mínusové teploty (najmenej bolo mínus 17,8 stupňa Celzia) sa v krátkom časovom rozpätí šplhajú až na plusových 6.
KOŠICE. Oteplenie je tento týždeň výrazné, ale v Košiciach zatiaľ rekordy nepadli. Na dnes je predpokladaná najvyššia teplota 2 až 6 stupňov Celzia. "Na prekonanie rekordu to nevyzerá. Možno na západe Slovenska. Včera ráno na letisku namerali o 10. hodine 1 stupeň, rekord z minulého roka bol 9,2 stupňa," uviedol včera Ján Smékal zo Slovenského hydrometeorologického ústavu SAV v Košiciach.
Teplo, ale nie najteplejšie
Ako sme sa dozvedeli, na 21. 1. je rekord až 10,3 stupňa z vlaňajška. Takže očakávať jeho prekonanie by bolo príliš optimistické. Podľa J. Smékala je pravdepodobnejšie, že by sa mohol zlomiť koncom týždňa. Vo štvrtok má byť 2 až 6 stupňov, rekord je 6,5 stupňa. Na sobotu je predpoveď 5 až 9, rekord 9,4 stupňa z roku 1983.
Rozdiel je 15 stupňov
V každom prípade bude teplé počasie s veľkou oblačnosťou a občasným dažďom. Od juhozápadu k nám prúdi teplý vzduch. V priemere bude od 3 do 7 stupňov. Keď sa vrátime o niekoľko dní späť, najnižšia minimálna teplota bola v tomto roku v Košiciach 9. januára mínus 17,8 stupňa. Najvyššia maximálna teplota plus 3 stupne bola 15. januára.
Vlani bolo podobne
"Aj vlani bolo v tomto období podobné počasie. Oteplilo sa z týždňa na týždeň. V dňoch 13. až 14. januára bolo 6 stupňov, ale 4. januára až mínus 11,6. Podobná situácia sa opakuje. Zaznamenali sme asi rovnaké teplotné výkyvy. Súčasné otepľovanie ešte neznamená koniec zimy. Mrazivé počasie sa ešte vráti, ale v najbližších dňoch to nebude. Sneh sa ešte udrží na svahoch, ale bude mokrý a ťažký," dodal meteorológ.
* * *
PSYCHOLOGIČKA
Výkyvy počasia vplývajú na psychiku
n Zmeny teplôt sa prejavujú aj v správaní sa a psychike ľudí. "Hoci choroba z počasia neexistuje, sú aj ľudia mimoriadne citliví na výkyvy počasia. Títo meteosenzitívni jedinci reagujú na atmosferické zmeny nadprodukciou sérotonínu. Mávajú ťažkosti s koncentráciou, sú podráždení, prejavuje sa u nich migréna a nevysvetliteľná únava," hovorí klinická psychologička Miroslava Heráková.
n Náhle zmeny počasia kladú podľa nej vysoké nároky na termoregulačné, resp. adaptačné mechanizmy organizmu. Ak má človek chronické či akútne ochorenie, vyšší vek, je pod veľkým psychickým stresom alebo vykonáva fyzickú námahu, môžu byť tieto adaptačné mechanizmy na zmeny teploty oslabené.
n V tomto období je navyše málo slnečného svitu, čo podľa M. Herákovej nepriaznivo vplýva na náladu, vyvoláva skleslosť a únavu až depresívne stavy. Inú skupinu tvoria jedinci s diagnostikovaným primárnym ochorením (srdcovo-cievne a respiračné ochorenia, reuma, pooperačné jazvy, amputované končatiny), u ktorých zmeny počasia pôsobia ako intenzifikátory bolesti, prípadne zosilňujú iné príznaky, ktoré sú pre ich choroby charakteristické.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári