Informovali sme o tom už v utorok, teraz sme sa zamerali na názory ľudí a dôsledky pre priemyselný park.
KECHNEC. O prácu v Molexe príde zhruba tisícka ľudí, tí budú z fabriky odchádzať postupne. Zatiaľ ešte nie sú známe detaily presunu výroby z Kechneca do Talianska, Číny a USA, kde má spoločnosť vybudované ďalšie prevádzky. Slovenské vedenie tohto významného výrobcu konektorov pre automobilový priemysel totiž vôbec nekomunikuje s médiami. Svojim zamestnancom dokonca na komunikačnom mítingu zakázalo čo i len „ceknúť". Napriek tomu sa však našiel jeden z nich, ktorý nám v pondelok zatelefonoval do Korzára, a tak sme vám túto správu mohli priniesť ako prvé tlačené médium.
Firma rozhýbala park, ale nie mzdy
V obci vzdielanej 19 km od Košíc s viac ako tisíckou obyvateľov azda nenájdete človeka, ktorého príbuzní či známi nepracujú v Molexe. Väčšina ľudí v dedine je dnes presvedčená, že americkí majitelia využili finančné stimuly štátu a obce, a keď už záväzky splnili, balia kufre.
„Povráva sa, že sa im skončili daňové prázdniny. Je to nefér," myslí si Silvia Pethová, pracovníčka na benzínovej pumpe.
Jej kolegyňa pracovala v Molexe päť rokov ako operátorka a neskôr ako kontrolórka kvality. Hoci jej je ľúto, že tisícka ľudí, medzi nimi aj jej priateľ, prídu o zamestnanie, dalo sa to vraj podľa nej čakať: „Ešte dobre, že ich neprepustia z hodiny na hodinu," hovorí Zuzana. Vo firme zarábala po nástupe 37 korún na hodinu. Po piatich rokoch mala na výplatnej páske 11-tisíc čistého. „To som musela pracovať non-stop aj v nadčasoch. V Nemecku na tom istom poste zarábali ženy dvakrát toľko. Ale aspoňže nám dali robotu."
Konkoly to tušil, park ide ďalej
Molex dostal také isté investičné stimuly, ako mal košický U. S. Steel, teda päť rokov úplného a päť rokov polovičného odpustenia daní zo zisku. To druhé už Molex nevyužije úplne. Vláda v roku 2001 sľúbila, že na výstavbu priemyselného parku prispeje 500 miliónmi korún z rozpočtu. Napokon to bolo len 130 miliónov korún.
Starosta Kechneca Jozef Konkoly (nez.) sa o tomto rozhodnutí dozvedel až v pondelok popoludní. Počas našej návštevy vyzeral ako pred infarktom. „Zobralo ma to. Nie som prekvapený, skôr sklamaný. Keby som o tom vedel skôr, hľadali by sme riešenia. Takto sme stratili rok, možno aj viac." Starosta tušil, že Molex mieri inde už pred dvomi rokmi. Vtedy sa dopočul, že stavia závod v Číne. „Tvrdia, že idú do Talianska a Nemecka, kde majú fabriky. Čerta starého! Veď v Číne im budú ľudia robiť za kilo ryže!"
Do Kechneca podľa starostu mieri napriek kríze viac investorov, niektoré firmy rozširujú výrobu. Je výhodnejšie mať viac menších firiem z rôznych oblastí ako jednu veľkú. "Pozrite sa, čo sa deje, keď má Volkswagen celozávodnú dovolenku. Ovplyvní to ekonomiku celého štátu. Bez diverzifikácie by sme boli asi mŕtvi. Slovensko môže na to škaredo doplatiť. Už je zle, ale obávam sa, že bude ešte horšie."
Molex chce ušetriť 165 miliónov eur
Spoločnosť včera do Korzára zaslala zo svojho amerického ústredia správu o fiančných výsledkoch za posledný štvrťrok 2008, k zatvoreniu kechneckého závodu sa v nej však aj napriek našim otázkam nevyjadrila. Dozvedeli sme sa len to, že objednávky celému koncernu klesli medziročne o 34,5 percenta a zaznamenali čistú stratu 87,2 milióna USD (65,6 milióna eur). Výdavky, spojené s reštrukturalizáciu podniku vrátane zatvorenie kechneckého závodu a vyplatenia odstupného aj jeho zamestnancom ich v nasledujúcich 18 mesiacoch vyjdú na 220 miliónov USD (165,4 milióna eur). Vďaka tomu však predpokladajú, žeby mali každoročne ušetriť asi 200 miliónov USD (okolo 150 miliónov eur).
Autor: sen, jsv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári