Corporation) prieskumné vrty a chystá sa tam ťažiť urán. Podľa našich informácií vedenie spoločnosti nedávno rokovalo so zástupcami bane Bankov v Košiciach. Údajne má Tournigan Energy záujem o jednu zo šácht, využívali by ju pri ťažbe.
KOŠICE. Na tento fakt nás upozornil istý Košičan, ktorý si neželá byť menovaný. Okrem iného uviedol, že predstavitelia kanadskej firmy, respektíve jej dcérskej spoločnosti Ludovika Energy, rokujú v týchto dňoch s majiteľom bane Bankov, aby firma mohla už tohto roku ťažiť urán cez starú banskú šachtu, používanú v minulosti na ťažbu magnezitu.
Keďže nedávno informovalo vedenie bane, že chcú časť svojho areálu prebudovať na športovo-relaxačné zariadenie pre verejnosť, myšlienka využívať jednu z tamojších šácht pri ťažbe uránu vyznieva dosť paradoxne. Preto sme sa Borisa Bartalského, riaditeľa Ludovika Energy opýtali, či naozaj rokovali o prípadnom získaní starej šachty.
"Stretávame sa s mnohými odborníkmi z oblasti geológie a baníctva vo svete, na Slovensku a samozrejme aj v Košiciach, respektíve košickej fakulty BERG," odpovedal B. Bartalský. "Stretávame sa aj s ľuďmi, ktorí v súčasnosti vykonávajú, vykonávali, alebo sa chystajú vykonávať banskú aktivitu, aby sme si vymieňali informácie. Momentálne sme stále v štádiu geologického prieskumu... Pre prípravu projektu chceme získať čo najviac informácií o tom, ako vnímajú Košičania banské aktivity z minulosti a prečo sú tak ľahko ovplyvniteľní a negatívne naladení na túto činnosť. Z toho dôvodu sme sa stretli aj so zástupcami bane Bankov."
Zistili päť miliónov ton rudy
Výpočty zo septembra minulého roka ukázali, že ložisko na Kuriškovej obsahuje viac ako päť miliónov ton rudy s obsahom 0,3 percenta uránu, teda okolo 14 600 ton tejto strategickej suroviny. Koncom novembra 2008 B. Bartalský uviedol: "Ruda by sa dolovala a drvila v podzemí, popod zem by sme ju dopravovali k úpravni rudy na povrchu. Tam sa z rudy pomocou sódy bikarbóny vyrobí koncentrát oxidu uránu, nerádioaktívny, takzvaný žltý koláč. Kal vzniknutý pri spracúvaní rudy by išiel opäť pod zemou späť do bane. Zmieša sa s cementom a týmto materiálom budeme zapĺňať prázdne priestory vzniknuté vyťažením horniny. Vstup do bane a úpravňa rudy by boli na mieste, kde sa k nim dostane čo najmenej ľudí."
Proti zámeru Kanaďanov ťažiť urán na Kuriškovej už od začiatku ostro protestujú ochrancovia životného prostredia, verejnosť, vedenie Mesta Košice i Košického samosprávneho kraja. Argumentujú najmä tým, že po začatí ťažby uránu by mohlo dôjsť k rádioaktívnemu zamoreniu celej oblasti, zdrojov pitnej vody, poškodeniu zdravia ľudí.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári