V súvislosti s eneretickou krízou sme mapovali situáciu s vykurovaním na školách.
VÝCHODOSLOVENSKÝ REGIÓN. Bez tepla zostali dve veľkokapušianske stredné školy. V meste museli obmedziť aj prevádzku plavárne. Obe školy sú celkom závislé na dodávkach tepla od susednej budovy Energosunu. Tá je napojená priamo na potrubia Divízie Tranzit SPP vo Veľkých Kapušanoch. Keď nie je plyn v nich, teplo nemá Energosun, ani školy. Obe sídlia v jednom areáli. Včera sa v priestoroch zdržiavali len ekonómky. "Musíme, lebo je nutné uzavrieť rok. V škole sa len temperuje, musíme si dokurovať ohrievačmi. Študenti nastupujú do školy až v pondelok," povedala jedna z nich. Sú priamo závislí od plynu v potrubiach Divízie Tranzit SPP: "Až keď sa v nich začne plyn opäť prečerpávať, obnovia sa aj dodávky tepla u nás." O možnom vyhlásení mimoriadnych prázdnin zatiaľ nevie: "Riaditelia oboch škôl sú na porade v Košiciach."
Závislosť škôl na plyne vysvetlil Milan Bosák, majiteľ rekreačného zariadenia Energosun, ktoré sídli hneď vedľa nich: "Obe berú teplo od nás. My ho zase berieme z tranzitného plynovodu. Na kúrenie neslúži plyn, ale horúca voda, ktorá je vedľajším produktom. Pri plných dodávkach plynu z Ruska mala teplotu 100-130 stupňov, po odstavení má sotva 30! Našťastie aspoň tlak zostáva rovnaký, ale na vykúrenie Energosunu a oboch škôl to nestačí." V škole už zamrzlo niekoľko radiátorov a ďalší v sklade Energosunu: "Museli sme odstaviť prevádzku plavárne, v budove je asi 15-17 stupňov." Bosák avizuje problémy, ktoré môžu vzniknúť: "Voda k nám ide cez 6-kilmetrové potrubie. Zatiaľ má aspoň tých 30 stupňov, ale čo, keď bude mať päť? Poškodí potrubia a škody môžu byť obrovské." Začína vážne uvažovať o alternatívnom zdroji vykurovania.
Prednosta mestského úradu Juraj Gyimesi uviedol, že mesto je obom školám ochotné pomôcť: "Sme pripravení im dočasne poskytnúť priestory slovenskej ZŠ, kde sa už dnes začalo vyučovanie (včera - pozn. red.). Druhá ZŠ, maďarská, má prázdniny až do pondelka." Mesto o mimoriadnych prázdninách zatiaľ neuvažuje. Problémy s dodávkami tepla podľa Gyimesiho nehrozia nikde v mesto: "Dnes ráno sme rokovali s vedením spoločnosti Mibyt, ktorá dodáva teplo pre väčšinu mesta. Riaditeľ nás ubezpečil, že zatiaľ nič nehrozí."
Prednostove slová potvrdila aj hovorkyňa KSK Zuzana Bobriková. Upresnila, že v tom prípade by sa vyučovanie stredných škôl presunulo do popoludňajších hodín. "Druhou možnosťou je sprevádzkovať bývalú budovu poľnohospodárskej školy. Tú evidujeme ako prebytočný majetok. Vyučovanie by sa presunulo do jej priestorov, vykurovaných z centrálneho zdroja." KSK by privítal skôr prvú možnosť: "Nemuseli by sme predĺžiť prázdniny ani by to neznamenalo zvýšené finančné nároky. Časť prevádzkových nákladov by sme základným školám kompenzovali. Druhá alternatíva by znamenala predĺženie prázdnin minimálne o 2 vyučovacie dni, lebo bývalá budova školy je len temperovaná a je v nej odstavená voda. Tiež by si to vyžiadalo zvýšené finančné náklady." KSK aktuálne rokuje s mestom Veľké Kapušany o prvej možnosti.
Prešov bez obmedzení
Prešovské školy otvorili včera. "Neevidujeme žiadny problém, ani mestské firmy. Školy aj domovy sociálnych služieb fungujú v riadnom režime," uviedol hovorca mestského úradu v Prešove Michal Kaliňák. Otvorených je 12 základných a 21 materských škôl. Zatvorená ostala len Základná škola na Kúpeľnej ulici, tam však bolo riaditeľské voľno odsúhlasené ešte pred plynovou krízou. Otvoria ju v pondelok. Problémy s dodávkami plynu zatiaľ neevidujú ani prešovské stredné školy. Výrobu neobmedzili ani pekárne. Situácia je stabilizovaná aj v prípade dodávok tepla do domácností.
Na Spiši je pokoj
Do lavíc základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Krompachy zasadli včera aj miestni školáci. Ako potvrdila primátora mesta Iveta Rušinová, špeciálne pokyny na obmedzenie dodávky plynu v meste nemajú. V školách sa začalo vyučovať podľa plánu. Výnimkou je iba gymnázium, tu sa však školský rok po sviatkoch začína až na budúci týždeň v pondelok 12. januára. Rovnako ani kotolne na vykurovanie domácností nie sú v obmedzenom režime. Podobná situácia vládne v okresnom meste Levoča, školáci včera nastúpili po prázdninách do škôl.
Pod Tatrami sa tiež učí
Teplo do obytných domov pod Tatrami dodáva popradská Dalkia, a. s., ale aj kežmarský Spravbyterm, s. r. o . "Teplo plynule a v dostatočnom množstve dodávame," uviedla Alžbeta Vaľková zo Spravbytermu. "Uvažovali sme nad dvojdňovými prázdninami," povedala vedúca oddelenia odboru školstva, mládeže a športu mestského úradu v Poprade Edita Pilarová. "Ušetrený plyn by mohli využiť podniky. No vieme, že by to spôsobilo problémy rodičom. Takže pokračujeme v plnej výučbe." Zatiaľ sa učí aj na všetkých školách v okrese Poprad a Kežmarok. Vyučuje sa na Zamagurí, v Spišskej Starej Vsi, a na ďalších miestach.
V Revúcej až od pondelka
Vedúca oddelenia školstva, kultúry, vzdelávania a športu na mestskom úrade v Rožňave Alžbeta Gyömbérová informovala: "Zatiaľ všetko prebieha na školách podľa harmonogramu. Uvidíme, ako sa situácia bude v budúcnosti vyvíjať. Čakáme na pokyny z ministerstva školstva, ktoré nás bude informovať o ďalších možných postupoch, či opatreniach." Mesto Revúca prijalo úsporné opatrenie ešte pred sviatkami. "Rozhodlo sa, že deti nastúpia do škôl až od pondelka budúceho týždňa. Dva dni z aktuálneho pracovného týždňa teda na vykurovaní ušetríme. Toto rozhodnutie však nemalo priamy súvis s krízou dodávok plynu," povedal vedúci oddelenia školstva kultúry a športu na mestskom úrade v Revúcej Igor Kvetko. "Školské zariadenia v Rimavskej Sobote sa snažia s plynom šetriť," informoval nás pracovník oddelenia školstva a kultúry na Mestskom úrade v Rimavskej Sobote Štefan Baláž.
Autor: lyv/frk/sdk/hud/gab
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári