finančný príspevok zo štrukturálnych fondov EÚ v rámci operačného programu životné prostredie. Peniaze budú použité na zrealizovanie projektu "Kompostáreň bioodpadov mesta Košice".
Hlavný cieľ tohto projektu je vybudovať zariadenie na zhodnocovanie biologicky rozložiteľných odpadov. Tým je práve kompostáreň. Mala by vyrásť do konca roka 2010 v areáli Správy mestskej zelene v obci Bernátovce (súčasť obce Valaliky). Výrobňa bude stáť na ploche 19 000 m2, z toho zastavaná plocha presiahne 13 000 m2. Postaviť by sa mali štyri skládky, z toho dve kryté, mostové váha, manipulačná plocha na triedenie a spracovanie odpadu drvením, sedimentačná nádrž na odpadovú vodu, strojovňa a prevádzková budova. Kompostovanie sa zrealizuje na betónovej ploche pri dodržaní podmienok ochrany povrchových a spodných vôd i životného prostredia.
Nová kompostáreň okrem iného prispeje aj k zvýšeniu množstva zhodnocovaných biologicky rozložiteľných odpadov zo záhrad a parkov. Tiež vrátane odpadu z cintorínov a inej zelene, ako aj biologicky rozložiteľných kuchynských a reštauračných odpadov. "Zároveň prispeje k zníženiu množstva odpadov zneškodňovaných ukladaním na skládky odpadov. Projekt tiež zabezpečí výrobu kompostu a jeho využívanie ako hnojiva za účelom nahrádzania umelých priemyselných hnojív," hovorí Vladimír Šalitroš, zástupca riaditeľa magistrátu.
Starosta obce Valaliky Ing. Štefan Petrík na jednej strane projekt víta: "Predpokladám, že zariadenie budeme môcť využívať aj pre potreby našej obce a preto vítam túto investíciu. Areál SMZ je vzdialený od zastavanej časti našej obce vyše kilometer, preto nemáme obavy z prípadných negatívnych vplyvov na obyvateľov obce." Zároveň predpokladá, že kompostáreň bude využívať najmodernejšiu technológiu. Obavy má skôr z dopravy bioodpadu. "Neustále riešime problém znečistenia okolia cesty z Barce do Valalik komunálnym odpadom v súvislosti s prepravou odpadu do spaľovne. Neviem, či je šťastné sústreďovať odpadové hospodárstvo mesta na jedno miesto (spaľovňa, COV, kompostáreň...)" dodáva Š. Petrík.
Doprava do Bernátoviec nie je jediný bod, ktorý ešte nie je doriešený. Zatiaľ nie je jasné ani to, ako a kto bude bioodpad zbierať. "Zber aj dovoz budú zapracované v projekte," uviedla hovorkyňa magistrátu Mgr. Lucia Mihoková. "Vybudovanie kompostárne prebehne transparentným spôsobom verejným obstarávaním. Bude vypísané výberové konanie na zhotoviteľa."
Zhodnocovaním biologicky rozložiteľných odpadov sa prispeje k ochrane životného prostredia. Hlavne preto, lebo ukladanie bioodpadov na skládky odpadov sa veľkou mierou podieľa na tvorbe skládkových plynov. No a tie sú považované za významnú skupinu skleníkových plynov spôsobujúcich globálne otepľovanie. Kompostáreň bioodpadu teda ušetrí finančné prostriedky za ukladanie odpadov na skládky, ktoré budú každoročne stúpať. "Produkovaný kompost bude využívaný jednak na údržbu mestskej zelene a jednak na komerčný predaj," dodáva V. Šalitroš.
Európska únia "prispela" na tento projekt sumou vyše 3 750 912 eur (113 miliónov korún). Mesto sa na projekte bude spolupodieľať piatimi percentami, čo je viac ako 187 545 eur (5 650 000 korún)
Michaela HAJDUKOVÁ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári