problémy robí hlavne starším. Nespokojní sú však tí, čo pracujú v službách a sú odkázaní na sprepitné.
KOŠICE. V potravinách platiaci pri pokladni mierne zdržiavajú tým, že si každú mincu z výdavku osobitne kontrolujú. Väčšina z nich prešla na novú menu takmer bezproblémovo. Nakupujúci platili v prvom týždni prevažne v korunách, teraz len v asi 10 percentách.
Predavači si rýchlo zvykli
"V prvých dňoch roka si z nás ľudia urobili zmenáreň, nosili drobné. Menšie chybičky boli, ale naše dievčatá si rýchle zvykli. Ani s kartami nebol problém," povedala vedúca potravín v obchodnom centre Merkúr Katarína Pekáreková, kde im ešte majú dôjsť overovače pravosti a sčítačky mincí.
DM Drogerie ponúka pri platbe kartou 10-percentnú zľavu, aby si prechod na novú menu uľahčili. "Väčšinou starší majú problém sa zorientovať, hlavne v tých centíkoch," vysvetlila Gabriela Kubíková z drogérie.
Eurami ľudia platia aj v malých potravinách na Zbrojničnej. "Pokladňa mi ukáže, koľko mám vydať. Dala som si urobiť nové okuliare, aby som lepšie videla," vysvetlila predávajúca Agnesa Karafová. Pozná však veľa kolegov, malých obchodníkov, ktorí svoje prevádzky do 16. januára zavreli, aby sa vyhli prípadným problémom. "Budú sa musieť učiť robiť s eurom. My sme sa to spolu s ľuďmi naučili," povedala Karafová.
Centík cennejší ako desaťkoruna
Dôchodcovia vyťahujú okuliare a každú jednu mincu obrátia v ruke. "Keď dôchodcovi predtým spadla desaťkoruna, nechcelo sa mu ani zohnúť. Teraz, keď im spadne cent, chodia za ním dobreže nie po kolenách," dodala Karafová.
Staršia dáma Mária na nákupoch zatiaľ s eurom veľmi nenarábala. "S eurom nemám veľa skúsenosti, len teraz som minula posledné koruny. Pozerám sa na to ako puk na hokejku, tých centov je veľa," posťažovala sa.
"Nedobré skúsenosti mám, mince sú jednofarebné, aspoň keby boli rôzne," pridala sa ďalšia dôchodkyňa.
Nespokojní taxikári
S eurom sú nespokojní aj taxikári. "Teraz platia viac v eurách, nie každý dáva tipsy. Predtým nechávali oveľa vyššie, väčšinou musím vydávať a mám veľa drobákov. Už to neni také jak bolo kedysi," hundral taxikár Vlado.
Kolportér Korzára si naopak euro pochvaľoval, jemu sa ujde vyšší bakšiš. "V prepočte ľudia nechávajú viac v 10 a 20 centoch. Nazbiera sa mi tak 150 korún na deň. Prepočítavať nemusím, dávajú presne v minciach, najviac dvojeurových," pochvaľoval si Jozef Beňo.
Bezdomovkyňa: Ani to nepočítať
Ešte krušnejšie časy nastali pre žobrákov a bezdomovcov. "V korunách viac dávajú, v eurách maximálne 20 centov. Predtým dávali aj po 20 korún. Človeku dlho trvá, kým si nazbiera na polievku," povedal Jozef Tomáš.
Jeho "kolegyňa" Eva Ugrajová dostáva 3 614 korún mesačne, čo jej na živobytie nevychádza, preto si pýta peniaze na Hlavnej. "Bývam v nebytovom priestore bez elektriny, aj tak mi nevyšli peniažky. Za deň málo vyzbieram, ani to nepočítať. Veľmi sa snažím, aby som mala aspoň na lacné víno, niekedy na jedlo. Na cigarety nie, zbieram špaky. Menej dávajú, zásadne len drobné. Toto tu mám len centy, celé eurá žiadne," zverila sa nám.
* * *
Tri čašníčky dostali dokopy osem eur
Čašníci prichádzajú v týchto dňoch o sprepitné, ktoré tvorí významnú časť ich príjmu.
KOŠICE. Zákazníci si nechávajú od čašníkov vydať do posledného centu. Ak však ešte platia v korunách, sú štedrejší.
"Zbavujú sa slovenských peňazí, v korunách nechávajú vyššie tringelty ako predtým. V eurách však menej, nevedia si ich rýchle prerátať. Kleslo to, ale je to individuálne. Ja som predvčerom dostala aj päť eur. Všetko je to o šikovnosti," pochválila sa čašníčka Oľga z Cafe Bayer.
Aj v reštaurácii Bakchus pocítili nižší príjem, tringelty im klesli o polovicu. Dúfajú však, že po šestnástom sa to zlepší. Tomáš Szabo zažil jedno ráno kurióznu situáciu: "Stalo sa, že jedna pani platila päťstoeurovkou o desiatej ráno. To sme nemali vydať. Nakoniec však našla drobné," povedal.
Čašníci sa rozhorčujú
Optimizmus nezdieľajú ani zamestnanci baru Madrid: "Posledný piatok sme si tri rozdelili len osem eur, predtým sme za večer mali aj tisícku. Nechávajú najviac 20 centov, a to aj takí, čo predtým nechávali po 150 korún," povedala Katarína.
Aj vo vychytených reštauráciách zákazníci "žgrlošia". Obsluhujúci v známej Slávii vraj nemajú skoro žiadne tringelty, čašník Marek je z toho na nervy: "Keď, tak len jeden-dva centy. Je to hrozné. Mám plat len 260 eur, teraz ani tringelty nedostávame. Načo som študoval? Už som uvažoval, že s tým skončím, lebo kto za toľko bude robiť? Máme najnižšie platy zo všetkých. Keby sme mali odbory, tak už štrajkujeme!"
Namiesto eura forinty
Na prieskum sme zašli aj do pohostinstva v obchodnom centre Merkúr, krčmy v pravom slova zmysle. Tamojší výčapníci sa na sprepitné nesťažujú, žiadne nikdy nedostávali. Klientelu tvoria štamgasti, tí z eura radosť nemajú. "Je to katastrofa. Nevedia počítať, haliere považujú za celé. Musíme im vysvetľovať, čo je aký peniaz. Niektorí len nastavia ruku s mincami, že vyber si, ja ti verím," opisovala krčmárka Maja Kupčíková.
Starší u nich do poslednej chvíle platili korunami, aj vydávok chceli v korunách. Takí sa stávajú obeťami špekulantov, ktorí im dali cudzie mince. "Miešajú české peniaze aj forinty. Niekto im vydal a chcú tým u nás platiť. Neverila som tomu, keď to išlo v správach, ale vidím, že je to tak," povedala Kupčíková.
* * *
POTULKY PO POHOSTINSTVÁCH
Tri čašníčky dostali dokopy osem eur
n Čašníci prichádzajú v týchto dňoch o sprepitné, ktoré tvorí významnú časť ich príjmu. Zákazníci si nechávajú od čašníkov vydať do posledného centu. Ak však ešte platia v korunách, sú štedrejší. "Zbavujú sa slovenských peňazí, v korunách nechávajú vyššie tringelty ako predtým. V eurách však menej, nevedia si ich rýchle prerátať. Kleslo to, ale je to individuálne. Ja som predvčerom dostala aj päť eur. Všetko je to o šikovnosti," pochválila sa čašníčka Oľga z Cafe Bayer.
n V reštaurácii Bakchus tiež pocítili nižší príjem, tringelty im klesli o polovicu. Dúfajú však, že po šestnástom sa to zlepší. Tomáš Szabo zažil jedno ráno kurióznu situáciu: "Stalo sa, že jedna pani platila päťstoeurovkou o desiatej ráno. To sme nemali vydať. Nakoniec však našla drobné," povedal. Optimizmus nezdieľajú ani zamestnanci baru Madrid: "Posledný piatok sme si tri rozdelili len osem eur, predtým sme za večer mali aj tisícku. Nechávajú najviac 20 centov, a to aj takí, čo predtým nechávali po 150 korún," povedala Katarína.
n Aj vo vychytených reštauráciách zákazníci "žgrlošia". Obsluhujúci v známej Slávii vraj nemajú skoro žiadne tringelty, čašník Marek je z toho na nervy: "Keď, tak len jeden-dva centy. Je to hrozné. Mám plat len 260 eur, teraz ani tringelty nedostávame. Načo som študoval? Už som uvažoval, že s tým skončím, lebo kto za toľko bude robiť? Máme najnižšie platy zo všetkých. Keby sme mali odbory, tak už štrajkujeme!"
n Na prieskum sme zašli aj do pohostinstva v obchodnom centre Merkúr, krčmy v pravom slova zmysle. Tamojší výčapníci sa na sprepitné nesťažujú, žiadne nikdy nedostávali. Klientelu tvoria štamgasti, tí z eura radosť nemajú. "Je to katastrofa. Nevedia počítať, haliere považujú za celé. Musíme im vysvetľovať, čo je aký peniaz. Niektorí len nastavia ruku s mincami, že vyber si, ja ti verím," opisovala krčmárka Maja Kupčíková. Starší u nich do poslednej chvíle platili korunami, aj vydávok chceli v korunách. Takí sa stávajú obeťami špekulantov, ktorí im dali cudzie mince. "Miešajú české peniaze aj forinty. Niekto im vydal a chcú tým u nás platiť. Neverila som tomu, keď to išlo v správach, ale vidím, že je to tak," povedala Kupčíková.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári