MARIÁN KIZEK, marian.kizekkorzar.sk
Nový cenový výmer, ktorý od 1. januára určil maximálnu sumu cestovného v prímestskej autobusovej doprave v Košickom kraji, vyvolal u cestujúcej verejnosti dosť veľké rozhorčenie.
KOŠICE. Ako sme vás už informovali 3. januára, cestovné sa zvýšilo takmer o desatinu, pričom v jednotlivých tarifných pásmach jeho nárast predstavoval od 1,9 až do 17,7 percenta. Občania si ťažkali najmä na nulovú informovanosť o zmenách a chýbajúce zdôvodnenie, prečo muselo prísť k nárastu.
"Nemyslím si, že sme podcenili informovanosť. Za seba môžem povedať, že sme robili maximum a postupovali sme v zmysle zákona. Netvrdím, že sa informovanosť nedá aj z našej strany zlepšiť, ale ani ceny plynu neprerokuje SPP osobitne s každým občanom... Pozrite, ešte 1. decembra dostali starostovia na pripomienkovanie náš cenník. Nikto zo starostov nemal žiadne námietky, no práve oni mohli oboznámiť občanov s novými cenami napríklad na ich vývesných miestach," povedal nám šéf odboru dopravy KSK Róbert Egel.
Nafta im "robí" len tretinu nákladov
Niektorí za vinníka zvyšovania cien považovali príchod eura, čo sa však podľa KSK nazakladalo na pravde. Predseda KSK Zdenko Trebuľa (Smer), ktorý podpísal nový cenový výmer a teda aj vyššie ceny cestovného, sa tak rozhodol "z dôvodu nárastu oprávnených nákladov dopravcov, ako boli zvýšenie miezd vodičov a zlepšenia kvality poskytovaných služieb".
Viacerí naši čitatelia sa však čudovali, prečo aj napriek neustálemu poklesu cien nafty od augusta 2008 až doteraz, zvyšoval Eurobus svoje ceny. Riaditeľ spoločnosti Ľubomír Gerši takéto úvahy pokladá skôr za znak neinformovanosti cestujúcej verejnosti. Ako nám povedal, nafta im "robí" tretinu ich nákladov a nepodieľala sa na náraste cien lístkov až v takej miere, ako si myslia cestujúci.
"Stačí sa pozrieť na stránku Štatistického úradu a tam každý môže vidieť, že priemerná cena nafty v roku 2008 bola zhruba o 1,30 Sk vyššia ako v roku 2007 a aj to výrazne ovplyvnilo naše nákladové položky. A teda nafta vlani išla hore a nie dolu, ako si to myslí časť verejnosti. Navyše cena nafty začala rapídne klesať možno posledné 2 mesiace a nikde nie je napísané, že sa vývoj neotočí. Zaujímavé, že keď ceny nafty stúpali, nikto sa nás nepýtal, kedy budeme rapídne zvyšovať cestovné. Cestovné sme zvyšovali najmä z dôvodov masívnych investícií do zlepšenia kvality cestovania. Napríklad len v minulom roku sme investovali okolo 175 miliónov Sk na obnovu nášho zastaraného vozového parku. Chcel by som upozorniť, že cenový výmer vydal KSK a nie my. Eurobus kraju len poskytol podklady na základe zmluvy o výkone vo verejnom záujme v pravidelnej autobusovej doprave. KSK na základe nej financuje straty, ktoré nám vznikajú poskytovaním rôznych zliav. Kraj mal možnosť nemeniť ceny, ale potom by nám musel dať vyššie dotácie za tieto straty," myslí si Ľ. Gerši.
* * *
KURIOZITA
Za deň zdraželo cestovné o 100 percent!
n Na nové eurové "vydávače" lístkov si treba dávať veľký pozor! Presvedčil sa o tom aj náš čitateľ Mikuláš Monyok, ktorý pravidelne chodí na záhradku z Košíc do Sene. Kým vlani ho lístok pre občanov nad 70 rokov vyšiel na 5 Sk (0,17 eura), 2. januára zaplatil už po zvýšení za lístok 6,03 Sk (0,20 eura). Aké však bolo jeho prekvapenie, keď na druhý deň zaplatil za ten istý lístok na 21 km po tej istej trase 0,40 eura. "Je neuveriteľné, ako môžu zvýšiť cenu za jeden deň o dvojnásobok. Veď celkovo je to od začiatku roka 140-percentné zvýšenie," rozhorčoval sa.
n A mal aj pravdu, čo nám potvrdila aj šéfka odboru prímestskej a mestskej dopravy Eva Čermáková z košického Eurobusu. "3. januára bol cestujúcemu vydaný cestovný lístok v nesprávnej hodnote - došlo k chybe pri prehrávaní strojčekov, na základe čoho sa cestujúcemu ospravedlňujeme. Rozdiel medzi zaplateným cestovným a hodnotou lístka si môže vyzdvihnuť u mňa v dopravnej kancelárii na autobusovej stanici v Košiciach." Podobne môžu postupovať aj ďalší cestujúci, ktorí si uschovali nesprávne vydaný cestovný lístok.
n Viacero cestujúcich v dôchodkovom veku sa nám sťažovalo aj na neúmerne vysoké zdražovanie ich lístkov. Ľ. Gerši na to povedal: "KSK mal ako jediný kraj v republike zľavnené cestovné pre občanov nad 70 rokov v tarifnom pásme 1-50 km. Rozhodli sme sa ho zosúladiť s ostatnými krajmi a preto osobitné cestovné teraz platí ako všade na Slovensku za každých začatých 25 km cesty. Nemyslíme si, že ide až o taký veľký nárast, hoci opticky to môže vyzerať pri cestách medzi 26-50 km na 120 percent. V absolútnych číslach sa zvýšenie pri takej trase pohybuje na 0,40 € (12,05 Sk), a keďže predtým to bolo 5 Sk, ide o nárast vo výške 7 Sk (0,24 €)."
Autor: rok
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári