časy. Projekt Baňa Bankov totiž figuruje v prvej trojke investičných projektov EHMK. Areál bane má slúžiť na kultúrne akcie, počíta sa aj s obnovením hlbinnej ťažby.
KOŠICE. Mestu chýba priestor na organizovanie veľkých, niekoľkodňových open-air (pod holým nebom, pozn. red.) festivalov s návštevnosťou nad 10- tisíc ľudí. Vhodný priestor, na atraktívnom mieste, no mimo obývanej časti mesta, sa nachádza v areáli Bane Bankov. Tá je v súčasnosti v zabezpečovacom režime. Naposledy vo veľkom štýle ožila v auguste, keď sa tu konala hudobno-laserová šou Zone 13.
Deklarujú spoločný postup
Areál Bane Bankov je majetkom súkromnej firmy Magnimex a.s. Po sérii vzájomných rokovaní sa ukázalo, že zámery oboch strán s baňou sú v zhode a vzájomne sa dopĺňajú. V rámci predbežnej dohody vznikol pre ďalší postup zmiešaný pracovný tím. Došlo aj k memorandu, ktoré deklaruje spoločný postup pri vybudovaní kultúrno-rekreačného areálu.
„Transformáciou bývalej bane Bankov panoramatického miesta Košíc s dlhodobo nevyužívanými industriálnymi budovami vytvoríme chýbajúce zázemie pre organizovanie veľkých kultúrnych akcií pod holým nebom" píše sa v investičných projektoch EHMK.
Michala Hladkého, v projektovom tíme EHMK zodpovedného za investičné projekty, sme sa opýtali, nakoľko sú tieto plány reálne. „Projekt Baňa Bankov je reálny do takej miery, do akej miery je reálna spolupráca so súkromným vlastníkom. Takže kým budeme spolupracovať, nič nám nestojí v ceste. Spolupráca je výborná, reálna, len procesy trvajú trochu dlhšie, ako by sme si predstavovali. A my nemáme kapacity na to, aby sme ho naháňali," a dodal, že zvyšok bane bude v réžii súkromného majiteľa. „To, čo on zatiaľ prezentoval, čiže športovo-rekreačné zariadenia, korešponduje s týmto naším zámerom."
Aj ťažba, aj kultúra
V súčasnosti sa na banskej prevádzke neťaží. „Predpokladáme, že v budúcom roku by sa mala zabezpečiť príprava a obnoviť ťažba," vyjadril sa prednedávnom Ján Sučko, výkonný riaditeľ Magnimexu a.s. Mnohí si však nevedia predstaviť, ako pôjde ťažba a kultúra dokopy. „Oni budú riešiť hlbinnú ťažbu, to znamená, že nebudú ťahať nič navrch. Aj spracovávať sa to bude dole a vyvážať sa bude už len surovina," vysvetľuje Hladký, ktorý tento projekt považuje za veľkú výzvu.
„V rámci revitalizácie územia by sa možno dali veľké časti tohto areálu využiť na rekreačné a iné účely, aby sa urobil súlad medzi ťažbou, teda využitím magnezitu ako zaujímavej komodity, a priestoru, ktorý tu je. Sú to také spojené nádoby. Myslím si, že to bol dobrý počin, že sa podpísalo memorandum, mesto pochopilo, čo chceme, my mestu chceme pomôcť a takisto chceme využiť fondy z Európskej únie na revitalizáciu územia ako takého," objasnil Sučko.
Medzinárodná súťaž
Na projekt premeny bane sa zrejme vypíše medzinárodná súťaž. Zadať ju môže iba majiteľ bane. „My mu môžeme napomáhať iba z formálnej stránky a mesto to môže spolufinancovať. Teoreticky, keby bol ochotný odpredať tú časť alebo ju dlhodobo prenajať, tak môžeme samostatne konať. Kým je to jeho majetok, musíme spolu dobre vychádzať a potom sa dá realizovať to, čo chceme," komentuje tím EHMK. Okolo areálu bane má vlastník pozemky, ktoré potrebuje obhospodáriť. Vzájomná ústretovosť mesta a Magnimexu by mala byť teda výhodná pre obe strany.
„Bol by som rád, keby to bola medzinárodná súťaž. Vypíšu sa podmienky, lokalitný program, atď. a zverejní sa výzva, na ktorú sa budú prihlasovať. Ja som navrhol zámer, že v rámci konceptu mesta ako EHMK by bolo dobré, keby tá funkcia bola v širšom urbanistickom ponímaní, ale ako to bude reálne vyzerať, či tu bude cesta, tu reštaurácia, tu parkoviská, to je otázka súťaže," povedal nám Hladký, ktorý je okrem práce v tíme EHMK aj architektom.
Kedysi sa hovorilo aj o tom, že v areáli vznikne amfiteáter, ale tím EHMK túto informáciu nepotvrdil. „Bude tam veľká plocha, kde sa zmestí veľa ľudí a tá budova, kde prichádza lanovka, by sa mala zrekonštruovať. Uvidíme, na akú funkciu, možno zázemie pre umelcov, nejaká kaviareň, sociálne zariadenia. Majiteľ bane chce, aby sa urobila lanovka."
Mesto dá 128 miliónov Sk
V neposlednom rade je dôležitá otázka financovania tohto odvážneho projektu. „Neviem, či majiteľ bane má financie alebo má svojich partnerov, ktorí s ním do toho pôjdu. Baňa bude spolufinancovaná investorom a 50% môže čerpať zo štrukturálnych fondov. Mesto prispeje sumou 128 mil. Sk. Pokiaľ to však mesto nebude mať v dlhodobom prenájme alebo vo vlastnom majetku, nemôže na to čerpať fondy. To znamená, že môže participovať inými spôsobmi: cesta, infraštruktúra, môže dotiahnuť sponzorov - je x iných spôsobov, ako sa môže na tom podieľať a projekt spolufinancovať. Podľa mňa by bolo pre mesto výhodnejšie časť areálu odkúpiť. Neviem, či to chce majiteľ odpredať, asi skôr nie," dodáva na záver Michal Hladký z tímu EHMK.
Oslovili sme aj majiteľa bane, no ten nám ani po dvoch týždňoch na naše otázky neodpovedal. V ďalšej fáze bude vypracovaná štúdia uskutočniteľnosti, v ktorej budú vyčíslené predpokladané náklady, termíny realizácie, spôsoby financovania, plánované kapacity, vzťah k potrebným pozemkom, budovám a podobne. Je však otázne, či tento projekt neovplyvní aj finančná kríza.
JANA OGURČÁKOVÁ
ZÁMERY
n vybudovanie zázemia pre open-air festivaly
n detské umelecké mestečko
n javiská, premietacie steny, skejtbordové dráhy
n rekonštrukcia prípojok infraštruktúry
n sadové úpravy, komunikácie, osvetlenie, toalety, oplotenie
n panoramatické kaviarne
n rekonštrukcia priemyselných budov na výstavné a prezentačné priestory
n vytvorenie turistických a cykloturistických trás v okolí
n vybudovanie golfového ihriska
n vybudovanie športovo-rekreačného a rehabilitačného strediska na Hornom Bankove
n obnova lanovkovej dráhy
n riešenie parkovania
FAKTY
n vrch Bankov je historicky obľúbeným oddychovým miestom Košíc
n v 50. rokoch 20. storočia sa začala ťažba a spracovanie magnezitu, čo narušilo pôvodne rekreačnú funkciu lokality
n vznikol priemyselný komplex s lanovou dráhou, ktorá dopravovala surovinu do továrne v dolnej časti mesta
n v roku 1995 bola výroba magnezitu z ekologických dôvodov zastavená
n odvtedy začal panoramatický objekt povrchovej ťažby chátrať
n v areáli sa nachádza aj obrovský, 120 metrov hlboký kráter po povrchovej ťažbe
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári