Korzár logo Korzár Košice
Štvrtok, 21. január, 2021 | Meniny má VincentKrížovkyKrížovky

Košice 2008: Úspechy, tragédie, kauzy a verdikty

(kag, jav, jog, nit, pan, rok, krs, pod)Aký bol uplynulý rok 2008? Čo sa v Košiciach stalo, čo riešili a o čom rozhodli radní, súdy, polícia? Čo sa

(kag, jav, jog, nit, pan, rok, krs, pod)

Aký bol uplynulý rok 2008? Čo sa v Košiciach stalo, čo riešili a o čom rozhodli radní, súdy, polícia? Čo sa v Košiciach postavilo? Aké tragédie pohli našimi životmi? Ktorí svetoznámi umelci nás navštívili a ktorí vzácni košickí herci nás opustili?

Najväčšia tragédia

n Šestnásť mŕtvych a zhruba 30 zranených Košičanov. To je bilancia tragickej havárie autobusu smerujúceho do prímorského mestečka Vodice v Chorvátsku. Vozidlo so 49 cestujúcimi siedmeho septembra o 6.00 zišlo z cesty a vrazilo do betónového mostného piliera. Priamo pri nehode zomrelo 14 ľudí. Posledné dve obete skonali po ťažkom boji vo Fakultnej nemocnici L. Pasteura Košice. Zranených pasažierov hospitalizovali v dvoch chorvátskych nemocniciach a postupne boli prevážaní do fakultnej. Vláda po tragédii vyhlásila jednodňový štátny smútok. Vyšetrovaním sa zistilo, že nehodu spôsobil buď mikrospánok, zdravotné problémy vodiča, alebo jeho nepozornosť.

Skryť Vypnúť reklamu

n Smrť troch malých detí si vyžiadala ďalšia tragédia, ktorá sa udiala v apríli pri požiari bytu na Luniku IX. Hasičom sa podarilo zachrániť matku, 20-ročnú Gabrielu M., a štvorročného Aladára G. Za požiar sú údajne zodpovední susedia, ktorí v susednom byte popíjali. Vysoká teplota ohla panely a blok museli zbúrať.

Top udalosť v zdravotníctve

n Koncom mája Korzár ako prvý informoval o rušení Leteckej vojenskej nemocnice. Ministerstvo obrany neskôr previedlo majetok nemocnice na ministerstvo zdravotníctva. To rozhodlo o presťahovaní Detskej fakultnej nemocnice do priestorov leteckej. Letecká zložka nemocnice má ostať zachovaná zatiaľ v Košiciach, kým pre ňu nenájdu iné miesto. Zamestnancov nemocnice preberie Fakultná nemocnica L. Pasteura Košice. Záujem o nich má i detská nemocnica. V leteckej sa zmeny avizované zmeny začnú diať od začiatku tohto roku.

Skryť Vypnúť reklamu

Najudalosti z košickej radnice

n Košice budú v roku 2013 Európskym hlavným mestom kultúry. V septembri Košice uspeli v súťaži, najtesnejším rozdielom vyhrali nad Prešovom, s ktorým budú spolupracovať. Do kandidatúry sa investovalo viac ako 18 miliónov korún. Projekt Interface, s ktorým presvedčili medzinárodnú porotu, bude realizovaný prostredníctvom neziskovej organizácie Košice 2013. Jej vznik odklepli koncom decembra poslanci mestského zastupiteľstva, na rok 2009 jej dali 25-miliónový rozpočet. Riaditeľkou neziskovky sa stala Zora Jaurová. V horizonte piatich rokoch sa počíta s investíciou až do výšky 2,4 miliardy korún (80 miliónov eur). Viac ako 50 % pôjde zo štrukturálnych fondov EÚ, mesto poskytne 15 mil. eur, KSK 6,3 mil. eur a vláda SR takmer 9 miliónov eur. Zvyšok poskytnú súkromní partneri a mestá KSK. Väčšia časť nákladov je určená na investičné projekty, zvyšných 32 mil. eur pôjde na program. Najväčšími investičnými projektmi sú kasárne na Kukučínovej, výmenníkové stanice a baňa Bankov. Mestom kultúry budú v roku 2013 dve európske mestá, dvojičkou Košíc bude Marseille.

Skryť Vypnúť reklamu

n DPMK prerobil linkové vedenie MHD, ale pre nespokojnosť cestujúcich ho o 4 mesiace opäť menil.

n Mesto pre právne problémy zrušilo poplatky za parkovanie v centre, s výnimkou rampových parkovísk.

n Súdy vyniesli verdikty, že DPMK má zaplatiť firme OutClaim 50 miliónov Sk a mesto musí vrátiť obci Sokoľany pozemky pod U. S. Steelom, ktoré mu každý rok na dani z nehnuteľností prinášali 50 miliónov Sk. DPMK aj mesto podali na súdoch opravné prostriedky. Košice prehrali aj spor na Najvyššom súde v kauze Strelingstav z roku 1995 o odškodné. Jeho výšku určí krajský súd. Môže dosiahnuť vyše 400 miliónov Sk.

n Mesto rozhodlo, že na VŠA môže súkromný investor za miliardu Sk z vlastných zdrojov postaviť štadión pre Mestský futbalový klub. Stavať majú začať v roku 2009. Európska komisia preveruje, či mesto prevodom pozemkov za korunu pre MFK neporušilo zákon a či klub nemusí doplatiť trhovú cenu, možno aj 200 miliónov Sk.

n Poslanci odklepli, že nová cesta na Námestí osloboditeľov za 270 miliónov Sk ostane na povrchu a celú ju zaplatí investor Auparku.

n Polícia obvinila poslancov Petra Cengela (KDH) a Františka Olejníka (nominant Smer-SD), prvého zo zneužívania právomocí verejného činiteľa, druhého z prijímania úplatku 340-tisíc Sk za údajnú "pomoc" pri predaji mestskej nehnuteľnosti na Hlavnej 33 podnikateľovi.

n Exstarostu Furče Ladislava Lumtzera (ex-SDKÚ) a bývalého šéfa firmy Kame Maroša Merjavého odsúdil Špeciálny súd na osem a pol roka väzenia (podnikateľa aj na peňažný trest pol milióna Sk), oboch pre podvod a Lumtzera i za zneužívanie právomocí verejného činiteľa v súvislosti s výstavbou bytov na Furči, kde podľa obžaloby "vytiahli" od štátu takmer 75 miliónov Sk. Obaja sa odvolali.

Verdikty košických súdov

n Košická justícia v roku 2008 rozsúdila niekoľko starých káuz organizovaného zločinu, viacero významných ekonomických prípadov zase bez posunu tlačila pred sebou.

n Košické podsvetie, resp. ľudia považovaní za jeho členov, môžu byť s rozhodnutiami na košických súdoch v uplynulom spokojní ľudia. V januári okresný súd zastavil stíhanie voči Róbertovi Okoličánymu pre vydieranie podnikateľov z firmy Energyco s tým, že mu na Špeciálnom súde hrozí prísnejší trest, hoci tak nemusel urobiť.

n Bez vinníka skončil aj prípad dopravnej nehody, pri ktorej v decembri 2004 auto s dvoma členmi podsvetia na chodníku jednu ženu zabilo a druhú ťažko zranilo. Podľa okresného súdu nie sú dôkazy o tom, kto z dvojice auto riadil.

n Ako exces jedného človeka a nie organizovanú akciu gangu posúdil v októbri krajský súd vraždu Miroslava Stojku z roku 1999. Po päťročnom procese to znamenalo oslobodenie pre šiestich mužov z takzvanej kolárikovskej skupiny, za pokus o vraždu bol odsúdený len siedmy obžalovaný, ktorý sa jediný k napadnutiu priznal.

n Z väčších ekonomických prípadov padol odsudzujúci rozsudok nad majiteľom nebankovej spoločnosti Dexterity Financial. Zamestnankyňa menšej nebanky V. D. Comp si naopak vypočula oslobodzujúci verdikt. Podľa súdu za podvodne podnikanie niesol zodpovednosť len jej partner a majiteľ firmy, ktorý medzitým zomrel. Išlo o posledné neskončené kauzy zo zlatej éry nebankových subjektov z konca 90. rokov.

n Žiaden posun naopak nenastal v kauze tunelovania VSŽ, v ktorej desať rokov prokuratúra stíha niekdajšieho šéfa košického HZDS a generálneho riaditeľa firmy Ferrost Františka Cibuľu a exriaditeľa kancelárie prezidenta VSŽ Milana Barana, že na fiktívnu rekonštrukciu uliali zo železiarni 125 miliónov korún. Cibuľa dal skoro pred rokom námietku zaujatosti na senát okresného súdu, odvtedy sa kauza nepohla.

n Bez koncovky leží na súdoch aj niekoľko prípadov podvodných odpočtov DPH za milióny korún, v ktorých sú zapletení aj zamestnanci košických daňových úradov. Skutky sa priotom stali ešte v druhej o polovici 90. rokov

Čo riešila kriminálka

n Mafiánsky rukopis mala vražda, ktorá sa udiala 7.2.2008 za margecanským tunelom v chatovej oblasti zvanej Kozinec. Muža, ktorého našli v Ružíne, usmrtil stále neznámy páchateľ strelou do hrude a dvoma ranami do zátylku. Muž nemal pri sebe žiadne doklady. Polícia nevylučovala, že skutok niesol známy popravy. Malé množstvo kvapiek krvi na zemi indikovalo, že zrejme miesto nálezu nie je miestom činu. Páchatelia sa zrejme potrebovali zbaviť tela na málo frekventovanom mieste. Vrahov ešte nechytili.

Čo sa v meste postavilo

n Nábytkárske firmy ASKO a KIKA otvorili svoje predajne. O

n Obchodné centrum Optima sa výrazne zväčšilo a pribudlo aj prvé multiplexové kino so siedmimi klimatizovanými kinosálami.

n Dokončením tretej etapy križovatka Prešovská-Sečovská sa dokompletizoval diaľničný privádzač Košice. Stavebné náklady dosiahli 615 miliónov korún a výstavba trvala 26 mesiacov. Celá križovatka stála takmer 2 miliardy Sk. Jej sprejazdnením sa zvýšila plynulosť a hlavne bezpečnosť premávky. Všetky práce sa robili za plnej premávky v teréne s veľkým množstvom inžinierskych sietí, ktoré sa museli prekladať, demolovali sa rôzne objekty, rodiné domy a náhradné bývanie poskytlo mesto 24 rodinám. S prácami na celom privádzači sa začalo v 80. rokoch. Zhotoviteľom mimoúrovňovej križovatky bolo združenie Doprastav Bratislava a Inžinierske stavby Košice, člen skupiny Colas. Investorom bola SSC. Tretia etapa sa financovala z prostriedkov Európskej únie a štátnych zdrojov. Dopravná stavba vyriešila problémy v problematickom dopravnom uzle v meste.

Košiciam spievali svetoznáme hviezdy

n Vystúpenia svetových spevákov odštartovali opernou hviezdou Andreom Boccellim, pokračovali famóznou huslistkou Vanessou Mae, elektronickým mágom Jeanom Michelom Jarreom a vyvrcholili londýnskym soulovým hlasom Sealom. Okrem nich sa v Košiciach objavil aj vynikajúci jazzman Al Jarreau, či austrálsky gitarista Tommy Emmanuel.

n Košický zlatý poklad putoval z dôvodu rekonštrukcie historickej budovy Východoslovenského múzea do Bratislavy. Celý projekt rekonštrukcie bol spracovaný na 290 miliónov korún. Prvá etapa bude podľa predbežných odhadov trvať 15 mesiacov a vyžiada si 58 miliónov.

Opustili nás legendárni umelci

n Herec a režisér Peter Rašev zomrel vo veku nedožitých 56. narodenín. S ťažkou a zákernou chorobou statočne bojoval dva roky, no svoj boj napokon prehral.

n Košická legenda, herec Peter Gažo sa po ťažkej chorobe definitívne rozlúčil sa so svojimi priaznivcami 7. októbra. Verejnosť ho obdivovala pre veľký herecký talent a srdcia všetkých si získal najmä dlhoročným účinkovaním po boku Jána Kada v obľúbenej rozhlasovej relácii Maratón, ktorá sa s krátkou prestávkou vysielala 42 rokov.

n Herec Marián Kleis nás opustil v predvianočnom období. Exceloval v divadle, na filmovom plátne i televíznej obrazovke. Svojich blízkych i fanúšikov opustil vo veku nedožitých 83 rokov veľmi náhle, keď ho sklamalo srdce.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 2. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 3. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 4. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 5. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 6. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 7. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 8. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 9. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 10. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku
 1. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 2. Prokrastinujete? 5 overených tipov, ako nestratiť radosť z práce
 3. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 4. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 5. Pandémia presúva zákazníkov do online priestoru
 6. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 7. Najobľúbenejšie auto Slovákov je opäť ŠKODA
 8. PLANEO Elektro funguje aj počas lockdownu - má akčný výpredaj
 9. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 10. MATADOR Group mení vizuálnu identitu značky
 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 30 718
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 28 170
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 12 521
 4. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 10 102
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 8 952
 6. Ohlúpli sme počas Covid roka? 8 277
 7. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 473
 8. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 566
 9. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 6 279
 10. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom? 4 991
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Takto by mohlo po rekonštrukcii vyzerať okolie Angels arény.
Pľúcny lekár Pavol Pobeha má v súčasnosti najviac práce s pacientmi s koronavírusom.

V Sheffielde sa objavujú plagáty s negatívnym obsahom voči Slovákom

Rodená Krompašanka Bibiana: Sme posudzovaní podľa neprispôsobivých.

Plagát nalepený v časti Tinsley pripomína novoročné želanie namierené proti Slovkom.

Na výtlky a kanál osadili značky. Vodiči ich zbadajú na poslednú chvíľu

Mesto Košice čaká na lepšie počasie a výrobu teplých asfaltových zmesí.

Prekážka na ceste niektorých vodičov prekvapí.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ako prvý dostal vakcínu proti covidu profesor Krčméry.
Dobré ráno

Dobré ráno: Kotleba je navždy vodca, fašisti sa hádajú

Prečo nastal rozkol v ĽSNS.

NADÁCIA ZASTAVME KORUPCIU

Holý o výnimke nehovoril pravdu, papalášizmus dokazuje úspešný vedec

Pracuje v Anglicku, žiadosť mu zamietli.

Podpredseda vlády pre legislatívu a strategické plánovanie Štefan Holý (Sme rodina)
KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Kotlebovci sa bijú o peniaze

Milióny od štátu už zamávali aj inou čeliadkou.

Peter Tkačenko

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop