Do dvoch rokov budú mať Košice kompostáreň biodpadov. Nenávratný finančný príspevok na tento účel získali z operačného fondu životné
Redakcia SME
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
prostredie.
KOŠICE. Samospráva mesta uspela v podávaní projektov, a tak za vyše 3 750 912 eur (113 miliónov korún) budú mať Košičania do konca roka 2010 novú kompostáreň. Na jej zrealizovanie získalo mesto príspevok zo štrukturálnych fondov Európskej únie. Na projekte sa bude mesto spolupodieľať 5 %, čo je viac ako 187 545 eur (5 650 000 miliónov korún). Kompostáreň vyrastie v obci Bernátovce.
Požiadavka na vybudovanie kompostárne súvisí so smernicami EÚ. Tie od nás požadujú mať do roku 2010 kompostárne na zhodnocovanie zeleného bioodpadu. "Hlavným cieľom projektu je vybudovanie zariadenia na zhodnocovanie biologicky rozložiteľných odpadov. Projekt tiež zabezpečí výrobu kompostu a jeho využívanie ako hnojiva s cieľom nahrádzania umelých priemyselných hnojív," informovala nás Lucia Mihoková, hovorkyňa magistrátu.
Dôležitým aspektom je tiež ušetrenie finančných prostriedkov za ukladanie odpadov na skládky odpadov, ktoré budú každoročne stúpať. Produkovaný kompost bude využívaný jednak na údržbu verejnej zelene a jednak na komerčný predaj. Mesto deklaruje, že vybudovanie kompostárne prebehne transparentným verejným obstarávaním.
Priatelia Zeme: Dobrý krok
Vybudovanie kompostárne je dobrou správou aj pre združenie Priatelia Zeme, ktoré sa venuje aj tejto problematike. "Vítame, že sa Košice podujali riešiť problém zhodnocovania biologicky rozložiteľných odpadov. Je to dôležité aj z dôvodu povinnosti samospráv triediť okrem skla, plastov, papiera a kovov aj biologické odpady z domácností od roku 2010."
Projekt prispeje k ochrane životného prostredia, keďže ukladanie bioodpadov na skládky sa veľkou mierou podieľa na tvorbe skládkových plynov. Práve tie sú považované za významnú skupinu skleníkových plynov spôsobujúcich globálne otepľovanie.
Kompostovanie je pravdepodobne najstaršou a najpoužívanejšou recyklačnou technológiou. Ide o riadený proces, v priebehu ktorého sú organické odpady premieňané na kompost. Ten môže byť neskôr použitý pri pestovaní rastlín ako humusové hnojivo.
Čo je bioodpad?
- odpad tvorený organickými látkami rastlinného i živočíšneho pôvodu
- tvorí približne 40 % komunálneho odpadu
- pochádza z chovu domácich zvierat, pestovania poľnohospodárskych produktov a v menšej miere i z domácností
- tvorí ho napr.: odpad zo zelene, papier, zvyšky jedla, produkty poľnohospodárstva a záhradkárčenia, exkrementy domácich miláčikov, škrupiny vajec a orechov a potraviny po záruke
Autor: jog
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári