Košickom a Prešovskom kraji svoje rozlúčkové návštevy. Pri nástupe novozvoleného prezidenta USA B. Obamu podáva, vedno s ďalšími veľvyslancami inde vo svete, ako je pri výmene prezidentov úzusom v USA, demisiu a vráti sa do Ameriky.
Ja, parobok z Moravian
"Navštívil som i svoju rodnú obec Moravany, kde ma prijali za čestného občana. Pri tej príležitosti som vyjadril nádej, že nebudem musieť platiť miestne dane a zaspieval som im svoju verziu východniarskej pesničky Ja, parobok z Moravian. Tu, ale aj inde na Slovensku som mal radosť, keď som od ľudí počúval, ty si náš... Zároveň som v Moravanoch i v Adidovciach odovzdal aj kópie obsitníkovského rodokmeňa, na ktorom som pracoval je, mimochodom, päť metrov dlhý a jeden meter široký. Obsahuje údaje o rodine, jej zatiaľ najstarším identifikovaným členom z roku 1750 je Gregor Obšitník z Adidoviec."
Dojali ho svedkovia tragédie
Medzi najnezabudnuteľnejšie zážitky zo Slovenska označil i stretnutie so skupinou starších občanov z Trenčianskych Teplíc, kde odhaľoval pomník posádke lietadla, ktoré sa tu zrútilo v čase Slovenského národného povstania. Dojali ho autentické spomienky ľudí, ktorí boli ako deti očitými svedkami tragickej havárie amerických letcov. "Teší ma hlavne, že práve v čase mojej misie došlo k zrušeniu vízovej povinnosti pre občanov Slovenska pre cesty do USA i to, že tu postupne, vďaka štyrom miliardám investícií USA pribudlo 50 000 pracovných miest a dúfam, že trend prílevu investorov z USA na Slovensko bude pokračovať," povedal Vincent Obsitnik.
Manželka mačankovou lektorkou
Veľvyslanec USA slovenského pôvodu sa výrazne angažoval aj v záchrane vzácnych drevených kostolíkov na východnom Slovensku, pričom využil aj svoje osobné skúsenosti z členstva v inštitúcii na ochranu amerického dedičstva. So svojimi radami a vojenskými skúsenosťami, keď ako dôstojník pôsobil v americkej armáde i v jej ponorkovom loďstve, podelil sa aj s vedením našej armády a vojakmi a mimoriadne ocenil ich účasť na zahraničných mierových misiách. Na jeho pomoc budú spomínať aj v rómskych komunitách hlavne na východnom Slovensku.
Ambasador Obsitník sa počas svojho pôsobenia u nás neraz vyznal zo záľuby v originálnych východniarskych jedlách, ktoré sú zaradené do ich rodinného jedálneho lístka aj v USA. "Moja manželka Anna Marie sa ich naučila pripravovať tak bravúrne, že na ambasáde v Bratislave práve ona naučila variť napríklad mačanku aj kuchárov diplomatov. Už dnes sa teším na ďalšie návštevy na východnom Slovensku. Moja teta v Košiciach bude sláviť 90. narodeniny, takže jej, samozrejme, prídem zablahoželať. A mienim sa zúčastniť aj košického maratónu a zlepšiť svoj vlaňajší čas aspoň o hodinu," prezradil 70-ročný zemplínsky rodák Vincent Obsitnik, veľvyslanec USA v Slovenskej republike, ktorý v tomto mesiaci končí u nás svoju diplomatickú misiu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári