prechodu na euro snažili svoje peniaze vkladať na bankové účty.
PREŠOV. Prechod na novú menu priniesol aj zvýšené riziko prania špinavých peňazí. To sa však zmenšuje s povinnosťou bánk nahlasovať podozrivé operácie finančnej polícii.
"Za obdobie posledného štvrťroka 2008 až do 14. 1. 2009 prijala finančná polícia zhruba 22 hlásení od povinných osôb z Prešovského kraja. Štatisticky nie je známe, o ktoré konkrétne pobočky bánk ide, povinné osoby ani nemajú zákonnú povinnosť v hlásení uvádzať konkrétnu pobočku," informoval Úrad boja proti organizovanej kriminalite v Bratislave.
Slovenské banky nevedú štatistické údaje o počte podozrivých bankových operácií podľa okresov alebo miest a zároveň musia zo zákona zachovávať mlčanlivosť. Z tohto dôvodu väčšina z nich nemohla bližšie informácie o obchodných operáciách v Prešovskom kraji poskytnúť. Každá transakcia je posudzovaná individuálne, to sa týka aj vyšších vkladov v slovenských korunách spojených s prechodom na euro.
Pranie špinavých peňazí
Podľa informácií Úradu boja proti organizovanej kriminalite dochádzalo najmä v poslednom štvrťroku 2008 k vyšším hotovostným vkladom v bankách, čo však bolo spôsobené predovšetkým masívnou reklamnou kampaňou bánk, ale aj štátom riadenou tzv. eurokampaňou. Nešlo o dramatické zvýšenie, celkovo v roku 2008 bolo prijatých 2 267 hlásení, čo bolo o 324 viac ako v roku 2007. "Vzostup počtu hlásení je možné sledovať od vzniku povinnosti ich ohlasovania a zodpovedá vývoju aj v ostatných krajinách EÚ aj vo svete. Hlavným dôvodom je postupné rozširovanie okruhu tzv. povinných osôb."
Jednoduchou zmenou peňazí, aj vo väčšom objeme, ešte nedochádza k ich prepraniu. "Pri praní špinavých peňazí musí dôjsť k zakrytiu pôvodu špinavých peňazí a ich premene na 'čisté' peniaze zväčša zložitejšími schémami prevodov a úkonov," doplnil riaditeľ úradu plk. Ivan Ševčík.
---FAKTY---
Ktoré operácie sú neobvyklé
n Finančná polícia prijíma ohlásenia neobvyklej obchodnej operácie od povinných osôb, medzi ktoré patria aj banky. Neobvyklosť obchodnej operácie je posudzovaná v tomto prípade bankou na základe stanovených kritérií vo vlastnom programe činnosti zameranej proti legalizácii a financovaniu terorizmu a zásady "Poznaj svojho klienta". Pre splnenie neobvyklosti nie je potrebné, aby transakcia presiahla určitú sumu. Po ohlásení podozrivej operácie sa nezvyčajná transakcia preveruje a v prípade potvrdenia, že by mohlo ísť o podozrenie zo spáchania trestnej činnosti, je preverovaná operatívno-pátracou činnosťou a vo vyšetrovaní.
(Zdroj: Úrad boja proti organizovanej kriminalite)
Autor: Lenka Čuchtová
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári