Niekde ich hostili koláčmi a čajom, inde sa vraj obávali reakcie farára
Každá krajina, každá oblasť i obec má svoj príbeh. Má svoj "div", s ktorým sa tento príbeh viaže. Často chodievame za divmi či príbehmi ďaleko za hranice a nevieme, že niečo rovnako nezvyčajné a cenné máme aj doma. V týchto dňoch vychádza nová kniha Literárnej spoločnosti Pravé orechové s názvom Zem bez príbehov = Strom bez koreňov. Je to kniha príbehov, povestí z východu Slovenska.
Dvanásť tradovaných i historicky verných príbehov a povestí dejovo siaha až do roku 1652, kedy 20. septembra dobylo turecké vojsko Seňu a pokračujú do roku 1953. "Pre rôznorodosť časových období, historických súvislostí a reálií sme poviedky konzultovali s historikmi a etnológmi, aby sme čo najvernejšie vykreslili jednotlivé dejinné obdobia," uviedol Slavomír Sabó z literárnej spoločnosti Pravé orechové a autor niekoľkých príbehov.
Knižné dielo vzniklo v rámci grantového programu "Spoločne pre región", ktorý realizovali Karpatská nadácia a U.S. Steel Košice, s.r.o. "Úlohou spisovateľov bolo v obciach Nováčany a Šemša navštevovať najstarších obyvateľov, vypočuť si ich príbehy, ktoré sa tradujú často aj po niekoľko generácií, vytvoriť desať poviedok a uverejniť ich na internete. Z nich sa potom vyberali štyri z každej dediny po dve. Ďalšie príbehy sú z obcí Seňa, Nižný Lámec dnešný Perín - Chým časť Vyšný Lánec a Vyšná Myšľa."
Zaujímavý je aj spôsob zbierania a spisovania príbehov. "V situáciách, keď oslovíte neznámeho človeka, vidno takzvanú kolektívnu povahu obce. Niekde nás prijali a s radosťou rozprávali, pohostili čajom, koláčmi. Inde sa báli niečo povedať, zo strachu, čo by na to povedal farár, či starosta. Inde na nás dobre že nenahuckali psov," spomína S. Sabó na svoje potulky regiónom. "Pritom zaručujeme plnú anonymitu zdroja informácií."
Táto publikácia je šiestou, ktorú Literárna spoločnosť vydala. Drží sa rovnakého základu, ktorým je ochrana starých príbehov. V minulosti si ľudia rozprávali príbehy, ktoré sa takto uchovali a dostali sa od najstarších čias do súčasnosti. Toto rozprávanie ústnym podaním pomaly zanikalo príchodom televízie. Ľudia by podľa S. Sabá mali poznať príbehy z regiónu, v ktorom žijú. "V súčasnosti sa venujeme skôr ekonomickým otázkam a kultúra akoby sa dostávala do úzadia. Vďaka tomu, že si ľudia rozprávali príbehy a tiež vďaka tomu, že ich spisujeme do kníh, sa čitatelia dozvedajú veci, na ktoré by sa inak zabudlo. Ak ľudia nepoznajú príbehy a udalosti z regiónu, ak nepoznajú históriu miesta, na ktorom žijú, ťažko si k nemu potom utvárajú vzťah. Vtedy je úplne jedno, či žijeme na Slovensku, Amerike, či inde. Verím, že potenciál týchto príbehov je taký silný, že dopomôže vytvoriť si k okoliu potrebný vzťah. Tiež verím, že príde čas, kedy sa ľudia budú k starým príbehom vracať a že tieto príbehy budú zúžitkované tak, že dopomôžu k rozvoju lokalít, v ktorých sa odohrávajú."
Autormi, ktorí na knihe spolupracovali, sú Anna Domaniková, Soňa Jakešová a Ľubica Andrásiová. Kniha Zem bez príbehov = Strom bez koreňov vyšla v náklade 1 300 výtlačkov, ktoré sú však nepredajné. "Knihy sú darované obciam, o ktorých sa v nej píše, tiež sú prerozdelené do knižníc, aby sa tieto príbehy dostali k čitateľom. Kto má záujem si príbehy prečítať, môže tak urobiť návštevou našej webovej stránky," dodáva S. Sabó.
Jeden z čitateľov má možnosť predstavenú knihu vyhrať. Na kupóny čakáme do štvrtka do 10. hodiny. Na druhý deň zverejníme meno výhercu.
jr
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári