Podnikatelia vinní z miliónových daňových únikov nejdú do väzenia. Vďačiť za to môžu pomalej polícii a súdom.
KOŠICE. Košickí podnikatelia Milan Grančaj (57), Jozef Grančaj (63), Ladislav Král (58), Július Kubaško (64) a Ján Kmec (63) sú vinní, že pri podvodoch so zámenou olejov za naftu ukrátili štát na daniach o päťdesiat miliónov korún. Po trinástich rokoch od ich pochybných obchodov o tom rozhodol Krajský súd v Košiciach.
Do väzenia však nepôjdu. Všetkým súd uložil podmienečné tresty. Odvolal sa pritom na to, že od spáchania skutkov uplynul dlhý čas. Polícia prípad vyšetrovala päť rokov, takmer ďalších päť trval súdny proces.
Čas hral pre nich
"Viaceré rozsudky Najvyššieho súdu aj Európskeho súdu pre ľudské práva nariaďujú, že ak je vina uznávaná dlhšie ako desať rokov, treba to zohľadniť aj v rozhodnutí o treste. Nepodmienečný trest by bol z tohto pohľadu neprimerane prísny a nesplnil by účel," povedal predseda senátu Evžen Kelij.
Podľa rozsudku podnikatelia v rokoch 1995 a 1996 nakúpili od rafinérie Petrochema Dubová dovedna skoro dva milióny litrov nízkosírneho stredného destilátu a odformovacieho oleja s tým, že ho požijú na špeciálne spracovanie a nie ako pohonnú hmotu. Nemuseli preto zaplatiť spotrebnú palivovú daň.
Fiktívne obchody
Neskôr však olej len účtovne odpredali neexistujúcej firme Mirgas Lučenec. Potom zase len fiktívne od Mirgasu nakúpili už naftu. Využili na to dvoch drobných živnostníkov, Jozefa Micháleka a Máriu Janigovú. Tým na Mirgas previedli povinnosť zaplatiť daň z palív.
V skutočnosti olej po jeho zmiešaní s naftou v zásobníkoch v Čani predávali podnikatelia cez svoju firmu Migra Bidovce už ako čistú naftu poľnohospodárskym družstvám v okolí Košíc. Išla na odbyt, lebo cena bola nižšia ako bežne na benzínových pumpách.
Odsúdení: podviedli nás
Všetci od začiatku stíhania vinu popierali. Prípad označili za vykonštruovaný a seba za podvedených, lebo vraj nevedeli, že firma Mirgas je fiktívna. Tvrdili, že vždy obchodovali len z naftou a polícia si nekriticky osvojila výsledky daňových kontrol. "Vyšetrovateľ si hypotézy osvojil ako dôkazy," povedal v záverečnej reči Kubaško.
Súd však dospel k záveru, že vinu preukázali viaceré dôkazy. Jedným z hlavných bola osoba účtovníčky, ktorá účtovne spravovala všetky transakcie. Podľa súdu sa tiež bez pochybností dokázalo, že firma Mirgas neexistovala. Osoba Peter Mirga, ktorá mala byť jej majiteľom a obchodovať s Košičanmi, sa nikdy nevypátrala. Jej rodné číslo patrilo inému človeku zo stredného Slovenska. Na bankový účet firmy nikdy neprišli žiadne peniaze. Pečiatka Mirgasu sa pritom našla u Grančaja.
Biele kone
Počas vyšetrovania proti obvineným svedčili aj "biele kone" Michálek a Janigová, ktorých ich advokát nazval "jednoduchými ľuďmi". Keď prokuratúra obžalovala aj ich, na súde už využili právo nevypovedať. Michálek zo Žehry medzitým zomrel, Sabinovčanka Janigová bola spolu s Košičanmi odsúdená na podmienečný trest.
Ani jeden z olejárov si rozsudok na súd vypočuť neprišiel, poslali len právnikov. Podľa obchodného registra väčšina z nich dnes podniká v rôznych oblastiach.
Autor: rok
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári