zástupcovia firiem pod zámienkou získavajú osobné údaje a potom dôverčivých seniorov volajú do kancelárií, kde ich má čakať darček či iný benefit. Keď si poň prídu, obchodníci ich presvedčia podpísať zmluvy netušiac, čo znamenajú. Na svoju naivitu doplatila aj sedemdesiatdvaročná Košičanka.
KOŠICE. Anna Sládečková nám rozpovedala o svojom trojmesačnom trápení.
"Čakala som u lekárky na poliklinike. Prišla tam jedna žena, pýtala sa na zdravotné problémy. A že či verím v to, že teraz aj svetlom sa dá liečiť. Chcela odo mňa meno aj číslo telefónu, no a ja viete, sprostá baba, som jej dala."
O dva dni na to zazvonil telefón. Neznámy hlas jej oznámil, že vyhrala darček, po ktorý si musí prísť osobne na istú adresu.
"A ja na to, že oňho nestojím, nevládzem chodiť. Telefonovali, telefonovali. Po štvrtý raz už prišla ku mne kamarátka, že keď ma toľko volajú, tak tam pôjdeme spolu," povedala Sládečková.
Sklíčka na každú chorobu
Spomínaným darčekom boli štyri sedenia za 1 400 korún pod biolampou, ktorá má mať "sklíčka na každú chorobu".
" Vedúci ma zobral do miestnosti. Ukazoval mi kadejaké obrázky, rozprával koľko ľudí povyliečovali. A že nejaká lekárka vyliečila jedného z rakoviny a dostala Nobelovu cenu. A tá lampa tam bola nastrčená."
Presvedčili ju nakoniec, nech sa nechá "nasvietiť".
"Medzitým sa ma vypytovali. Jedni predo mnou podpísali zmluvu. Ale hovorím že ja nebudem. Toľko do mňa hučala, medzitým všetko povypisovala. Ja okuliare nemala, nevidím. A ona že však vedúci vám povedal, že tá lampa stojí 15 tisíc, že po 640 korún budem platiť pol roka a potom už po koľko budem chcieť," vysvetľovala nám starenka so slzami na krajíčku.
Až doma zistila, že kúpna zmluva a zmluva o úvere boli vystavené na sumu 23 tisíc. Dopísané v nej boli vraj aj také položky, o ktorých netušila.
"Také sladké reči vedú, že aj normálny im uverí. Aj som z toho ochorela," dodala.
Najprv sa hanbila priznať synovi, chcela si všetko vybaviť sama. Odbili ju s tým, že to raz dva pospláca a odstúpiť od zmluvy sa nedá, lebo by platila pokutu 8 tisíc.
Zásielku ani neprevzala
"Keď som sa to dozvedel, išiel do oficiálnej pobočky firmy. Tam mi povedali, že mama nebola u nich, ale v kancelárii nejakého obchodného zástupcu. Ale v zmluve je, že keď je to na prevádzke, tak sa nedá zrušiť. Keď je to podomový predaj, tak vtedy sa to dá do siedmich dní," rozhorčene vysvetľoval syn Stanislav Sládeček. "Okrem toho je tam aj podmienka prevzatia."
Pani Anna však zásielku na jeho radu neprevzala. Napriek tomu od nej úverová spoločnosť žiada platby, dokonca jej zaúčtovali pokutu za neprevzatie. Spolu s úrokmi sa jej doteraz nazbierala suma 39 tisíc. Má ju splácať 5 rokov.
"Keďže moja mama má len okolo 10 tisíc dôchodok, napísali príjem 15 500, ináč by im táto zmluva neprešla," pokračoval Sládeček. Trikrát posielal žiadosť o odstúpenie od zmluvy, dostal zamietavú odpoveď. Naposledy firma odmietla komunikovať.
Chcú podať trestné oznámenie
Občania s podobným problémom sa môžu obrátiť na Slovenskú obchodnú inšpekciu. Tá prešetrí, či ide o podomový predaj a či je zmluva formálne v poriadku. Minulý rok prijali asi 15 podobných sťažností.
"Volal som Centrum právnej pomoci, kde mi povedali že zmluva sa nedá napadnúť a že už mali podobné prípady. Nemá zmysel sa súdiť občianskoprávne. Môžeme dať trestné oznámenie na toho obchodného zástupcu, že ju uviedli do omylu. Keby sa ozvali viacerí, môžeme podať hromadné trestné oznámenie," povedal syn nešťastnej babky.
Združenie spotrebiteľov: Nič nepodpisovať!
Združenie spotrebiteľov Slovenska (ZSS) nám potvrdilo, že dokázať porušenie zákona je problematické.
"Predovšetkým musíme všetci svojich seniorov chrániť pred takýmito dobrodincami. Najlepšie je nič nepodpisovať, potom už je obrana ťažká. SOI ani iné štátne orgány tu nepomôžu. Firmám ani obchodným zástupcom postih väčšinou nehrozí, lebo im ťažko dokázať protizákonné konanie. Spojiť sa viacerí by mohlo pomôcť," povedal Miroslav Tulák zo ZSS. "Najlepšia obrana je nikam do takýchto firiem nechodiť. Nech si ľudia uvedomia, že nikto im nič zadarmo alebo výhodne nedá."
* * *
RADY KORZÁRA
(red)
n Nikomu nedávajte telefónne číslo a adresu
n Ak vám telefonujú domov a oznamujú, že majú pre vás darček, poďakujte sa a zložte
n Zapamätajte si, že nikto vám nedá darček zadarmo ani výhodne
n Ak ste už prišli do firmy, neopovážte sa niečo podpisovať - urobíte najväčšiu hlúposť, ktorá vás bude mrzieť
n Poraďte sa so svojou rodinou, synmi, dcérami a ukážte im, čo mienite podpísať. Ak majú zdravý rozum, podobné zmluvy na nezmyselné a predražené tovary okamžite hodia do koša
n Ak sa nebudete riadiť našimi radami, skončíte v kolotoči problémov, za ktoré si budete môcť sami.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári