Vie tancovať, žartovať a hrať futbal. A predsa to nie je človek. Košiciam sa predstavil humanoidný robot Nao.
KOŠICE. Nao mal vôbec prvýkrát premiéru v inej krajine ako vo svojej domovine Francúzsku na pôde Technickej univerzity v Košiciach. Zatiaľ nie je určený bežným spotrebiteľom. Stojí asi 10-tisíc eur. Už čoskoro ho možno získa Centrum pre umelé technológie tejto školy. Napomôcť by tomu mali eurofondy.
Rozozná gravitáciu
Nao dokáže robiť veľa vecí vďaka viacerým zabudovaným senzorom. Infračervené svetlo v očiach mu umožňuje rozpoznávať predmety, mikrofóny v ušiach zaručujú jeho komunikáciu s okolím a prehrávanie hudby. Dokonca vníma gravitáciu. Ak ho niekto otočí dole hlavou, po anglicky sa opýta, čo s ním tá osoba robí. Dokáže vnímať predmety okolo seba a uchopiť ich.
"Nao funguje aj na baterky. Tie vydržia hodinu a pol. Jeho výhodou je, že je ľahko programovateľný a preto by s ním vedel manipulovať každý," uviedol Bruno Petit z francúzskej firmy Aldebaran, ktorá robota zostrojila.
Hrá futbal
Tento humanoid vie hrať i futbal. Zúčastnil sa už aj futbalovej súťaže robotov. Jednoduchým pohybom špeciálnej kartičky pred jeho očami, ktorý ho naprogramuje, začne tancovať. Na košickej prezentácii sa predviedol ako čínsky tanečník v spojení s hudbou, ktorú sám hral.
Predvádza i humorné scénky. "Ja zomieram, zomieram. Pomôžte mi," a padá k zemi. Po chvíľke ticha vstáva a hovorí: "To bol len žart." Keď sa mu napríklad nechce stáť, pohodlne sa usadí.
Robotík upútal i naše redakčné kolegyne, ktoré by ho najradšej chceli mať doma. V budúcnosti bude čítať detom rozprávky alebo otázkami precvičovať pamäť starých ľudí .
Pomôže študentom
Robota vedci vyvíjali štyri roky a stálo to asi 2 milióny eur. Podľa profesora Petra Sinčáka z Fakulty informatiky a informačných technológií by univerzita mala mať čoskoro vlastných Naov. "Uvítali by sme, keby sa nám ich podarilo získať piatich. Peniaze na nich pôjdu zo štrukturálnych fondov cez ministerstvo školstva. Mali by sme ich mať v máji."
Slúžiť by mali študentom. Pre nich sa roboti stanú objektmi na testovanie pri tvorbe systémov, ktoré na seba postupne preberajú prácu ľudí. Univerzita už vlastní robota AIBO, ktorý má podobu domáceho psa.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári