Cieľom hry nie je robiť škandál, ale divákov môže niečo aj pobúriť
Prvou premiérou v roku 2009, ktorú Štátne divadlo Košice uvedie, je činoherné predstavenie "Čo sa stalo, keď Nora opustila svojho manžela alebo opory spoločností". Autorkou je súčasná rakúska spisovateľka Elfriede Jelinek.
Táto hra tematicky nadväzuje na Ibsenovu Noru, ktorá je kultovou hrou tohto autora a dodnes patrí medzi jeho najhrávanejšie tituly. Ide o komornú drámu ženy, ktorá sa po rokoch života podriadeného manželovi a rodine rozhodla pre zmenu. Opustí manžela, ktorý ju nemiluje, i deti a vydá sa za slobodným životom. Táto hra bola prvým významným hlasom za ženskú emancipáciu vo svetovej dramatickej tvorbe.
Na tento príbeh nadviazala súčasná rakúska spisovateľka, dramatička a nositeľka Nobelovej ceny za literatúru z roku 2004 Elfriede Jelinek, autorka predlohy slávneho filmu Pianistka. Kniha vyšla aj v českom preklade. V slovenskom preklade jej vyšiel román Milenky a v českom preklade Lačnost. Je známa svojimi nekompromisnými feministickými východiskami. V hre Nora akoby vstupovala do polemiky s Ibsenom po estetickej aj myšlienkovej stránke. Autorka preberá Ibsenov príbeh a rozvíja ho. Odpovedá na otázku, čo bolo po Norinom odchode od rodiny. "Autorka si skutočne neberie servítku pred ústa a často svojimi výrokmi spôsobuje rozruch," povedal nám Martin Gazík, dramaturg predstavenia. "Našim cieľom nie je robiť škandál, ale z javiska možno občas zaznie niečo, čo môže niektorých pobúriť. Našou snahou je prispieť do debaty na tému, o ktorej sa nerozpráva a ak áno, tak len úzkych skupinách."
Základnou témou podľa tvorcov je otázka, či má žena, ktorá opustila rodinu, šancu na inú sebarealizáciu. Na sebarealizáciu mimo rodiny. Hra prináša ďalší z pohľadov na (možnú) pozíciu ženy dnes a približuje divákovi súčasnú svetovú dramatickú tvorbu i trendy západného divadla. Inscenácia je postavená na hercoch a ich umení. "Na scéne je minimum rekvizít, na hercov a na ich hereckú techniku sú skutočne kladené veľké nároky."
Nora v Ibsenovom ponímaní je interpretovaná rôznymi spôsobmi, ale tie sa zhodujú v tom, že ju považovaná a vykresľujú ako fyzicky silnú ženu. O pravý opak sa pokúsili košickí tvorcovia. Zvolili subtílnejšiu predstaviteľku a istým spôsobom hľadali odpoveď na otázku, či človek, aby bol spoločnosťou akceptovaný, musí vykazovať znaky fyzickej sily alebo nie. "Kontrast medzi Norou a okolitým svetom sme chceli docieliť aj tým, že sme pre predstaviteľku Nory vybrali členku Divadla Alexandra Duchoviča v Prešove. Vďaka tomu je tam malý, ale predsa len jazykový akcent, čo ju odlišuje od ostatných postáv," vysvetlil Ján Šimko, režisér predstavenia.
"V tejto sezóne sme si postavili líniu, ktorou sa uberáme a tou je postavenie ženy a muža v spoločnosti," informoval nás Jozef Úradník, umelecký šéf činohry. "A tiež pohľad na ženu z rôznych uhlov. Hra patrí k tým, ktoré majú ambíciu a možnosti ukázať herectvo tohto súboru a istým spôsobom ho posunúť ďalej."
Hru z originálu ju preložila Martina Vannayová, dramaturgiu mal Martin Gazdík, autorom scény a kostýmov je Jerguš Opršal, autorom hudby Matúš Homola. Hra bola pripravená v réžii Jána Šimka. V úlohe Nory uvidíme Vladimíru Brehovú.
Premiéra činohernej inscenácie bude dnes o 19. hodine na Malej scéne Štátneho divadla Košice. Prvá repríza je zajtra v tom istom čase.
V spolupráci so Štátnym divadlom Košice ponúkame súťaž o dve vstupenky na najbližšie predstavenie tejto hry. Na kupóny čakáme do štvrtka do 10. hodiny. meno výhercu zverejníme na druhý deň.
Jarmila REPOVSKÁ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári