šírenie hudby. Ľudia si CD-čká prestali kupovať, lebo si ich môžu bez problémov napáliť.
KOŠICE. Znížený záujem o pravé nefalšované CD nosiče trápi najmä majiteľov hudobnín. Tržby vraj výrazne klesli, zákazníkov je čoraz menej.
"Mám obchod 18 rokov, prešiel som všetkými obdobiami, od konca platní a kaziet cez začiatok CD-čiek. Boom CD nosičov nastal v polovici 90. rokov. Vtedy ešte nebol internet a napaľovačky a ľudia nakupovali vo veľkom. Potom prišlo veľa negatívnych momentov. Napríklad na blšáku sa začali objavovať pirátske CD z Ukrajiny a Ruska. Boli lacné, ľudia kupovali. Súčasný stav je taký, že predaj CD sa takmer úplne zastavil. Deväťdesiatdeväť percent ľudí sťahuje filmy a hudbu z internetu. Stále sa však nájdu fajnšmekri a zberatelia, ktorí si kúpia CD s pravým bookletom," uviedol majiteľ hudobnín Music center v Košiciach Peter Lenek.
Ten znížený záujem o CD kompenzuje predajom stále atraktívnych vinylových platní, DVD či rôznych doplnkov ako tričiek, mikín, čapíc, odznakov či príveskov súvisiacich s muzikou. Súčasný trend je podľa neho internetový obchod, ktorý je hudbou súčasnosti a jediná možnosť prežiť.
Dlhodobo znížený záujem o CD nosiče zaznamenal aj majiteľ obchodu s CD a DVD Compact studio na Hlavnej ulici Peter Durkaj. Oživiť ho skúsil znížením cien. "Pomohlo to, oproti minulému roku nám predaj neklesol. Všetko závisí od kvality predávaného interpreta. Ak je dobrý, ľudia si ho kúpia," uviedol.
Nedostatky v legislatíve
Trend napaľovania je viac-menej prirodzený a zastaviť sa nedá. "Nedostatky sú najmä v legislatíve týkajúcej sa ochrany autorských a súvisiacich práv v prostredí internetu a najmä v súvislosti so zodpovednosťou osôb poskytujúcich internetové služby. Určité pravidlá, aj zákonné, musia existovať aj tam. Dôraz by mal by kladený na edukáciu najmä mladých ľudí, a to aj zo strany štátu, čo, bohužiaľ, zatiaľ absentuje," myslí si Monika Valentíková z Medzinárodnej federácie fonografického priemyslu (IFPI).
Len pre osobnú potrebu
Platná legislatíva, konkrétne autorský zákon, umožňuje vyhotovenie jednej rozmnoženiny pre osobnú potrebu, teda na účely, ktoré nie sú komerčné. "Samozrejme pojem osobnej potreby vylučuje akékoľvek verejné šírenie hudby z takéhoto nosiča, napr. vylučuje, aby DJ hral na diskotéke z napáleného CD. V takom prípade ide o porušenie autorských práv," vysvetlila M. Valentíková.
Práve autorské práva kontroluje Slovenský ochranný zväz autorský pre práva k hudobným dielam (SOZA). Ak ten zistí používanie hudobných diel bez uzatvorenia licenčnej zmluvy, môžete byť trestne stíhaný. Za nelegálne šírenie hudobných diel páchateľovi hrozí trest od dvoch do ôsmich rokov väzenia, podľa rozsahu spôsobenej škody.
Autor: pan
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári