Korzár logo Korzár Košice
Piatok, 22. január, 2021 | Meniny má ZoraKrížovkyKrížovky

Hoci bola pani Lívia kedysi tvrdým materialistom, už vyše dvanásť rokov sa venuje vešteniu

Zo sedmových kariet dokáže vyčítať šťastie, plodnosť, chorobu aj smrťBoli časy, kedy ich nazývali bosorkami a čarodejnicami. S väčšími alebo

Zo sedmových kariet dokáže vyčítať šťastie, plodnosť, chorobu aj smrť

Boli časy, kedy ich nazývali bosorkami a čarodejnicami. S väčšími alebo menšími odchýlkami vedeli predpovedať budúcnosť, prípadne niekomu počarovať či naopak, zbaviť ho kliatby. V niektorých krajinách a obdobiach ženy s týmito schopnosťami uctievali, ale mnohé stihla smrť v plameňoch. Prešli stáročia a dnes sa ich "umenie" teší čoraz väčšiemu záujmu. Už to však nie sú čarodejnice a bosorky. Povolaním sú to veštice, kartárky a jasnovidky. S jednou z tých košických, pani Líviou, sme sa o jej netradičných schopnostiach porozprávali.

Skryť Vypnúť reklamu

Kto sa nazdáva, že pani Lívia sa odmalička venovala mágii, mýli sa. O veštení z kariet či z iných pomôcok vedela toľko, ako ostatní smrteľníci, teda takmer nič. Ani jej povolanie ju nepredurčovalo na neskorší odklon k ezoterike. Pracovala totiž v múzeu ako reštaurátorka keramiky a porcelánu. "Bola som tvrdá materialistka," spomína na minulosť, v ktorej nastal zlom v polovici 90. rokov. "V roku 1996 sa v mojom živote udiali isté udalosti osobného charakteru, ktoré azda každého človeka navedú položiť si zásadnú otázku ´Prečo?´. Aj ja som si ju položila a tiež som veľmi chcela nájsť na ňu odpoveď."

Zhodou okolností (alebo rukou osudu?) sa v tom čase stretla s ľuďmi, ktorí sa už dávnejšie venovali ezoterike. S pani Líviou viedli zaujímavé rozhovory a požičali jej niekoľko kníh, venujúcich sa tejto oblasti. "Chcela som prísť na príčinu všetkého. Ako môjho bytia na tomto svete, tak aj udalostí, ktoré sa okolo mňa diali. Chcela som spoznať, z akého dôvodu sa mení správanie ľudí, prečo dochádza v partnerských vzťahoch k nezhodám, pritom na začiatku spolu dobre vychádzali. Jednoducho, chcela som spoznať tú silu, ktorá za tým je. Tú príčinu, ktorá určuje náš osud."

Skryť Vypnúť reklamu

Čím viac sa pani Lívia ezoterike venovala, tým viac ju to nové, čo sa dozvedela, fascinovalo a pohltilo. Bola prekvapená, aké pravdy sú v tomto svete zakomponované. "Po čase som si kúpila karty, lebo podľa istých veštieb mi vychádzali určité veci. Zaujímalo ma, ako je to možné a chcela som to vyskúšať. Keď sa aj moje veštby začali napĺňať, bola som príjemne prekvapená, že som vedela správne určiť udalosti, ktoré ešte iba majú nastať a ktoré som videla v tých kartách. Cítila som, že toto asi bude poslanie, ktoré na tomto svete mám. Vtedy som sa rozhodla, že toto bude to, čo chcem v živote robiť. Neskôr sa mi neraz potvrdilo, že som urobila správne. Mala som dobrý pocit, že to, čo robím, robím dobre. Ako keď niekto vydá knihu a vidí, že je o ňu záujem..."

Skryť Vypnúť reklamu

Presná definícia jasnovidectva vraj neexistuje. Pani Lívia ho prirovnala k schopnosti dokázať odhaliť v orchestri každý jeho tón, každý jeho nástroj. "Zo 100 percent ľudí, ktorí sedia v hľadisku, vníma 90 percent hudbu ako celok a deväť percent ju možno nevníma vôbec. Iba jedno percento má taký dobrý sluch, že dokáže oddeliť od seba, čo hrajú husle, čo klavír alebo bubny. A tiež rozpoznať, ktoré tóny znejú správne a ktoré sú falošné. Jasnovidectvo je niečo podobné. Je to akýsi vyvinutý zmysel niečo vidieť, cítiť či rozpoznať. Akurát nie v notách, ale v ľudskom živote, v osude, v budúcnosti."

Voľakedy, aspoň podľa historických filmov, bola okrem ľudskej dlane základnou pracovnou pomôckou každej veštice krištáľová guľa. Neskôr pribudli čertove obrázky, teda karty, potom čísla a pomerne bežné je aj veštenie z kávy či čaju. Pani Lívia okrem gule vyskúšala všetko. "Prvé boli cigánske karty," spomína. "Mali obrázky v štýle biedermeier. Boli úplne jednoduché, mohol s nimi narábať aj začiatočník. Mala som ich asi pol roka, keď som vyskúšala obyčajné sedmové karty. Tie ma doslova pohltili a pracujem s nimi dodnes."

Samozrejme, popri sedmových kartách vyskúšala pani Lívia i tarotové, ovláda tiež veštenie z ruky alebo z čísel, teda numerológiu. Nazrela aj do tajov astrológie a vyskúšala veštenie z kávy a čajových lístkov. "Keď sa človek naučí jednu techniku, tie ďalšie idú ľahko. Napríklad pri tej káve vôbec nezáleží, či je tá usadenina v porcelánovej šálke, hrnčeku alebo sklenom pohári. Myseľ musí byť skoncentrovaná na jeden jediný bod. Potom sa ukážu rôzne obrazce, ktoré treba vedieť správne prečítať." Pani Lívia si spomína na klientku, ktorej predpovedala, že bude bývať v zahraničí. Samozrejme, tá to vylúčila. Bola totiž invalidná dôchodkyňa a o sťahovaní neuvažovala. Neskôr sa ozvala, že už býva pri mori...

Než sa pani Lívia začal vešteniu venovať profesionálne, naštudovala si odbornú literatúru. Nebolo to jednoduché. V polovici 90. rokov neboli kníhkupectvá plné tohto druhu literatúru tak, ako je to dnes. A ani forma spracovania nebola taká podrobná. Technika veštenia z kariet bola napríklad rozpísaná na tri - štyri strany. "Venovala som sa aj duchovnej literatúre. Študovala som Murphyho, kabalistickú literatúru a rôzne druhy numerologickej literatúry." Potrebu vzdelávania pociťuje dodnes a to sa vešteniu venuje vyše 12 rokov. "Niekedy dospejem do bodu, že mám pocit, že som nespokojná, lebo mi niečo chýba. Vtedy zájdem do kníhkupectva s ezoterickou literatúrou a hoci celkom presne neviem, čo hľadám, pokúšam sa o to. Ak vezmem knihu do ruky, trochu ju podržím a nastane ten pocit uspokojenia, vtedy viem, že som našla, čo som hľadala. Ak ten pocit nenastane, pokračujem v hľadaní ďalej."

Ak by mala svoju klientelu rozlíšiť, okolo 65 % tvoria ženy. Je to zrejme tým, že muži sa správajú racionálnejšie a problémy, ktoré nedokážu vyriešiť, hodia jednoducho za hlavu. "Ženy sú v tomto smere iné, emotívnejšie. Kvôli problémom sa vedia viac trápiť a zaujíma ich, prečo sa deje to alebo ono. A chcú to nejako riešiť." Vekovo prevláda stred, teda od 40 do 50 rokov. Vtedy už deti dospievajú a hoci majú vlastné problémy, trápi to aj ich matky. K tomu pribudnú starosti o rodičov, ktorých treba dochovať. Ak sa nakopí veľa problémov, nastáva zlomové obdobie a potreba hľadania východísk. Jedným z nich je rada veštice, ktorá často supluje psychológa.

Ak si myslíte, že za vešticou chodia ľudia, ktorí chcú poznať čísla v najbližšom ťahu lota, ste na omyle. Na výhry a peniaze sa pýta málokto. A 95 % klientov sa zaujíma o vzťahy a lásku. Kto a prečo urobil to alebo ono, prečo povedal to, čo povedal, aký mal na to dôvod... "Zlé správy oznamujem nerada a vždy sa ich snažím doplniť nejakým riešením. Nechcem nenechať klienta ´v tom´, ale uvoľniť jeho prístup k tomu pozitívnemu, aby sa mohol dobíjať. Lebo ak je telo obalené negatívnou energiou, tak iba chradne. Treba nájsť riešenie, ako ho očistiť. Ak dám klientovi nádej, aj so zlou správou sa mu odo mňa lepšie odchádza."

Neraz za pani Líviou prichádzajú snúbenci. V ich očiach sa zračí jediná otázka - hodíme sa k sebe? Keďže individuálny prístup sa jej osvedčil viac, volá si ich radšej po jednom. "Vtedy viem lepšie zadefinovať, čo urobiť s tým vzťahom, aby fungoval alebo sa zachránil. Lebo boli aj také prípady, kedy som hneď na začiatku zistila, že tí dvaja sa k sebe nehodia. Keď som naznačila isté riziká, stalo sa, že si jeden alebo druhý nedali povedať. Potom prišli, že som mala pravdu." Pani Lívia preto veľmi nerada radí rozchod. Viac ako radikálne riešenie uprednostňuje hľadanie cesty k obnoveniu fungovania vzťahu.

Ako? Očistnými rituálmi, zmenou v správaní a odhaľovaní myslenia alebo konania toho druhého. "Snažím sa vysvetliť, prečo sa partner alebo partnerka nejako správa, aby ten druhý pochopil, že tak nekoná naschvál, ale to vyplýva z jeho povahy. Spolu hľadáme zlom, ktorý to spôsobil a tiež východisko. Napríklad spôsob, ako myslenie alebo konanie toho druhého naviesť želaným smerom. Ak sa to podarí, je to tá lepšia možnosť. No ak sa všetky pokusy minú účinku a žiadna z alternatív nepomáha, vtedy si povieme, že zrejme nadišiel čas na rozchod. Najlepšie je, ak klient príde sám na to, že pokúšať sa niečo ovplyvniť už nemá zmysel. Potom už mňa nepotrebuje a ten vzťah rieši sám. A často radikálne..."

Za pani Líviou prichádzajú aj klienti, ktorí by chceli niekomu "počarovať". Hoci vie ako, tieto služby neposkytuje. "Spätný chod", teda odčarovanie, však neodmietne. "Počarovanie sa najčastejšie prejaví veľkou zmenou osobnosti. Človek sa zo dňa na deň akoby obrátil o 180 stupňov. Napríklad zo zodpovedného otca rodiny a svedomitého zamestnanca sa odrazu stane lajdák, prípadne začne holdovať alkoholu. V takých prípadoch sa pozriem do kariet a ak tam to počarovanie je, dám návod, ako to riešiť. Slúžia na to tzv. očistné rituály." Pocity človeka, ktorému sa pritrafí, že ho niekto uriekne alebo mu "porobí", sú mdloby, depresívne stavy, zle od žalúdka, bezvládnosť. Akoby bol úplne bez energie. Máva čierne kruhy pod očami a bielka v očiach majú sivý závoj. "Pridružia sa rodinné problémy, hádky, zvady, nepokoj, niekedy až agresivita. Nastáva zhoršenie zdravotného stavu, prípadne môže nastať aj smrť."

Okrem vzťahov ľudí zaujíma zdravie, napríklad oprávnenosť dôležitej operácie či správnosť lekárom určenej diagnózy. O smrti, lebo aj tá sa dá z kariet vyčítať, pani Lívia zásadne nerozpráva priamo. "Snažím sa to zjemniť a naznačiť inak. Napríklad poviem, že by bolo dobré ísť na ´cétečko´ alebo ku kardiológovi. Alebo ak vidím negatívne správy o zdraví príbuzných, poradím, aby mamku alebo otca poslali k lekárovi. Naznačím, že teraz je ten správny, prípadne najvyšší čas..."

Aj zamestnanie je častá téma rozhovorov. Hlavne vtedy, ak sa v okolí klienta šíri fáma o blížiacom sa prepúšťaní. "Áno. Z kariet viem určiť aj to, či sa klienta dotkne alebo nie," potvrdzuje pani Lívia magickú moc svojich pracovných pomôcok. Za pomoci numerológie vie dokonca partnerom, ktorým sa nedarí splodiť dieťa, poradiť ten správny termín počatia. S úsmevov vraví, že ako majú v rôznych centrách asistovanej reprodukcie nástenky detí, ktoré sa ich pričinením narodili, čosi podobné by si mohla zriadiť ak ona. A určite by tam neboli iba dve či tri fotky...

Veštica nie je zubár, ku ktorému treba chodiť každý rok na kontrolu aspoň raz a deti dvakrát. Ak aj stály klient nemá žiadny problém, podľa pani Lívie by za ňou chodiť nemal. Netreba vraj zbytočne babrať do osudu. "Prísť radím až vtedy, keď sa pritrafí problém a nevedia si s ním rady. Ak nepomôže jedna návšteva, nasleduje druhá i tretia. No najskôr za tri mesiace."

Kým na začiatku vešteckej kariéry pani Lívia odbornú literatúru hlavne zháňala, teraz ju aj tvorí. Doteraz vydala sadu cigánskych kariet a štyri knihy. Prvá je návodom na použitie spomínaných kariet, druhá sa venuje duchovnej numerológii. Je o číslach a čitateľom ponúka návod, ako sa dá z jednoduchej numerologickej mriežky vyčítať všeličo zaujímavé. Tretia publikácia je o zasvätení a poslaní každého z nás. Pomáha lepšie pochopiť seba i toho druhého. Doteraz posledná vydaná kniha je o deťoch, narodených po roku 2000. Sú vraj úplne iné, ako tie staršie a kniha dáva rodičom i učiteľom návod, ako ich zvládnuť. "Tesne pred vydaním je piata kniha, v ktorej sa venujem očistým rituálom. Bude obsahovať návody, ako sa zbaviť negatívnej energie, ktorá blokuje náš vývoj, vzťahy a život." Okrem písania kníh je pani Lívia činná aj v iných mediálnych sférach. Píše články do časopisov a poslucháčom si prihovárala z televíznej obrazovky. Pamätať si ju môžete z programu STV, TV Markíza i TV Naša (Music Box).

Podľa pani Lívie sa profesionálnemu vešteniu venuje v Košiciach asi 10 ľudí. Rešpektujú sa, ale o nejakých priateľských vzťahoch vraj hovoriť nemožno. Veď ide o konkurenciu. Každá veštica, lebo väčšinou sú to ženy, má okruh klientov. Ak sú s ňou spokojní, nemenia ju. "Medzi mnou a každým mojim klientom sú totiž vypestované určité väzby a sympatie. To nie je ako nakupovanie v Tescu, Bile či inde. Veštenie nie je o cene. Je to o dôvere..."

Róbert BEJDA

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 2. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 3. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 4. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 5. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 6. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 7. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 8. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 9. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 10. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 1. Stravné pre živnostníkov teraz najvýhodnejšie
 2. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 3. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 4. Hygge ako životný štýl
 5. Vynašli sme sa aj v čase korony. 3D showroom očaril klientov.
 6. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 7. Prokrastinujete? 5 overených tipov, ako nestratiť radosť z práce
 8. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 9. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 10. Pandémia presúva zákazníkov do online priestoru
 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 35 798
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 34 655
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 11 827
 4. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 9 320
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 8 833
 6. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 122
 7. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 718
 8. Ohlúpli sme počas Covid roka? 6 376
 9. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 6 290
 10. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji 5 271
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

Testov, ochranných pomôcok aj dezinfekcie majú dosť.

7 h
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Monika Jankovská odchádza z výsluchu na NAKA v Nitre.

Bývalá štátna tajomníčka začala spolupracovať s vyšetrovateľmi koncom októbra.

1 h
Minister zdravotníctva Marek Krajčí.

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 233-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 3 894 obetí. Na Slovensku prebieha plošné testovanie.

15 h

Poukazovanie na akúsi „kritickú infraštruktúru“ je kastovou verziou rakúsko-uhorského dedičstva.

20. jan

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop