Mesto chce vytvoriť galériu, prezentujúcu tvorbu Juraja Jakubiska
Vedenie mesta Košice prišlo s nápadom, vytvoriť v našom meste galériu, v ktorej by bola prezentovaná celoživotná tvorba Juraja Jakubiska. Tento úspešný slovenský režisér bol totiž významným podporovateľom košického projektu Interface a výrazne dopomohol k získaniu titulu Európske hlavné mesto kultúry pre rok 2013. Kvôli výberu vhodnej lokality na zriadenie galérie pred niekoľkými dňami navštívil Košice spolu s manželkou Deanou Horváthovou.
Manželia Jakubiskovci si medzi inými si prezreli park a objekty kaštieľov v Barci a podrobne prešli areál Kasárne - Kulturpark neďaleko centra mesta. "Jedna vec je myšlienka," povedala nám Deana Horváthová, "a druhá vec je myšlienku zrealizovať. A to tak, aby to nebola krátkodobá, ale naopak, dlhodobá aktivita. Navyše by to malo tomu regiónu aj niečo dať. Táto myšlienka je skvelá, pretože Košice vždy boli a sú historicky významné mesto. Teraz je dôležité, aby tím ľudí nezostal len kreatívny, ale aby sa realizácia podarila v zmysle funkčnosti celého projektu."
Manželia Jakubiskovci neplánujú ostať iba pri "prepožičaní" svojho mena k začiatku projektu Interface. Naopak, chcú sa podieľať na tom, aby sa myšlienka dotiahla do konca. "V priebehu niekoľkých týždňov budeme posielať do Košíc nejaké svoje návrhy, či názory na to, ako by sme vedeli tomuto projektu pomôcť. Myslím si, že zaujímavá je aj myšlienka prepojenia umení. Už sa pomaly nedá povedať, že je niečo len divadelné alebo len výtvarné, len hudba. Film akoby všetko spájal, je presne tým momentom, ktorý dokáže vytvoriť priestor i akýsi most medzi rôznymi umeleckými smermi."
Idea manželov Jakubiskovcov je taká, že hoci žijeme v 21. storočí, projet dostane silné prepojenie s tými predošlými. "To znamená, že sa nájde nejaká kontinuita, že sa nájde niečo, z čoho sa vychádza. Vychádza sa z koreňov tohto regiónu, z toho, čo tu bolo. Treba to ´vyzobať´ a pospájať a vytvoriť niečo, čo by bolo článkom, na ktorý môžeme nadviazať. Treba vedieť, z čoho to moderno vyšlo. To bol problém komunizmu, že sa začal vytvárať akýsi socialistický realizmus, ktorý chcel zahubiť práve túto súvislosť. Hodnotilo sa, napríklad, či spisovateľ z 18. storočia bol dosť vhodný pre socialistickú kultúru alebo nie. Z tohto dôvodu nevznikala kontinuita a to bolo dôvodom jeho pádu. Bolo to len akési vybočenie na slepú koľaj," dodala. D. Horváthová.
Všetko, čo s ovorením galérie súvisí, je zatiaľ v štádiu úvah a plánov. Je potrebné nájsť a zrekonštruovať vhodné priestory a tiež nájsť formu a obsah toho, čo sa v nej bude prezentovať.
Jarmila REPOVSKÁ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári