"Láska" rozohrá absurdným spôsobom príbeh ľúbostného trojuholníka. Núdza nebude o vtip, ani priestor na zamyslenie sa.
KOŠICE. Podľa režiséra Attilu Királyho je hlavným poučením predstavenia teória, že bez lásky sa síce dá žiť, ale nemá to žiadny zmysel. Prácu na tomto titule považoval za príjemnú výzvu, o to viac, že hlavnú ženskú rolu alternujú dve typovo úplne odlišné herečky.
Najvýraznejšia je absurdnosť
"Aj keď ide o veselohru, nie je to tak celkom pravda. Pevne verím, že diváka rozveselí a zaujme ho, ale hlavná je v tomto titule predsa len absurdnosť. Pre mňa bolo najvzrušujúcejšie, že som mal možnosť pracovať s dvomi diametrálne odlišnými herečkami stvárňujúcimi jednu postavu. Bol som vlastne schopný urobiť akoby dve rôzne predstavenia, ktoré sú pritom ekvivalentné. To podčiarkuje kvalitu a presnosť hry," vysvetlil A. Király.
V predstavení predvedie svoj talent v ženskej úlohe Lívia Vargová a Judit Márkusová a pánmi, ktorí budú bojovať o lásku milovanej, budú Petrik Szilárd a Tóbisz Titusz. Riaditeľ Thálie Peter Kolár objasnil, že alternáciu ženskej úlohy zvolili z jednoduchého dôvodu. "Judit Márkusová k nám nastúpila nedávno a prvýkrát dostáva takúto hereckú príležitosť. Chceli sme jej vytvoriť priestor, aby sa mohla prejaviť." Scény a kostýmov sa zhostila Katalin Kičová.
Divák v postavách spozná sám seba
V hre o láske si každý bez rozdielu veku bezpochyby nájde to svoje. "Milenecký trojuholník však v tomto prípade nie je vonkoncom jednoduchý. Ide o trojicu, ktorá si toho prežila veľmi veľa a o absurdnosť nebude núdza. Divák však určite v niektorej z postáv spozná sám seba," tvrdí režisér, podľa ktorého logicky hra pre každého nemôže v súboji sŕdc skončiť happyendom. "Z predbežných reakcií divákov už vieme, že prvých dvadsať minút sa divák potrebuje nastaviť na štýl hry a až potom sa začne zabávať. Nechcem tým prirodzene nikoho odstrašiť, ale je to tak."
Divadlo reaguje na kritiku
Dôvodov, prečo Divadlo Thália siahlo po nezvyčajnom oživení repertoáru, je podľa riaditeľa viacero. "V poslednom čase naše divadlo bojuje s kritikou, že by sme mali siahať aj po modernejších tituloch. Ďalším faktorom bola potreba vytvoriť produkciu, s ktorou by sme mohli realizovať zájazdy aj v menších sálach."
Samotné predstavenie bolo v roku 1964 vyhlásené v Amerike za hru roka a o tri roky neskôr sa začalo hrať v Maďarsku pred vyše tisícovým publikom, kde malo pre veľký úspech vyše sto repríz. Po aktuálnej premiére bude v Divadle Thália nasledovať v marci premiéra muzikálu Povala.
ANDREA NITKULINCOVÁ
Autor: ZVÍŤAZILA V ZLÍNE AJ PÍSKU
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári