prípadoch nárast cien v cudzine do cien zájazdov premietli.
BRATISLAVA. Tohtoročná dovolenka pri mori, zaplatená už v eurách, môže stáť toľko ako vlani, no môže byť aj o niečo drahšia. Závisí od toho, do akej krajiny sa vyberiete a tiež s ktorou cestovkou vycestujete. Niektorým cestovným kanceláriám sa podarilo udržať ceny na minuloročnej úrovni, zatiaľ čo iné ceny pri niektorých pobytoch oproti minulému letu zvýšili. Podľa Pavla Komoru, viceprezidenta Slovenskej asociácie cestovných kancelárií a cestovných agentúr, ostala veľká väčšina zájazdov na vlaňajšej, prípadne aj na nižšej než minuloročnej cenovej úrovni.
"Cena konverzného kurzu bola známa v čase kalkulácie pobytov, väčšina zájazdov sa nakupuje v eurách, takže to bola len otázka premietnutia kalkulácie do cien zájazdov," povedal. Ak sa v niektorých krajinách medziročne zvýšili ceny, podľa Komoru sa ich posilňovaním koruny a výhodným konverzným kurzom podarilo znížiť či eliminovať. "Asi 90 percent zájazdov je na úrovni minulého roka alebo ešte nižšie," dodal.
Rolu hrá inflácia aj záujem
Medziročný nárast cien by tak mal podľa asociácie cestovných kancelárií zasiahnuť v priemere jeden zájazd z desiatich. Viceprezident asociácie cestovných kancelárií a agentúr vraví, že mierne sa mohla oproti minulému roku zvýšiť cena pobytov v tých ubytovacích zariadeniach a destináciách, o ktoré bol počas vlaňajšej sezóny mimoriadny záujem. V prípade Egypta, pri ktorom potvrdilo nárast cien niekoľko cestoviek, sa spojilo viac faktorov. Okrem inflácie v tejto krajine rolu zohralo aj to, že ubytovacie kapacity kontrahujú cestovné kancelárie v dolároch. "Ostáva tu aj kurzové riziko, s ktorým musia cestovky oproti doláru počítať," dodal Komora.
Podľa Jana Otavu, analytika spoločnosti Mag Consulting, zvyšovanie cien ubytovacích a doplnkových služieb v cieľových dovolenkových destináciách závisí od vývoja ekonomiky danej krajiny a súčasne tiež od dopytu po týchto službách. "V súčasnej situácii sa dá problematicky hodnotiť, či ceny tlačí nahor rast nákladových položiek, alebo ich ťahá zvyšujúci sa dopyt," povedal Otava. Za jeden z faktorov, ktorý môže ovplyvniť rast cien, predovšetkým ubytovacích služieb, považuje pritom celoeurópsky trend smerujúci k skracovaniu času pobytu v destinácii a tým aj k znižovaniu pobytových výdavkov jedného turistu. "V každom prípade je však rozhodujúcim faktorom vývoj inflácie v danej ekonomike. Tá spravidla nulová nebýva," doplnil Otava.
Cestovky sa správajú trhovo
To, že niektoré cestovné kancelárie zvýšili ceny pobytov aj v štátoch, kde inflácia výrazne nestúpla, odôvodňuje Komora odvolaním sa na zvýšenie cien zo strany prevádzkovateľov ubytovacích kapacít. Tiež trhovým správaním cestoviek. "Ak vedia, že júl a august sa predá dobre, mohli znížiť ceny mimosezónnych zájazdov a zvýšiť ceny sezónnych zájazdov," vraví. Podľa analytika Mag Consulting sa nedá vylúčiť ani to, že niektoré cestovky spolu so zdôvodniteľným zdražením mimoeurópskych destinácií zvýšili ceny aj pobytov v rámci eurozóny. S vedomím, že konkurencia bude pravdepodobne postupovať rovnako.
* * *
Ktoré pobyty zdražili
n Ak sa na medziročnom zvýšení cien letných pobytov v niektorej krajine zhodujú viaceré cestovné kancelárie, tak je to Egypt. Mária Gallová z marketingu cestovnej kancelárie Satur travel vraví, že sa ceny pobytov v Egypte oproti vlaňajšku zvýšili približne o päť až sedem percent, v dôsledku zvýšenia cien v tejto krajine.
n Zvýšený dopyt v uplynulých dvoch rokoch v Turecku sa podľa Mikuláša Milka, riaditeľa cestovnej kancelárie Hydrotour, premietol do nárastu cien pobytov cestovky v tejto krajine. "Turci mali vlani mimoriadne dobrý rok, ale zvýšenie presne zodpovedalo posilneniu koruny, takže sme ostali na tých istých cenách ako vlani," povedal Pavol Komora z cestovnej kancelárie Turancar.
n Dovolenkári, ktorí spájajú predstavu tohtoročného oddychu s pobytom v Chorvátsku, musia počítať s tým, že aj zaň možno zaplatia viac ako vlani. Tibor Bajaník, riaditeľ cestovnej kancelárie Fifo, priznal, že malé zvýšenie cien sa dotklo niektorých chorvátskych kapacít. "Chorváti premietli do cien pomerne veľkú infláciu vo svojej krajine. Cena však vzrástla maximálne o desať eur na osobu a pobyt," doplnil. Vyššiu hotovosť ako vlani si tento rok napríklad musí pripraviť aj klient Firo tour, ktorý chce dovolenkovať v rovnakom chorvátskom hoteli ako minulé leto. Napríklad týždenný pobyt v hoteli Donat v Zadare v druhej polovici júna stojí takmer o tisíc korún (33 eur) na osobu viac ako v júni 2008. Marcel Siekel z Firo tour to odôvodnil tým, že pri zájazdoch vlastnou dopravou je cestovka závislá od cien partnera v krajine. "Chorváti zdražovali, preto vychádza cena vyššie. Ceny sme prepočítali na eurá, vlani kurzom asi 35 korún za euro, tento rok 30,1260 koruny za euro," doplnil.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári