jej krásu. Zapáčila sa aj cisárskemu námestníkovi a bojovníkovi proti kresťanom Quintiniánovi, ktorý ju chcel za manželku. Agáta nápadníka odmietla a ten ju dal mučiť naozaj nevídanými spôsobmi.
Panna s odrezanými prsníkmi
Uvrhol statočnú devu do väzenia a tu ju trýznili aj tak, že jej odrezali prsia. V noci jej vraj svätý Peter rany zahojil, ibaže tyran v katovaní devy pokračoval - mučili ju ohňom, váľaním po ostrých črepoch a inak - čomu Agáta podľahla. Vyslúžila si medzi kresťanmi veľký rešpekt. Je patrónkou obetí násilia, mesta Catania, republiky San Marino ale i klenotníkov a hasičov.
V minulosti prisudzovali ovocinári vode, posvätenej v deň menín svätej Agáty (5. 2.) zvláštne účinky - verili, že ak ňou pokropia stromy, neuškodí im žiadny hmyz. Podobné účinky mal, podľa mienky dedov aj v tento deň posvätený chlebík, ktorý chránil ľudí, hoviadka i polia. Vraví sa: Chlieb svätej Agáty, od ohňa chráni chaty. Ani piaty februárový deň neprináša, ako vidieť z pranostík, riešenie v spore panujúcej zimy a závanov jari.
Sneh i slnko
Kým viaceré skúsenosti varujú: Agáty, fúka nám do gatí / Agáta na sneh býva bohatá, iné im protirečia, lebo slnko naberá silu: Na svätej Agáty vysušíš už na plote šaty. Ako iné, aj tento zimný deň má i prognostický význam. Jeden zo starých poznatkov tvrdí: Ak sa Agáta blatom brodí, na sviatok Vzkriesenia (v tomto roku 12. 4.) človek po ľade chodí. Kraviari zase vítali agátovské ľadové cencúle verili totiž: Ak na Agáty dlhé cencúle, kravy dajú veľa mlieka.
Autor: eb
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári