bez obmedzenia.
KOŠICE. Upravil sa však technologický spôsob, keď zhruba 30-percentné zastúpenie plynu pri výrobe tepla, sa od stredy muselo výrazne znížiť. Ako sme sa dozvedeli, zásoby uhlia sú dostatočné aj v prípade, ak by plynovodné kohútiky zostali vyschnuté do konca januára alebo ešte aj dlhšie.
"TEKO si plne uvedomuje zodpovednosť voči občanom pri zabezpečení dodávok tepla ako aj teplej vody. Našou prioritou je zabezpečnie bezproblémovej dodávky tepla pre všetkých odberateľov v Košiciach aj Prešove a tomuto podriaďujeme všetky naše výrobné činnosti. Rovnako ako ďalšie podniky aj my sme museli znížiť spotrebu plynu, v našom prípade je to zhruba o štvrtinu. Keďže nemáme žiadne vlastné zásobníky na plyn, jeho výpadok sme pri výrobe tepla nahradili zvýšeným množstvom čierneho uhlia. Zároveň sme však museli obmedziť kvôli nedostatku plynu obmedziť aj "dodatkovú" výrobu elektrickej energie asi o jednu štvrtinu. Robíme však všetko preto, aby sme aj napriek súčasným sťaženým podmienkam zabezpečili stabilitu elektrizačnej sústavy. Tý sa významnou mierou podieľame na eliminácii možnosti vzniku situácie, ktorá by mohla viesť k tzv. blackoutu, teda úplnému výpadku elektrickej energie," uviedlo pre náš denník vedenie spoločnosti s tým, že obyvatelia Košíc sa nemusia obávať studených radiátorov alebo toho, že sa neokúpu v teplej vode.
To zároveň vyjadrilo mierny údiv nad tým, že TEKO ako najväčší producent tepla v Košiciach, nebolo prizvané na štvrtkové rokovanie krízového štábu mesta, kde sa diskutovalo o zabezpečení náhradného zdroja tepla pre Šacu, ktorej obyvatelia od štvrtkového popoludnia mali kvôli problémom v Teplárni spoločnosti U.S. Steelu chladnejšie radiátory (viac o tom píšeme v denníku SME).
V U.S. Steele neodliali ani tonu
Vo väčšine divíznych závodov a prevádzok košického U.S. Steelu to počas včerajšieho pracovného dňa vôbec nevyzeralo na to, že z hľadiska celkovej výroby ide o štvrtý najväčší podnik na Slovensku. Podľa našich informácií z dvoch funkčných vysokých pecí (tretiu ešte kvôli globálnej kríze po generálnej oprave nespustili - pozn. red.) sa v štvrtok a ani v piatok neodliala ani tona surového železa, čo sa v histórii USS doteraz nikdy nestalo...
Obe vysoké pece išli kvôli nedostatku plynu len na udržiavací režim, čo sa prejavilo nielen na produkcii hutníckeho kombinátu, ale úsporný režim nechtiac pocítili aj občania a inštitúcie v Šaci, ktorých domácnosti sú napojené na železiarenskú tepláreň. Dodávky tepla v pôvodnom režime však boli obnovené v priebehu včerajšieho večera.
"K objemom výroby sa nebudeme vyjadrovať, keďže ide o internú záležitosť našej firmy, som však rád, že sa našim energetikom podarilo vyriešiť dodávku tepla pre Šacu," skonštatoval pre náš denník šéf odboru vonkajších vzťahov U.S. Steelu Jána Bača.
Východ straší pokles tlaku plynu
Podľa včerajšieho vyjadrenia (zdroj SITA) ministra hospodárstva Ľubomíra Jahnátka po zasadnutí členov krízového štábu, niektorí priemyselní odberatelia neznížili svoj odber plynu natoľko, ako predpokladá stále platný regulačný stupeň číslo osem. Ako vysvetlil šéf rezortu hospodárstva, Slovensko má síce v zásobníkoch 1,9 miliardy m3 plynu, problémom je však nedostatočný tlak. "Plyn na východ ide len samospádom," spresnil.
V konečnom dôsledku by to mohlo znamenať aj to, že ak Rusko neobnoví dodávky plynu na Slovensko, respektíve nebudeme čerpať plyn z okolitých štátov, tlak v plynovode môže klesnúť natoľko, že plyn zo zásobníkov sa na východné Slovensko nedostane.
Veľkoodberateľom plynu, ktorí porušujú obmedzenia pri čerpaní plynu hrozí pokuta, maximálne 1,66 milióna eur (50 miliónov Sk).
Autor: jsv&sam
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári