Korzár logo Korzár Košice

Janušek priznal, že logá stáli viac

Keď denník SME upozornil na to, že ministerstvo výstavby platí za jedno logo milión korún, ministerstvo to popieralo. Podľa zákona o slobodnom

prístupe k informáciám však priznalo, že to bolo ešte viac.

BRATISLAVA. Až zákon o slobodnom prístupe k informáciám prinútil ministerstvo výstavby zverejniť, koľko zaplatilo za štyri logá na operačné programy, cez ktoré sa čerpajú eurofondy. Z faktúr, ktoré ministerstvo najprv zaslalo Aliancii Fair-play, vyplynulo, že nominant SNS Marian Janušek platil žilinskej firme Zamedia za tri logá milión korún a za štvrté tri milióny. Zaplatilo za ne piatimi faktúrami. Logo podobné tomu, ktoré si objednal Janušek, pritom v bežnej agentúre stojí niekoľko desiatok tisíc.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
0 seconds of 0 secondsVolume 0%
Press shift question mark to access a list of keyboard shortcuts
00:00
00:00
00:00
 
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Janušekova hovorkyňa Dagmar Vanečková vtedy SME napísala, že "ministerstvo nikdy vami uvádzanú sumu neuhradilo".

Faktúry, ktoré o tom svedčia, vraj nikdy neboli zaplatené, pretože ich Zamedia stornovala.

Na otázky, koľko teda logá stáli a prečo ich Zamedia stornovala, ministerstvo odmietalo odpovedať. Denník SME preto požiadal o informácie v zmysle infozákona.

Z nich vyplýva, že ministerstvo zaplatilo za logá ešte viac.

Nie milión, ale dva

Z oficiálnej odpovede ministerstva vyplýva, že všetky logá nestáli šesť miliónov korún (asi 200-tisíc eur), ale osem a pol milióna (282-tisíc eur). Jedna z faktúr nebola stornovaná, ale bola vyplatená, a zvyšné štyri boli nahradené troma novými, ešte drahšími.

Logo na operačný program Bratislavský kraj tak stálo 2,17 milióna korún, logo regionálneho operačného programu bolo vyplatené dvoma faktúrami a dokopy to stálo 4,5 milióna korún a logo operačného programu technická pomoc stálo 1,9 milióna korún. Koľko stálo logo Centrálneho koordinačného orgánu, ktoré bolo tiež v pôvodných faktúrach, sa v odpovedi ministerstva nenachádza.

SkryťVypnúť reklamu

Ministerstvo výstavby zdôvodňuje milióny tým, že nešlo len o dodávku loga, ale aj o jeho návrh, dizajn manuál a "služby spojené so zabezpečením propagácie, reklamy a implementácie" operačných programov.

"Ku každej z týchto faktúr dodávateľ detailne doložil všetky potrebné prílohy, ktoré pozostávajú z predmetu plnenia a podrobného rozpisu prác dodávateľa a jeho subdodávateľov," tvrdí hovorkyňa Vanečková.

Faktúry podľa nej certifikovalo aj ministerstvo financií. Pôvodné faktúry, ktoré hovorili o milióne, boli podľa ministerstva stornované, lebo ministerstvo "nebolo spokojné s dodaným tovarom, čiže samotným logom". Boli vraj dodané bez Dizajn manuálu.

Ten je pritom súčasťou loga bežne. Hovorí, ako sa má logo správne používať.

SkryťVypnúť reklamu

To, že faktúry boli v kolónke zoznamu faktúr označené pôvodne ako "vybavené", vyplýva podľa Vanečkovej z toho, že "účtovníctvo ministerstva považuje aj stornované faktúry zo svojho hľadiska za vybavené".

Logá toľko nestoja

Minister Janušek na tlačovej besede bránil miliónové logá aj tým, že žiadal o mená firiem, ktorá dodajú logá za desiatky tisíc. Riaditeľa Slovenského Centra dizajnu Katarína Hubová SME povedala, že na Slovensku nie je stanovený limit minimálnej alebo maximálnej ceny za logo.

Konečná cena je podľa nej vždy vecou dohody medzi autorom a objednávateľom. Cena však podľa nej závisí aj od toho, ako dlho sa logo bude používať, alebo ako významná je firma, pre ktorú je vyrábané, či kto je jeho autorom. Napríklad logo mesta Trenčín bolo podľa nej na základe verejnej súťaže dodané za 50tisíc korún. Logo Bratislavského samosprávneho kraja stálo na základe verejnej súťaže 100-tisíc korún a 50-tisíc stálo aj logo Múzea mesta Bratislavy.

Blíži sa finále

O pravdovravnosti ministerstva výstavby už dávnejšie pochybuje Aliancia Fair-play. Podľa Zuzany Wienk z aliancie je v stanoviskách ministerstva veľa nejasností a protirečení. Stornované faktúry by napríklad podľa aliancie mali mať mínusové hodnoty a tieto majú plusové.

Ministerstvo vyplatilo spoločnosti Zamedia od roku 2007 už spolu zhruba 320 miliónov korún. Posledné faktúry boli vybavené na Nový rok 2009. Avocatu zaplatili spolu 33 a pol milióna korún. Drvivá väčšina peňazí bola vyplatená v rámci položky "propagácia a reklama".

Najviac peňazí bolo vyplatených v decembri 2008, teda až po prepuknutí celého škandálu okolo 3,6-miliardového tendra.

Vo víťaznom konzorciu sú pritom štyri firmy, ale až doteraz ministerstvo platilo hlavne Zamedii a potom Avocatu.

Až 19. decembra ministerstvo prvýkrát vyplatilo podľa Vanečkovej peniaze aj zahraničnému partnerovi European consultants organisation. A to asi dva a pol milióna korún, teda zhruba 82-tisíc eur.

Celá kauza by mohla vyvrcholiť už tento týždeň. Najvyšší kontrolný úrad aj Úrad pre verejné obstarávanie avizovali, že do konca mesiaca ukončia kontrolu, na výsledky ktorej čaká premiér Robert Fico. Janušeka doteraz s odvolaním sa na kontroly odmietal odvolať.

Predseda HZDS Vladimír Mečiar už zverejnil, že v tendri boli vážne pochybenia a Janušek by mal odísť. Predseda SNS Ján Slota sa však ministra zastáva a hovorí, že žiadne porušenie zákonov zistené nebolo.

Obidvaja predsedovia si pre tender vymieňajú ostré názory. Janušek dúfa, že kontrola žiadne pochybenia nenájde. Janušekov odchod však nezaručuje, že zmluva s konzorciom nebude viac platiť.

* * *

Janušek je stále vo funkcii

Celý škandál vypukol v novembri, premiér Fico začal o jeho transparentnosti pochybovať pred Vianocami, ministra však stále neodvolal.

n 1.Minister Janušek tender vypísal v máji 2007. Informáciu zverejnil na nástenke na chodbe ministerstva. Ak niekto nešiel na ministerstvo počas týždňa, keď tam oznam visel, o tendri sa nedozvedel. Nástenku minister priznal až na tlačovej besede, keď odpovedal na otázku.

n 2.Ministerstvu to vyčítal okrem iných chýb aj rezort financií. Rezort Jána Počiatka napríklad ministerstvu napísal: "Výzva bola uverejnená iba na oznamovacej tabuli ministerstva výstavby, čo vzhľadom na význam a predpokladanú hodnotu zákazky považujeme za zverejnenie nedostatočné a v rozpore s výkladovým oznámením komisie , aj v rozpore so zákonom o verejnom obstarávaní." Ministerstvo pohrozilo, že komisia niektoré položky z tendra nezaplatí.

n 3.Prihlásil sa jeden uchádzač, ktorý aj vyhral: konzorcium firiem, v ktorých sú okrem belgickej firmy aj spoločnosti Zamedia a Avocat.

n 4.Minister nedodržal vlastné pravidlá, keď vo svojom pokyne žiada od uchádzačov o eurofondy aj pri nízkych sumách predloženie aspoň troch cenových ponúk.

n 5.Spolumajiteľom Avocatu je právny zástupca Jána Slotu Juraj Hatvany. Ministerstvo za právne služby zaplatilo doteraz 33 miliónov korún. V zmluve má s Avocatom dohodnutú hodinovú sadzbu 3500 korún. Aliancia Fair-play vypočítala, že pri tomto objeme muselo dva a štvrť právnika pracovať pre ministerstvo denne 19 hodín.

n 6.Avocat si účtoval milióny aj za dokumenty, ktoré už predtým ministerstvo malo vypracované a boli len aktualizované. Ministerstvo napríklad tvrdilo, že Avocatu zaplatilo za zmluvu medzi ním a Úradom pre verejné obstarávanie. Úrad pritom potvrdil, že zmluvu vypracovali jeho pracovníci.

n 7.Predražené nie sú len právne služby, ale napríklad aj platby za televízne šoty. Ministerstvo v zmluve dohodlo 170-tisíc korún za šot, reálne pritom inzeruje v televíziách v časoch, keď toľko 30-sekundový šot ani zďaleka nestojí.

n 8.Ján Slota priznal, žemu nie je blízky len Avocat, ale aj Zamedia, pretože sa postaral o to, aby v nej už nemal vplyv Viktor Tretina.

n 9.SNS vníma kauzu po svojom. Podpredseda SNS Jaroslav Paška vyhlásil, že médiá o prípade informujú preto, lebo nedostali od Zamedie reklamné zákazky.

Autor: MONIKA TODOVÁ

Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 991
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 841
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 188
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 433
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 072
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 630
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 216
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 830
  1. Martin Šuraba: O chlapcovi, ktorý stratil zápalky XX
  2. Radoslav Záhumenský: Vodná nádrž na Kysuciach ukrýva príbeh dvoch zatopených obcí. Poznáte jej pravú tvár?
  3. Zuzana Pelaez: O šialenej slovenskej Veľkej noci a o tých zahraničných, nepornografických.
  4. Milan Srnka: „Škaredý Ovečkin“, legenda kolaborujúca s vojnovým zločincom
  5. Emil Sútor : Čo je sójový lecitín a prečo ho nájdete v čokoláde?
  6. Anton Lisinovič: Recenzia: Setkání se smrtí (kniha)
  7. Martin Eštočák: Zdražie parkovanie v Prešove o 100 %? Návrh, ktorý zatiaľ neprešiel, no občania by mali byť v strehu
  8. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 027
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 72 981
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 43 155
  4. Rado Surovka: Raši dostal padáka 38 331
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 042
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 117
  7. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 18 404
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 586
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Martin Šuraba: O chlapcovi, ktorý stratil zápalky XX
  2. Radoslav Záhumenský: Vodná nádrž na Kysuciach ukrýva príbeh dvoch zatopených obcí. Poznáte jej pravú tvár?
  3. Zuzana Pelaez: O šialenej slovenskej Veľkej noci a o tých zahraničných, nepornografických.
  4. Milan Srnka: „Škaredý Ovečkin“, legenda kolaborujúca s vojnovým zločincom
  5. Emil Sútor : Čo je sójový lecitín a prečo ho nájdete v čokoláde?
  6. Anton Lisinovič: Recenzia: Setkání se smrtí (kniha)
  7. Martin Eštočák: Zdražie parkovanie v Prešove o 100 %? Návrh, ktorý zatiaľ neprešiel, no občania by mali byť v strehu
  8. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 027
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 72 981
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 43 155
  4. Rado Surovka: Raši dostal padáka 38 331
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 042
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 117
  7. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 18 404
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 586
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu