42 slovenských profesionálnych vojakov. Zahynuli 19.januára 2006 na kopci Borsó po páde vojenského lietadla AN-24, bola to najväčšia tragédia v histórii slovenského letectva.
KOŠICE. Na palube lietadla bolo 43 vojakov, ktorí sa vracali z mierovej misie KFOR v Kosove. AN-24 vyštartoval z letiska v meste Priština a do stromov na kopci narazil práve vtedy, keď piloti v diaľke niekoľkých kilometrov už videli svetlá košického letiska.
M. Háber: "Strýko mi veľmi chýba"
Po hroznom náraze do zeme, hneď alebo o čosi neskôr zahynulo 42 ľudí, ako zázrakom prežil iba jediný z pasažierov, npor. Martin Farkaš. Medzi obeťami z celého východného ale aj západného Slovenska bol aj plk. MUDr. Martin Háber, veľmi známy lekár z Košíc. Pracoval najprv ako psychiater v košickej fakultnej nemocnici, neskôr ako primár odeelenia. Potom robil v Letekej vojenskej nemocnici Košice a bol aj veliteľom poľnej nemocnice v Liptovskom Mikuláši. Pred odchodom do Kosova pôsobil v neštátnom zdravotníckom zariadení Ergomed, kam sa chcel po príchode domov vrátiť. V Kosove pomáhal ľuďom ako lekár obväziska.
"Či od tragédie uplynú tri, šesť alebo desať rokov, mne chýba ako strýko, ale najmä ako priateľ, kamarát," povedal nám včera Matúš Háber, synovec zosnulého lekára, prednosta miestneho úradu mestskej časti Košice-Juh. "Vedel stále poradiť v ťažkých aj pekných chvíľach, vyhľadával som jeho spoločnosť, lebo bola príjemná. Za tie tri roky som stretol snáď zástupy Košičanov, ktorí na Martina Hábera spomínajú ako na človeka stále usmievavého, na človeka čo si vždy našiel na nich čas. Postupom čase priznávajú mnohí podnikatelia, bohatí alebo chudobní ľudia, že ten Martin Háber im minimálne aspoň raz v živote dobre poradil, prípadne pomohol. Určite ľuďom chýba a prosím Košičanov či iných, aby mu venovali tichú spomienku na jeho pamiatku."
Žialili aj v Malackách-Kuchyni
MUDr. M. Háber by 22. apríla 2009 oslávil 61. narodeniny. Jeho tragický skon, ako aj ďalších 41 vojakov si dnes o 11. 00 hod. v obci Hejce uctia, okrem iných, Jaroslav Baška, minister obrany SR a genpor. Peter Gajdoš, zástupca náčelníka Generálneho štábu ozbrojených síl SR. K pamätníku v obci položia vence a zapália smútočné sviečky.
Padlých kamarátov v zbrani si už v piatok uctili ich kolegyne a kolegovia z leteckej základne Malacky-Kuchyňa. Pietnou spomienkou a odhalením pamätníka, ktorý venovali členom posádky lietadla, príslušníkom základne. Jeho súčasťou je časť vrtule havarovaného AN-24.
Vdovy stále smútia
V zemplínskom regióne nezabudnú na Mareka Kičinka z Novosadu, Rastislava Nováka z Plechotíc, majora Martinčeka z Čiernej nad Tisou a Mariána Illéša z Lelesa. Slobodný bol len Rastislav Novák. Po ostatných zostali tri vdovy a deti.
Dohodnúť si stretnutie s niektorou z nich už nebolo možné. Pani Kičinková z Novosadu bolo ochotná hovoriť o tragédii naposledy pri 1. výročí pádu lietadla. Vlani nás už slušne odmietla. Isté je, že v Novosade zostala a žije u rodičov svojho manžela. Manželov hrob navštevuje často, je stále upravený. Potvrdil to starosta Novosadu Ján Kapajka. Povedal, že v pondelok nájdu vhodnú formu na to, aby Novosadčanom pripomenuli smutné výročie. Pani Kičinková ešte v roku 2007 povedala, že odísť nedokáže s dovetkom, že "chce zostať pri Marekovi." Rovnakú vetu spontánne povedala aj Jana Illéšová, ktorá sa do rodného Lelesa už nevrátila. Žije v Trebišove.
Deti akoby otcom z oka vypadli
Vo vlaňajšom rozhovore prezradila, že Illéšovci mali rovnaké priezvisko a chodili spolu 6 rokov. Kým Marián tragicky zahynul, ako manželia žili osem rokov. Nedokázala zakryť slzy, keď spomínala. Podobne ako pani Kičinková aj Martinčeková opísala Mariána ako úžasného, šikovného, dobrého manžela aj otca. Všetky tri vdovy položili aj rovnakú otázku: "Prečo zomierajú práve takíto ľudia?" Jana Illéšová nenašla odpoveď ani na to, prečo jej manžel zomrel práve vtedy, keď už chcel konečne zostať doma. Marián Illéš totiž absolvoval až dve misie po pol roka. Počas dovoleniek prerobil celý ich byt v Trebišove. Na Vianoce 2005 sa s rodinou stretol naposledy. S manželkou plánovali druhé dieťa. Nič z toho sa už nestalo. Zahynul nad obcou Hejce spolu s ďalšími 41 vojakmi. Pani Janka sa nervovo zrútila, pri živote ju udržal len živý odkaz ich lásky dcéra Klaudia. Staré fotografie dokazujú, že otcovi akoby z oka vypadla. Rovnako sa na otca nápadne ponáša syn Mareka Kičinka z Novosadu. Pani Illéšová priznala obdiv k žene majora Martinčeka, ktorá sa presťahovala k manželovým príbuzným do Žiliny. Priznala, že ona to nedokáže...
Illéšov hrob navštívil aj prezident
Podľa správcu trebišovského cintorína Jaroslava Malackaniča pani Janku vídať na pietnom mieste často. Hrob v štvrtom rade za domom smútku je stále upravený a sú na ňom kvety. Podľa správcu ale nenavštevujú hrob len príbuzní: "Vždy, keď je tu nejaké kladenie vencov, sa niektorí vojenskí hodnostári zastavia aj pri hrobe Mariána Illéša. Jeho pamiatku si uctil aj prezident Ivan Gašparovič, keď bol na návšteve v Trebišove.
Kameničania položia veniec na mieste nešťastia
Jedným z vojakov, ktorý neprežili pád vojenského lietadla nad maďarskou obcou Hejce bol aj Kameničan npor. Ján Balog. Jeho pamiatku si obecné samosprávy Kamenice nad Cirochou a maďarskej Hejce nepripomínajú len v tomto čase. "Pád lietadla umocnil vzájomnú spoluprácu našich obcí vo všetkých oblastiach," povedal starosta Kamenice nad Cirochou Alexander Bugyi. Kameničania chodia do Hejce šesť krát do roka: "Nikdy to nie je bez spomienky na obete, buď na mieste nešťastia na vrchu Borsó, alebo v obci," povedal. Dva až trikrát ročne prichádzajú do Kamenice obyvatelia z Hejce. "Vždy ideme spoločne na miestny cintorín, k hrobu npor. Baloga," dodal.
V Dlhom spomínajú v tichosti
Ďalšou obeťou havárie bol aj nrtm. Daniel Gumenický z Dlhého nad Cirochou. Podľa slov starostu Jána Kníža obec v tomto roku nezorganizovala spoločnú cestu k pamätníku do Maďarska. Obyvatelia nebohému Danielovi ale pri včerajšej bohoslužbe venovali modlitby. Ľudia z dediny na neho nezabudli a pripomína sa im vždy pri pohľade na jeho rodičov, ktorí tu žijú. O to, že priezvisko sa nevymazalo z ich povedomia a nespájajú ho už len s tragédiou sa postaral aj jeho brat, ktorí je bohoslovcom. Napísal publikáciu, v ktorej zmapoval ľudovú vzburu v Dlhom nad Cirochou, keď obyvatelia v čase normalizácie bránili zatknutiu miestneho kňaza.
* * *
CHRONOLÓGIA:
Havária vojenského lietadla
n 19. januára 2006 - Z letiska v Prištine odštartovalo o 17.15 h SEČ vojenské lietadlo so slovenskými príslušníkmi kontingentu KFOR a nabralo smer letu do Košíc, kde malo pristáť o 19.40 h.
- Slovenské vojenské lietadlo AN-24 havarovalo na východe Maďarska. Maďarskí letoví dispečeri stratili radarový kontakt so strojom krátko po 19.30 h. Lietadlo spadlo a začalo horieť neďaleko slovenských hraníc.
- Záchranné jednotky našli jednu osobu, ktorá prežila haváriu stroja. Išlo o vojaka Martina Farkaša.
n 20. januára 2006 - Takmer 100 maďarských vojakov z Egeru a Szolnoku vyslali na záchranné a zabezpečovacie práce na miesto nehody. Z lietadla, ktoré po páde zachvátil požiar, ostala len časť kabíny, zadná časť trupu a obhorené rozptýlené trosky. Telesné pozostatky obetí nešťastia boli v okruhu približne 100 metrov.
- Náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl SR Ľubomír Bulík oznámil, že zriadil vyšetrovaciu komisiu, ktorá mala preskúmať príčiny katastrofy lietadla.
- Vojak, ktorý prežil leteckú haváriu, bol prevezený na oddelenie anestéziológie a intenzívnej medicíny Fakultnej nemocnice Louisa Pasteura v Košiciach.
- Vládny kabinet rozhodol o vyhlásení štátneho smútku na pamiatku obetí leteckej katastrofy spustením štátnych vlajok na pol žrde.
n 21. januára 2006 - Všetky identifikované telá obetí havárie vojenského lietadla previezli na Slovensko. 22. januára 2006
- Všetky trosky z havarovaného lietadla AN-24 previezli na Slovensko a uložili na Leteckej základni v Prešove.
n 23. januára 2006 - Zvukom sirén sa o 12.00 h na Slovensku začal 24-hodinový štátny smútok. Vyhlásila ho vláda v súvislosti s haváriou slovenského vojenského lietadla.
n 25. januára 2006 - Nadporučík Martin Farkaš, ktorý jediný prežil pád lietadla, šesť dní po tragédii predstúpil pred novinárov. Vyjadril sústrasť rodinám a blízkym svojich kolegov, ktorí zahynuli pri leteckom nešťastí. Potvrdil, že sedel v zadnej časti lietadla a bol pripútaný.
n 26. januára 2006 - V prešovskej mestskej hale sa uskutočnila smútočná rozlúčka s najvyššími vojenskými poctami so 42 obeťami havárie slovenského vojenského lietadla. Prítomní boli aj traja najvyšší ústavní predstavitelia SR Ivan Gašparovič, Mikuláš Dzurinda a Pavol Hrušovský, generálny tajomník NATO Jaap de Hoop Scheffer a maďarský prezident László Sólyom. Vojaci, ktorí zahynuli pri havárii, boli vyznamenaní in memoriam odznakmi vojenského veterána a medailami Za službu v mierových a pozorovateľských misiách alebo Za vernosť ozbrojeným silám.
n 27. januára 2006 - Minister obrany SR Juraj Liška po stretnutí s premiérom Mikulášom Dzurindom oznámil, že sa rozhodol v súvislosti s tragickou haváriou lietadla abdikovať. Prezident Ivan Gašparovič abdikačný list prevzal, jeho odstúpenie neprijal.
n 30. januára 2006 - Prvé správy vyšetrovania tragickej havárie vojenského lietadla hovoria podľa maďarského denníka Népszabadság o tom, že nehodu pravdepodobne spôsobila chyba pilota.
n 1. februára 2006 - Prezident SR Ivan Gašparovič prijal demisiu ministra obrany Juraja Lišku a za jeho nástupcu vymenoval Martina Fedora.
n 1. marca 2006 - Kabinet vzal na vedomie správu, že piloti havarovaného vojenského lietadla AN-24 pravdepodobne podcenili výšku terénu pod lietadlom a v jeho bezprostrednej blízkosti.
n 11. apríla 2006 - Minister obrany SR Martin Fedor na vojenskej základni v kosovskom Šajkovci odhalil pamätník obetiam leteckej katastrofy z 19. januára 2006.
n 16. mája 2006 - Vojenský letecký technický a skúšobný ústav v Košiciach vyhlásil, že pod haváriu lietadla AN-24, pri ktorej v Maďarsku zahynulo 42 vojakov, sa podľa expertíz nepodpísala technická porucha.
n 2. júna 2006 - Pamätnú tabuľu obetiam havárie vojenského lietadla pri maďarskej obci Hejce odhalil na mieste katastrofy minister obrany SR Martin Fedor za účasti štátneho tajomníka ministerstva obrany Maďarskej republiky Lászlóa Fapála.
n 27. júna 2006 - Odborná porota oznámila výsledky konkurzu na architektonické stvárnenie pomníka venovaného obetiam havárie vojenského lietadla AN-24 neďaleko obce Hejce. Ústredný motív memoriálu tvorí bronzová socha ležiaceho archanjela Michaela s mečom na žulovom podstavci. Víťazný návrh prihlásila tvorivá dielňa Ladislava Saba, Vavrinca Perleczkého a Ladislava Molnára.
n 12. júla 2006 - Vyšetrovacia komisia potvrdila, že technická porucha nemala vplyv na januárovú haváriu vojenského dopravného lietadla AN-24, pri ktorej v Maďarsku zahynulo 42 ľudí. Tragédiu zapríčinilo s najväčšou pravdepodobnosťou zlyhanie ľudského faktora.
n 20. septembra 2006 - Po ôsmich mesiacoch od nehody sa oficiálne skončilo jej vyšetrovanie. V okamihu katastrofy AN-24 pilotoval sám veliteľ lietadla. Hlavný vojenský prokurátor Mikuláš Gardecký potvrdil, že trestné stíhanie zastavili, pretože ho nemožno viesť voči niekomu, kto zomrel.
n 25. októbra 2006 - Minister obrany SR František Kašický uviedol, že pravdepodobnou príčinou havárie bolo zlyhanie posádky, ktorá nevyužila prístrojové vybavenie a prešla na manuálne riadenie. Príčina nemohla byť jednoznačne určená.
n 19. mája 2007 - Minister obrany SR František Kašický v severomaďarskej obci Hejce odhalil memoriál venovaný obetiam nešťastia vojenského špeciálu AN-24. Na slávnosť bol pozvaný aj Martin Farkaš, ktorý ako jediný zo 43-člennej posádky lietadla haváriu prežil.
Autor: MIROSLAV SAMBOR& lyv& kor
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári