Kradnú všetko, čo im príde pod ruky. Na dôvažok, rozbíjaním okien, vylamovaním dverí alebo rozstrihávaním plotov spôsobujú majiteľom chát nemalé škody. Podobne je na tom aj Milan Dudáš, záhradu má v Suchej doline neďaleko Košíc. Ako nám povedal, len v prvý januárový týždeň ho vykradli dvakrát.
"Viem, že nie som jediný, v krátkom čase tu vylomili a vykradli minimálne pätnásť chatiek," posťažoval sa nám pán Milan. "Kvôli medeným drôtom poodstrihávali káble z plota, mne aj susedom, porozbíjali okná, dvere."
Keď sme v utorok spolu zašli pozrieť sa do záhrad, M. Dudáša čakalo ďalšie nemilé prekvapenie. Malo podobu vylomených dverí na pivnici a rozbitého okna na vstupných dverách. To isté sme objavili aj v susednej chatke. Zlodeji boli takí drzí, že si s pokojom Angličanov urobili v záhrade M. Dudáša malý piknik. Pochutnali si nielen na alkohole ukradnutom z pivnice, ale aj na lekvári z fľašky, ktorú pravdepodobne šľohli v inej chatke.
"Bol som tu v nedeľu, museli to urobiť v pondelok. To Boh nevidel také čosi," hromžil pán Milan. Pri prehliadke pivnice zistil, že mu zmizol predlžovací kábel. Nevítaní návštevníci mu z neho nechali len dvojitú zásuvku.
"Prvý raz mi vykradli kuchyňu, potom izbu a teraz aj pivnicu. To snáď nie je pravda," krútil hlavou M. Dudáš. Hneď aj zatelefonoval "potešujúce zvesti" susedovi.
"Dodo, zasa nás vykradli. Keď si s tým polícia nevie dať rady, posvietime si na tých živáňov sami," zastrájal sa okradnutý Milan.
Kradne sa všade, nad Kalváriou i na Ružíne
Podľa našich informácií dlhoprstí už vybielili desiatky chatiek pri Malej stanici v Košiciach, nenechali na pokoji ani tie v okolí vodnej nádrže Ružín a privlastňujú si cudzie veci i v rozsiahlej záhradkárskej lokalite nad Kalváriou.
"Vyzerá to tu hrozne," povedal nám včera jeden z tamojších záhradkárov. "Mám tu záhradu od roku 1964, kradlo sa aj predtým, ale také vykrádačky a ničenie majetku ako teraz tu ešte nebolo. "Chodia sem celé tlupy bezdomovcov a Rómov, ktorí bývajú neďaleko, v chatrčiach pri odkalisku z bane. Oproti mojej chate pri ceste vykradli minimálne desať záhrad, niektoré viackrát. Mňa ešte nevykradli, mám v záhrade statného vlčiaka, asi preto. Susedovi však v pivnici porozhadzovali zemiaky, vyniesli odtiaľ demižón vína a vypili ho rovno v jeho záhrade. Ďalšiemu ukradli motorovú pílu, kosačku, inému potiahli dokonca aj rezervné koleso na auto. Práve včera jedna pani zaklincovala dvere a okná na chatke, lebo jej odtiaľ ukradli piecku. Počet krádeží výrazne stúpol po tom, ako sa do jednej chatky nasťahovala istá rodina. Pôvodný majiteľ ju predal cez realitnú kanceláriu a tá ju vymenila s tými, čo v nej teraz žijú, za ich byt na jednom z košických sídlisk."
Ako nás informovala Jana Demjanovičová, hovorkyňa Krajského riaditeľstva PZ v Košiciach, iba na obvodných oddeleniach okresu Košice policajti v skrátených vyšetrovaniach riešili v decembri 17 prípadov vykradnutých chát. Zlodeji v týchto záhradách narobili škody za 4 903 eur (148 000 Sk). V okrese Košice-okolie evidujú policajti od 15. 12. 2008 do 15. 1. 2009 viacero krádeží vlámaním do chát. Zlodeji tam spôsobili škody za 4 388 eur (cca 130 000 Sk).
Ako získať náhradu škody
Ak má záhradkár svoj majetok poistený, v príslušnej poisťovni najprv počkajú na uznesenie z polície, že je páchateľ neznámy. Až potom prípadne preplatia okradnutému časť vzniknutej škody. Keď však zlodeja polícia vypátra, záhradkár škodu musí vymáhať od neho v občianskoprávnom konaní. Keď bude mať šťastie a natrafí na "zazobaného" zlodeja, je to v poriadku. V opačnom prípade, a takých je väčšina, môže vymáhanie škody od zlodeja trvať celé roky. Nehovoriac o tom, že okradnutý záhradkár nemusí od neho vymôcť ani, ľudovo povedané, zlámaný groš.
RÁMČEK:
Na čo sa zlodeji zameriavajú
Podľa záhradkárov, kým v minulosti uprednostňovali pri vykrádačkách najmä trvanlivé potraviny či alkohol, chúťky sa zmenili. Nikým nepozvaní návštevníci záhrad si teraz privlastňujú predovšetkým elektrické píly, vŕtačky, brúsky, káble. Berú všetko, čo funguje na elektrinu a môžu to ľahko speňažiť, napríklad na košickom Blšáku.
Polícia radí
n starostlivo pozamykať dvere, pozatvárať okná, okenice, vrátane podkrovia, poschodia, strešné i pivničné okná. Zlodej je schopný dostať sa dovnútra cez každý otvor väčší ako ľudská hlava.
n inštalovať mreže a bezpečnostné fólie na okná a balkóny.
n zabezpečiť si kvalitnú bezpečnostnú zámku v kombinácii s bezpečnostnými závorami, výplň dverí zabezpečiť proti roztiahnutiu, dvere spevniť oplechovaním.
n veľmi vhodný je zvukový alarm, odporúča sa skombinovať s prenosom signálu o narušení objektu do mobilných telefónov. Ich zvonenie za pár sekúnd oznámi majiteľovi pokus o vykradnutie chaty.
n nikdy nenechávať kľúče na tzv. dohovorených miestach (pod rohožkou, v kvetináči). Sú to prvé miesta, kde zlodeji hľadajú.
n treba si dobre uschovať doklady od drahého priemyselného a spotrebného tovaru, urobiť zoznam vecí, fotodokumentáciu. Polícii to uľahčí pátranie po odcudzenom majetku a páchateľovi krádeže, identifikovať veci, vrátiť ich majiteľovi. Poisťovniam to pomôže pri likvidácii poistnej udalosti.
n počas dlhodobejšej neprítomnosti neuchovávať v chate cenné predmety, tie treba uschovať na mieste pod dohľadom, respektíve v bankovom trezore.
n po vlámaní, ak je to možné, by sa majiteľ chaty nemal dotýkať vecí, ktorých sa mohol dotýkať zlodej, polícii sa tak sťaží možnosť zaistiť dôležité stopy.
Záhradkárstvo ako životný štýl
Ľudia, ktorí si často za celoživotné úspory kúpia po rokoch poctivej práce záhradku, to robia preto, aby mali kde relaxovať.
"V zime sa toho veľa v záhradke robiť nedá, ale v lete je to ozaj vynikajúci spôsob relaxu a odpočinku," povedala nám pani Magdaléna, ktorá má záhradu v takzvanej "lampasáckej" lokalite nad Vyšným Opátskym. "Vzduch sa tu nedá ani porovnať s tým v meste, všade samá zeleň, ticho, pokoj. Nehovoriac o tom, že si tu vypestujeme aj nejaké ovocie a zeleninu pre potreby celej rodiny."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári