Hromničník nechce ihlu
Štyri desiatky dní po sviatku Božieho narodenia (25. 12.) si kresťania pripomínajú ďalšiu významnú udalosť - uvedenia (v minulosti obetovania) Pána do chrámu, keď tam malý Ježiško prišiel s matkou. V liturgii tejto slávnosti je symbolickým svetlo na osvietenie národov. Veriaci prinášajú na Hromnice do chrámov na posvätenie sviece - známe hromničky.
Plamienok do krízy
Tieto sviece ľudia starostlivo opatrujú a zapaľujú v deň, známy i pod názvom hromničník, pri mimoriadnych udalostiach - ako vraví názov, hlavne pri búrkach a iných výčinoch počasia. Pradávnym zvykom je zažať plamienok aj pri zomierajúcom, aby ho bezpečne odprevadil do záhrobia, niekde dávajú nebožtíkovi hromničku i do rúk.
Nejeden včelár dodnes obíde s hromničkou trikrát úle a prosí ochranu o dobrú medovú znášku. V izbe, kde horí hromnička, neradno kliať, klamať ani ohovárať, lebo nasleduje trest. Ženy 2.2. zo zásady nešili, pretože hrot ihly mohol v roku pritiahnuť ničivý blesk.
Maco - demolátor?
Veľký včelí "kamarát" medveď patrí v hromničných pranostikách medzi dôležité postavy. Starkí vravia, ak
2. 2. poriadne fučí, že maco už demoluje svoju spálňu, skoro príde jar. Ak je však pekne, jasno, údajne ju ešte spevňuje, pretože hrozia riadne zimiská. Vidiečania veria: Ak Hromnice jasné, čisté, zima bude ďalej iste, ak hrmí, či zasneží, jar k nám skoro pobeží. Cestárov, motoristov i lyžiarov iste zaujme: Ak veľa snehu pred Hromnicami, toľko i po nich ostáva. Je však pravdou: Hromnice - zimy polovice. A tiež: Keď prejdú Hromnice, koniec je sanice. Svetla je od zimného slnovratu už o hodinu viac. Sľubné je konštatovanie: Hromnice dláždia cestu jari - čo už začne k návratom pomkýnať aj sťahovavých vtákov - Na Hromnice ide vtáča cez hranice. Špeciálne monitorovaný býva obľúbený škovránok a podľa českej múdrosti: "Skřivan musí na Hromnice vrznout i kdyby měl zmrznout."
Autor: eb
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári