gýč, ktorý sa vraj zrodil v hlave Fidela Castra pri nejakých oslavách. Dohodol sa s jedným umelcom, že maľbu zrealizuje práve na tomto mieste. Odvtedy je to atrakcia pre turistov, ktorá sa preto stále udržiava."

Cestou späť navštívili turisti jednu z fariem, na ktorej precoval chudý, slnkom opálený a vetrom ošľahaný farmár s rodinou. Dozvedeli sa, že Kubánci pôdu nevlastnia. Štát im ju prenajíma, no nemôžu na nej pestovať to, čo si zmyslia. Určia im to kontrolóri, ktorých úlohou je potom dohliadať na dodržiavanie pestovania dohodnutých komodít. Väčšinou ide o tabak, cukrovú trstinu či sladké zemiaky, nazývané yuka. "Keďže je na ostrove vysoká korupcia, farmári sa snažia kontrolórov podplatiť. Snahou je presvedčiť ich, že pôda si potrebuje na ďalší rok oddýchnuť. Samozrejme, pôda nikdy neoddychuje. Farmári na nej posadia to, čo chcú, a potom s tým ´na čierno´ obchodujú."

SkryťVypnúť reklamu

Ďalšou zastávkou na ceste smerom na východ ostrova bola krokodília farma. Slováci mohli pozorovať asi 30 veľkých plazov, ktoré sú špecifickým kubánskym druhom. Od ostatných na svete sa líšia zvláštne rastúcim štvrtým zubom. "Samozrejme, že sme krokodílie mäso aj ochutnali," odpovedá Eva na našu otázku. "Na jedenie sa používa iba mäso z chvosta, ktoré je skutočne jemné. Chutilo ako niečo medzi rybacinou a bravčovinou."

Po farme prišlo na rad mesto Cienfuegos, postavené vo francúzskom štýle. Na rozdiel od Havany bolo mimoriadne čisté a udržiavané, údajne kedykoľvek pripravené prevziať funkciu hlavného mesta. Slováci si pozreli miestnu univerzitu, víťazný oblúk, kapitol i palác, nazývaný tiež malý Táj Mahál. Postaviť ho dal otec pre svoju dcéru ako svadobný dar. Po revolúcii sa tam malo zriadiť kasíno pre turistov, ale Castro rozhodol, že sa tam budú konať svadobné obrady. Samozrejme, pre tých, ktorí na to majú...

SkryťVypnúť reklamu

"Než sme pokračovali v ceste, okúpali sme sa v známej Zátoke svíň," spomína Eva. "Vylodenie kontrarevolucionárov v apríli 1961, ktorí chceli zvrhnúť Castrov režim, tam nepripomínala žiadna historická tabuľa. Nezbadali sme ani žiadne prasiatka, po ktorých dali zátoke meno Španieli, keď sa tam na svojich výpravách po prvý raz vylodili. Našli sme akurát pláž s mimoriadne ostrými kameňmi, po ktorých sa naboso nedal urobiť ani krok. Zato voda bola priezračná, plná podmorského života. Milovníci šnorchľovania si tam prišli na svoje."

Celou cestou naprieč ostrovom mali Slováci možnosť sledovať ľudí a ich obydlia. Boli veľmi jednoduché, pripomínali skôr naše záhradné domčeky, ale veľmi chudobné. Na žiadnom nechýbala strieška proti slnku, aby sa dalo na verande posedieť a hojdacie kreslo. Jednotlivé domčeky boli od seba oddelené živým plotom z kaktusov. "Dedinky, ktoré sme míňali, mali zvláštne názvy. Florida, Venezuela, Portoriko... Dostali ich vraj preto, aby sa naplnil sen revolucionára Jose Martího, že všetky mestá, štáty i ostrovy raz budú slobodné. Takto sú symbolicky oslobodené aspoň v rámci slobodnej Kuby."

Po niekoľkých menších mestách navštívili Slováci druhé najväčšie mesto na ostrove, Santiago de Cuba. Leží takmer na samom východe Kuby, východnejšie bola už len vojenská základňa USA - Guantanamo. Santiago, ktoré bolo kedysi hlavným mestom, má 800 tisíc obyvateľov a svojim vzhľadom, keďže leží na kopcoch, pripomína americké San Francisco. Medzi známe pamiatky patrí katedrála Casa de Diego Velázquez, ktorá patrí medzi najstaršie kubánske koloniálne rezidencie a múzeum Museo Emilio Bacardí, v ktorom sa nachádza zbierka starožitností a obrazov. S námestím susedí hotel Casa Granda Hotel, ktorý často navštevoval známy britský spisovateľ Graham Greene.

"Z mesta sme sa vydali na výlet do hôr, kde bola cieľom cesty dedinka s bazilikou Panny Márie Medenej. Symbolizuje ju neveľká soška, ktorá sa kedysi dávno potopila spolu s nejakou loďou. Miestni rybári ju vylovili a doniesli do kaplnky, ktorá stála v blízkosti baní na meď. K tejto soške sa modlili a prosili ju o šťastie v ťažbe i pomoc v bežných problémoch. Keďže vraj skutočne pomáhala, na mieste kaplnky postavili krásnu katedrálu." Keď sa Castro ukrýval v horách, k Panne Márii Medenej sa chodila modliť a žiadať ochranu pre syna i jeho mama. Práve na jej popud Castro kaderálu nezničil, ale dal opraviť a zabezpečil, aby sa o ňu starali. Každý, kto tam ide, prinesie typickú kyticu zo žltých slnečníc. Bazilika je umiestnená v horách, takže je z nej výborný krásny výhľad do okolia.

V Santiagu Slováci nemohli obísť ani cintorín s hrobmi kubánskych hrdinov. Jedným z nich je José Martí, prvý bojovník za nezávislosť Kuby, politik, básnik a žurnalista, autor známej piesne Quanatana Mera - Dievča z Quantány. V nej sa vyznáva z toho, že chce byť pochovaný tak, aby na neho vždy svietilo slnko a na hrobe mal denne čerstvé kvety. Obe želania mu splnili, pri jeho hrobe navyše stojí čestná stráž. Kvôli páliacemu slnku sa mení každú pol hodinu. "Pochovaný je tam aj prvý prezident Manuel Cespedesa, ktorý bojoval proti Španielom. Keď mu zajali syna, sľúbili, že ho pustia, ak ukončí boj. Cespedesa im odkázal, že všetci bojovníci sú jeho synovia. Preto mu Španieli syna zavraždili. Z ďalších sme videli posledné miesto odpočinku Emilia Bacardiho, zakladateľa rumovej dynastie, či speváka Compaya Segunda, ktorý mal veľa žien i detí a zomrel ako 95-ročný. Väčšina hrobov je z bieleho mramoru, ktorý sa dovážal z Talianska."

Zámer navštíviť známe kasárne Moncada Barracks, kde sa Castro v júli 1953 po prvý raz pokúsil zvrhnúť vládu Batistu, nevyšiel. Boli totiž zatvorené, preto si Slováci pozreli aspoň ich čelnú stranu. Ešte aj dnes na nej boli viditeľné stopy po guľkách, keď sa Castro neúspešne pokúšal kasárne dobiť. "Svojich bojovníkov obliekol do batistových uniforiem a snažil sa s nimi prejsť nad ránom cez hlavnú bránu," opisuje Eva historku, ktorú sa Slováci v tejto súvislosti dozvedeli. "Keďže bol práve čas karnevalu a Castrovi muži sa ich zúčastnili, niektorí ešte mali na nohách tanečné lakované topánky. Stráž si to všimla a bolo jej to podozrivé. Došlo k prestrelke, ktorú Castrov komplic Abel de Santas, ktorý mal na kasárne zaútočiť z opačnej strany, považoval za signál k útoku. Tento omyl, lebo Castro ustúpil, stál mnohých bojovníkov život, ostatných čakalo zajatie a mučenie." Do zajatia napokon padol aj Castro, ktorého odsúdili na 15 rokov väzenia. Mal však šťastie, lebo Batista udelil politickým väzňom amnestiu. Druhý Castrov pokus, začiatkom roka 1954, bol úspešnejší.

Nemenej atraktívny bol aj výlet do hôr a návšteva Santerijcov. Santéria je hlavným kubánskym náboženstvom. Podľa jeho učenia je každému človeku priradené niektoré z božstiev, ktoré mu bude pri "poslednom súde" robiť právnika. "O ktoré božstvo ide, sa u každého zisťuje medzi 14. a 15. rokom života," vysvetľuje Eva. "Zisťuje to špeciálne na tento účel ´vyškolený´ človek, nazývaný babala. Využíva na to náročný santerijský trojdňový obrad, počas ktorého človek tancuje v akomsi tranze. Podľa charakteru jeho pohybov vie babala určiť, ktoré božstvo je tým správnym ´patrónom´."

Jeden deň strávili Slováci leňošením na pláži, kam sa z hotela odviezli tzv.pirátskymi taxíkmi - staručkými chevroletmi za symbolický poplatok. V interieri boli čalúnené iba sedadlá. Zvyšok bol samý plech, takže v zákrutách mali obavy, aby sa na niečo nenapichli. Taxikári boli zo Slovákov takí nadšení, že ich na pláži čakali celý deň, aby ich zas večer mohli odviezť do hotela.

Po prejazde najsuchšou oblasťou Kuby, provinciou Quantanamo, ktorú preslávila americká vojenská základňa a väznica pre najťažších zločincov, pokračovali turisti v spiatočne ceste do Havany. "Keď sme prechádzali cez najvyššie kubánske hory na východe ostrova, navštívili sme obydlie miestnej učiteľky, ukryté v džungli, ktoré bolo viac ako chudobné. O to viac sme boli prekvapení jej srdečnosťou, duševnou pohodou a vľúdnosťou, s akou nás prijala. Ďalšie zastavenie bolo v meste Baracoa, kde sa vraj vylodil Kryštof Kolombus. V jednom z kostolov sme si pozreli drevený kríž, ktorým údajne pred 500 rokmi krstil Indiánov. Videli sme aj bustu Indiána menom Hatuea, ktorý ako prvý bojoval za slobody Kuby a v Baracoe bol popravený."

Prv, ako si Slováci užívali posledné tri dni pobytu v hotelovom komplexe svetoznámeho strediska Varadero, zastavili sa v treťom najväčšom meste Camaguey. Videli tam pravú kubánsku svadbu a v tej súvislosti sa od sprievodkyne dozvedeli, že na ostrove je neskutočne vysoká rozvodovosť. "Katka povedala, že nepozná takmer nikoho, kto by nebol aspoň raz rozvedený. Vraj je takmer samozrejmé, že každý muž má okrem manželky aj nejaké priateľky. Týka sa to aj žien. Keďže deti odmalička vyrastajú v takom vzťahovo poprepletanom prostredí, vôbec ho nevnímajú ako čosi zvláštne," pridal František na záver poslednú kubánsku zaujímavosť.

Róbert BEJDA

Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 960
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 825
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 113
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 422
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 127
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 651
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 237
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 840
  1. Zuzana Pelaez: O šialenej slovenskej Veľkej noci a o tých zahraničných, nepornografických.
  2. Milan Srnka: „Škaredý Ovečkin“, legenda kolaborujúca s vojnovým zločincom
  3. Emil Sútor : Čo je sójový lecitín a prečo ho nájdete v čokoláde?
  4. Anton Lisinovič: Recenzia: Setkání se smrtí (kniha)
  5. Martin Eštočák: Zdražie parkovanie v Prešove o 100 %? Návrh, ktorý zatiaľ neprešiel, no občania by mali byť v strehu
  6. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  7. Vladimír Bojničan: Dodatok 2. Ku blogu - Dnes je to už jasné: dogmatické konzervy a klerikáli sa rozhodli rozbiť západnú civilizáciu
  8. Lukáš Čelinák: Regulácia cien potravín: Nástroj k ožobračeniu tých najchudobnejších?
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 009
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 72 633
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 46 122
  4. Rado Surovka: Raši dostal padáka 37 436
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 041
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 107
  7. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 19 506
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 578
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Zuzana Pelaez: O šialenej slovenskej Veľkej noci a o tých zahraničných, nepornografických.
  2. Milan Srnka: „Škaredý Ovečkin“, legenda kolaborujúca s vojnovým zločincom
  3. Emil Sútor : Čo je sójový lecitín a prečo ho nájdete v čokoláde?
  4. Anton Lisinovič: Recenzia: Setkání se smrtí (kniha)
  5. Martin Eštočák: Zdražie parkovanie v Prešove o 100 %? Návrh, ktorý zatiaľ neprešiel, no občania by mali byť v strehu
  6. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  7. Vladimír Bojničan: Dodatok 2. Ku blogu - Dnes je to už jasné: dogmatické konzervy a klerikáli sa rozhodli rozbiť západnú civilizáciu
  8. Lukáš Čelinák: Regulácia cien potravín: Nástroj k ožobračeniu tých najchudobnejších?
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 009
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 72 633
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 46 122
  4. Rado Surovka: Raši dostal padáka 37 436
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 041
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 107
  7. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 19 506
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 578
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu