Korzár logo Korzár Košice
Nedeľa, 16. december, 2018 | Meniny má Albína
Nájdete nás na webe

KLEBETNÍK na tému: novoročné zľavy

Vianočné zľavy skončili a nahradili ich novoročné. Obchody sa predbiehajú s poklesom cien o 30, 50 či 70 percent. Niektorí zákazníci sa dajú zlákať,

iní sú po Vianociach finančne vyšťavení až až. My sme niekoľkých známych Košičanov opýtali, aký vzťah majú k zľavám ako takým oni.

Karol Gumán nevidí zmysel v tom, naháňať sa po sviatkoch za nákupmi

"Horúčka" sa ho nechytá

Podpredseda Slovenského zväzu vzpierania Karol Gumán nepatrí k ľuďom, ktorí sú náchylní podľahnúť povianočnej nákupnej horúčke. Dych vyrážajúce zľavy, na ktoré lákajú zákazníkov obchodníci, mu môžu byť ukradnuté. "Asi je to tým, že nič nepotrebujem. Azda okrem rohlíkov a potravín, ale tie kupujem aj bez zliav."

Neohúri ho ani žiadna vychytávka elektroniky či oblečenia, ktorú avizujú na reklamných letákoch či v televízii. "To sú len psychologické ťahy obchodníkov na zblbnutie človeka. Kvôli lacnému oblečeniu do supermarketu nepobežím, a nezlákajú ma ani na elektroniku. Oblečenie nepotrebujem, a nezbláznim sa ani preto, že nemám doma najšpičkovejší televízor. Vôbec nevidím zmysel v tom, aby sa človek naháňal po obchodoch preto, že tam majú momentálne zľavy. Mal by tam ísť vtedy, keď niečo naozaj potrebuje. Za socializmu trebárs mohli presunúť prvomájový sviatok na 2. mája, alebo 3. október na 17. novembra, ale keď sú Vianoce, nech sú Vianoce. Nemôžem predsa povedať manželke, že darček pod stromčekom nebude, ale že jej ho kúpim až vtedy, keď bude zľava."

Zdá sa však, že slovenský národný šport, naháňačku za zľavami, nijako neohrozil ani príchod eura do našich peňaženiek. "Ja s novou menou nemám žiadny problém, pretože chodím po svete. Ale skonštatoval som, že ľudia v eurách už nemíňajú toľko ako predtým a každý cent si začínajú vážiť. Skôr to bolo v slovenských korunách. Zľavy boli ideálne pre tých, ktorí mali nejaké zásoby a chceli sa ich zbaviť."

mat

Monika Murová by privítala predvianočné zľavy

Cenovkami sa oklamať nedá

Povianočné výpredaje neminuli ani hovorkyňu DPMK Moniku Murovú. Tento rok sa však skôr iba prizerala, sledovala a prepočítavala eurá. "Hlavne by som bola rada, keby na Slovensku, podobne ako je to v zahraničí, vznikli predvianočné výpredaje. Vo veľkomestách Európy je bežné, že obchodníci zlacňujú tovar už pár dní pred Vianocami, najmä pokiaľ ide o zimné odevy, ale aj tovar určený na zimné športy."

Keďže sa v súčasnosti zariaďuje, v obchodoch hľadá hlavne potreby do záhrady a do domácnosti. Výpredaje neobišla, no ako sama hovorí, tento rok skôr šetrí a pozoruje, čo s nami robí euro s predávajúcimi i kupujúcimi. "Tohto roku som síce výpredaje nevyužila, ale kupovali sme pre bratranca nejaké ošatenie. Najmä tričká mali dobré zľavy a myslím, že aj dámske bundy boli za skvelé ceny. Ale mám ich doma dosť, takže tento rok naozaj radšej viac eur v peňaženke ako ďalšia bunda v skrini".

Tohtoročné výpredaje nevyužila aj preto, lebo sa radšej učí používať a prepočítavať eurá. "Nemám problém kupovať si veci aj bez zľavy, ale rozhodne nemám rada, keď sú na tovare všelijako prelepené cenovky, pričom sa niektorí nepoctiví obchodníci tvária, že ide o zľavu."

Po iné roky rada využívala výpredaje, hlavne na nákup oblečenia, ktoré je zlacňované. No pri nákupe uprednostňuje radšej viac pohodlia, pokoj a nie preplnené kabínky, či dlhé rady pri pokladniach. "Najlacnejšie veci vo výpredajoch som zohnala už dosť dávno. Či išlo o dámske šaty, blúzky, tričká, ponožky. Navyše som tie letné šaty, ktoré po zľave vyšli tak na dve stovky, nosila celé roky a rovnako aj froté farebné ponožky mi vydržali takmer desaťročie. Práve preto si tie veci dodnes pamätám."

mia

Zora Ochodnická tvrdí, že na Cypre bolo lacnejšie

Všade pozoruje "košický syndróm"

Cvičiteľka Zora Ochodnická priznala, že zľavy má vo veľkej obľube. Nevyhľadáva ich však zámerne, lebo popri svojich aktivitách na to nemá čas. "Stalo sa, že som potrebovala kúpiť posteľ. V obchode mi povedali, že tá, ktorú som si vybrala, bude o nejaký čas v zľave. Kúpila som ju, lebo som si nevedela predstaviť, že by som kvôli budúcej zľave mala spať na zemi. Tiež nemám kedy chodiť do toho istého obchodu dvakrát, veď aj na zľavu musím zarobiť. Preto nemôžem strácať čas."

So zľavami má už dlhoročné skúsenosti. So znižovaním cien tovaru sa v zahraničí stretla už v čase, keď pracovala v modelingu. "Pamätám sa, ako som prišla do obchodu a tam bolo napísané, že ´dnes je tento tovar za toľko a toľko´. Potom som si uvedomila, že tie veci ani veľmi nezlacneli, len tam dali akúsi vyššiu cenu, ktorú preškrtli a pripísali nižšiu. No aj tak to bolo pomerne lacné." S podobnou "fintou" sa stretla aj u nás, keď ju zaujali zľavnené čižmy. "Niekedy je zľava z tisíc na tristo korún, čo už je viditeľný rozdiel. Vtedy však uvažujem, prečo to pred tým stálo tak veľa."

Zaujímavý postreh si priniesla aj z Cypru. "O Cypre sa hovorí, že je jednou z najdrahších krajín. V skutočnosti tam bolo všetko asi o polovicu lacnejšie, než u nás." Ceny tovarov v našom meste považuje takmer za fenomén. Ibaže ich kvalita im nezodpovedá. "Nazývam to ´košický syndróm´. Košice akoby boli štát v štáte. Všetko je tu drahšie, než v iných mestách Slovenska. Možno preto, že tu nemáme blízko nejaké veľké mesto, kde by sme si mohli nakúpiť. A obchodníci to veľmi zneužívajú. Pritom tu máme väčšinou tovar z Turecka."

Ako už Zorka spomenula, zľavy zámerne nevyhľadáva, ale ak sa jej podarí dostať do obchodov a vidí niečo zlacnené, neodolá. "Ozaj milujem zľavy. Často ma dostanú, ale dá sa povedať, že mám akýsi cit pre dobrú kúpu. Všetko, čím som si kedy doplnila šatník, som aj rada nosila," dodáva Zora Ochodnická.

jr

Herečka Ľuba Blaškovičová: Obchodníci zneužívajú fakt, že sme hladní po tovare

Na "shopping" potrebuje mať viac voľného času

Na veľké výpredaje a sezónne zľavy v našich obchodoch si už zvykla aj herečka Ľuba Blaškovičová. Patrí však k tým ľuďom, ktorí popri svojich pracovných povinnostiach nemajú zvyšný čas, aby tieto zľavy a rôzne akcie cielene vyhľadávali. "Termíny, kedy sa čo zľavňuje a kedy sa kam oplatí ísť, vôbec nesledujem. Skôr si všimnem ceny na letákoch, ktoré nám chodia domov. Registrujem však nápisy na výkladoch obchodov, kde nám oznamujú, že niečo pokleslo až o sedemdesiat percent. Vtedy si poviem: ´do hája, ako na nás tí obchodníci zarábajú...´."

S pojmom "zľava" sa stretla prvý krát v zahraničí v čase, keď bola študentkou. "Bolo to v Anglicku a bola som z toho skutočne ´paf´. Prechádzala som sa popri obchodoch a videla som, že všetko sa v konkrétnom termíne predáva od jednej do dvadsať libier. Pritom to boli veci, ktoré bežne, mimo výpredaja, stáli aj šesťsto libier. Vtedy som tomu celkom nerozumela, prečo to tí majitelia obchodov robia a prečo svoj tovar predávajú tak lacno. Dnes už viem, že potrebujú uvoľniť sklady a tak sa zbaviť tovaru z predchádzajúcej alebo končiacej sezóny."

Pani Blaškovičová o zľavách a nakupovaní veľa nepremýšľa. Vraví, že nakupuje málo a hlavne to, čo potrebuje. "Pred Vianocami som mala voľné asi dve hodiny, kedy som sa prešla po obchodoch. Vtedy som si nakúpila zopár pekných vecí a minula som viac ako inokedy. Ale urobilo mi to radosť." Často sa jej vraj prihodí, že nestihne zaregistrovať, kde ktorý obchod v meste pribudol a kde naopak - zanikol. "Aj keď je ´shoping´ asi úžasné hobby, musím si počkať, kým budem mať viac voľna sa mu venovať," smeje sa pani Ľuba. "Niekedy dobre padne sa odreagovať a poprechádzať sa po obchodoch a niečím sa obdarovať, potešiť. Nakupovať však treba vedieť. Ak idem do potravín hladná, potom doma len žasnem, čo všetko som to priniesla a rozmýšľam, čo s tým."

Za svoj najlepší a najvýhodnejší nákup považuje kúpu lyžiarok. "Veľmi rada a veľa lyžujem. Dlho som snívala, že si kúpim dobré kvalitné lyžiarske topánky, ktoré by ma konečne netlačili. Vedela som, že sú veľmi drahé. Naozaj milo ma prekvapilo, keď som raz v júni objavila značkové lyžiarky, ktoré nielenže netlačia, ale sa aj zahrejú a prispôsobia sa nohe. Boli za polovičnú cenu, ktorá bola oveľa menšia, než suma, ktorú som bola pripravená za lyžiarky vydať. Nosím ich už celé roky."

O vysokých a prehnaných cenách v našich obchodoch si myslí svoje. "Dcéra sa nedávno vrátila zo Španielska so skúsenosťou, že sa tam dá nakúpiť za tri až päť euro to, čo u nás stojí podstatne viac. Obchodníci využívajú a často zneužívajú fakt, že my na Slovensku sme hladní po tovare, ktorého sme mali za minulého režimu nedostatok. A sme takí hlúpi, že kupujeme za prehnane vysoké ceny," dodáva Ľuba Blaškovičová.

jr

Róbert Kaid nakupoval vo Francúzsku obuv

On hádže letáky do koša, za zľavami behá manželka

Tréner slovenského vodnopólového šampióna ČH Hornets Košice Róbert Kaid nie je ochotný šúchať topánky alebo míňať benzín, keď našinca opantá nákupné šialenstvo zvané - povianočné zľavy. Preškrtnutá pôvodná cena a do očí bijúca nová, na zdanlivo zaujímavých tovaroch, ho necháva absolútne chladným. "Tie letáky, ktoré musím vyberať denne zo schránky, putujú automaticky do smetného koša. Ešte sa mi nestalo, aby ma tam nejaké zlacnenie ohúrilo, lebo, pravdu povediac, tie letáky vôbec nečítam." A rovnako alergický je vraj i na televíznu reklamu. "Nemám vôbec v obľube behať po obchodoch, keď tam vyhlásia zľavy."

Trochu inak reaguje na povianočný výpredaj jeho manželka. "Tá, na rozdiel odo mňa, behá po zľavách veľmi statočne. Mňa kvôli nim z domu nevyláka. Ja sa zatiaľ radšej povenujem synovi, idem s ním na tréning, a podobne. V tejto veci, teda behaní za zľavami, prenechávam plnú kompetenciu na manželku. Myslím, že sa na ňu môžem spoľahnúť. Ja potom už len konštatujem, či to, čo kúpila, je dobré alebo zlé, či to neboli len zbytočne vyhodené peniaze."

Bývalý dlhoročný reprezentant však priznal, že počas legionárčenia v cudzine mal občas slabšiu chvíľku, a zašiel si po sviatkoch kúpiť niečo zlacnené. "Najmä vo Francúzsku. Vždy, keď som sa tam po sviatkoch vrátil, tak som tie ich zľavy využíval, ale nebola to elektronika alebo oblečenie, skôr ma lákala športová obuv, nejaké kvalitné značkové tenisky, ktoré sa tam v povianočnom období oplatilo kúpiť."

mat

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Nestíhate nakupovať darčeky?
 2. Venujte na Vianoce darček plný informácií!
 3. Vzťah k seniorom chce zmeniť výzvou
 4. Bangkok, Phuket, pláže, chrámy: Za 13 dní to naj z Thajska
 5. Brzdia vás technické výpadky vo výrobe?
 6. Pracoval som v mekáči a vydržal tri dni. Hranolky sú prekliatie
 7. Na čo dbať pri výbere nehnuteľnosti? Tu je niekoľko rád
 8. Mobil banking VÚB opäť bližšie k najlepšej bankovej aplikácii
 9. Tip na výlet: Prechádzka tokajskými vinicami a biele tigre
 10. Objavte novinku s duálnym účinkom proti starnutiu pleti
 1. Nestíhate nakupovať darčeky?
 2. Riešenie kolízií áut - exkluzivní autokamera MiVue 766 WiFi
 3. Venujte na Vianoce darček plný informácií!
 4. Problém s darčekom? 10 perfektných tipov na Vianočné darčeky!
 5. Slovensko bude vo svete reprezentovať projekt Zachráň včely
 6. Vzťah k seniorom chce zmeniť výzvou
 7. Bangkok, Phuket, pláže, chrámy: Za 13 dní to naj z Thajska
 8. Moderný hotel, kde sa cítite ako doma
 9. Vedecká rada k 80. výročiu SvF STU v Bratislave
 10. Stavebná fakulta STU má učebňu na 3D tlač a virtuálnu realitu
 1. Pracoval som v mekáči a vydržal tri dni. Hranolky sú prekliatie 67 265
 2. Stíhame napredovať s technológiami? Môže už byť neskoro 17 725
 3. Tip na výlet: Prechádzka tokajskými vinicami a biele tigre 10 104
 4. Takto vyzerá miesto, odkiaľ k nám putuje slovenské hovädzie 9 819
 5. Bangkok, Phuket, pláže, chrámy: Za 13 dní to naj z Thajska 9 746
 6. Slováci sa pripravujú o stovky až tisícky eur 5 816
 7. First moment za skvelú cenu: Neapol, Capri, Pompeje, Ischia 4 954
 8. Kartou míňame viac. Čo by obchodníci mali vedieť o zákazníkoch 3 907
 9. Na čo dbať pri výbere nehnuteľnosti? Tu je niekoľko rád 3 888
 10. Objavte novinku s duálnym účinkom proti starnutiu pleti 2 514

Neprehliadnite tiež

Smolný víkend košických policajtov. Za tri dni nabúrali druhé auto

Podľa svedkov sa otáčali cez dve plné čiary.

Zamestnanci rozkrádali U. S. Steel, súd ich musel oslobodiť

Zlodejov nasnímala kamera, no nebola inštalovaná v súlade so zákonom.

Športový víkend na východe - servis výsledkov a faktov

Ako sa skončili zápasy a podujatia v jednotlivých športoch. Priebehy online

Na Jahodnej otvorili lyžiarsku sezónu (fotogaléria)

Perinbaba bola skúpa, museli pomôcť snežné delá.

Rozhovor

V Košiciach sa bude rúbať menej stromov, tvrdí poslanec Rovinský

Z dlhoročného aktivistu je trojnásobný poslanec.

Hlavné správy zo Sme.sk

PLUS

Agent 007 sa celé roky predstavoval zle. Jeho pravé meno je iné

V archívoch objavili skutočného Jamesa Bonda.

KOŠICE KORZÁR

Zamestnanci rozkrádali U. S. Steel, súd ich musel oslobodiť

Zlodejov nasnímala kamera, no nebola inštalovaná v súlade so zákonom.

PLUS

Prečo je také ťažké komunikovať s najbližšími

Je ľahšie komunikovať s neznámymi či s najbližšími?

Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop