pri platbe v hotovosti na trase dlhej 95-100 km až po 17,7-percentné zvýšenie pri lístku na 21-25 km, ktorý cestujúci zaplatí čipovou kartou.
KOŠICE. Nový cenový výmer podpísal koncom minulého roku predseda Košického samosprávneho kraja (KSK) Zdenko Trebuľa (Smer). KSK ma totiž podľa zákona právomoc určovať maximálne sumy cestovného vnútroštátnej pravidelnej autobusovej dopravy osôb do 100 kilometrov. Kraj zároveň zmluvne zaviazal dopravcov, aby určeným skupinám cestujúcich ako napr. študenti, dôchodcovia, atď. poskytovali služby za osobitné zľavnené cestovné. Z tohto dôvodu KSK uhradil straty za dopravu vo verejnom záujme trom spoločnostiam a to košickému Eurobusu, SAD Michalovce a DPMK v celkovej výške 276 miliónov Sk za rok 2007. Výška úhrady za uplynulý rok ešte nie je známa.
KSK: Dopravcom rastú náklady, my sme to akceptovali
"K úprave maximálnych cien cestovného sme pristúpili z dôvodu nárastu oprávnených nákladov dopravcov. Patria medzi ne najmä zvýšenie miezd vodičov a zlepšenie kvality poskytovaných služieb. Nepriaznivý demografický vývoj priamo ovplyvňuje aj pokles počtu cestujúcich a tým nižšie tržby v autobusoch. Dopravcovia v rámci plánovanej obnovy vozového parku kúpili nové autobusy, čo pre cestujúcich prinieslo vyššiu bezpečnosť a komfort. Investovali tiež do rekonštrukcie autobusových staníc, zlepšili informačné a vybavovacie systémy," uviedla pre náš denník hovorkyňa Úradu KSK Soňa Jakešová.
Poniektorí cestujúci si aj zanadávali
Napríklad cestujúci z Košíc do Zlatej Idky bez zachádzky do Vyšného Klátova doteraz platil cestovné 39 Sk v hotovosti, resp. 32 Sk prostredníctvom čipovej karty. Po novom ho cestovné vyjde 1,35 eura (40,71 Sk) a cez kartu 1,25 eura (37,66 Sk). V tomto prípade predstavuje zvýšenie 4,8 percenta v hotovosti, resp. 17,7 percenta cez čipovú kartu.
"Doobedu využívali cestujúci najmä platbu kartou, teraz už viac beriem aj hotovosť. Ľudia platia eurami aj korunami, máme plno mincí oboch mien, takže s vydávaním nie je žiaden problém. Niektorí sú možno trochu zaskočení vyššími cenami, spýtajú sa prečo, ale každý tú cenu akceptoval," povedal nám vodič linky Košice - Rešica Bartolomej Macko.
"Zopár ľudí si aj zanadáva, lebo napríklad lístok, čo stál 12 Sk, teraz vyjde na 15. Tvrdia, že nikto im nič nepovedal, my len bezdôvodne zvyšujeme ceny. Zatiaľ mi o tých reakciách cestujúcich hovorili len kolegovia, dnes to zrejme čaká aj mňa," skonštatoval vodič linky do Michaloviec.
Jeho kolega z linky do Kokšova-Bakše Adam Hudák tiež pripustil, že si už vypočul aj nie veľmi lichotivé komentáre. "Väčšina lístkov mi zdražela o 3 Sk, ľudia sa pýtajú, prečo to je. Pofrflú si, ale každý zaplatí. Čo iné im zostáva?"
E. Čermáková: Verejnosť sme informovali dostatočne
Nie všetci cestujúci boli rozhorčení, niektorí sa nám priznali, že im to je jedno, lebo nejde až o tak veľké sumy. Trochu prekvapená bola pani Alžbeta z Kokšova-Bakše, ktorá mala podobne ako minulý rok pripravených pre vodiča obligátnych 5 Sk na dôchodcovský lístok. Po jeho upozornení, že to už nestačí, si z peňaženky musela vybrať ďalšiu korunu. "Asi bohatneme, keď máme vyššie ceny," zamyslela sa.
Podľa šéfky odboru prímestskej a mestkej dopravy Eurobusu Košice Evy Čermákovej nie sú ponosy cestujúcich na neskoré oznámenie zmeny cien oprávnené. "Cenový výmer nám vydáva Úrad KSK, pre nás nevyplýva žiaden zákon alebo nariadenie, aby sme ho zverejňovali. Nové ceny platia od 1. januára a až od Nového roku sme ho mohli dať na našu internetovú stránku. A už na Silvestra sme ho vyvesili aj na košickej autobusovej stanici. Čo sa týka dôvodov na úpravu cien, môžem len povedať, že nesúvisia s eurom, ale je to najmä kvôli našim veľkým investíciám do obnovy vozového parku a nových odbavovacích zariadení na vydávanie lístkov v autobusoch. Ceny nafty, ktorá celý druhý polrok 2008 klesala, sa do cien výraznejšie nepremietli."
* * *
FAKTY
Čo sa ako mení
n Určené maximálne ceny cestovného v Košickom kraji sú oproti minulému roku vyššie v priemere o 6,7%. Podľa prepočtov Korzára v zásade platí, že vyššie, než je uvedený priemer, načrú do peňaženiek najmä cestujúci na kratšie vzdialenosti od 20 do 40 km. Viac, než boli doposiaľ zvyknutí, zaplatia najmä držitelia čipových kariet, tam je priemerné zvýšenie podľa našich prepočtov okolo 10 percent. Maximálne ceny cestovného sú zaokrúhlené na celých päť centov, čo má urýchliť vybavovanie cestujúcich, zabezpečiť jednoduchšie vydávanie mincí pri platbe v hotovosti a zabrániť meškaniu spojov.
n Na cestovnom ušetríte vtedy, keď budete využívať čipovú kartu. V takom prípade vás jedna cesta vyjde lacnejšie o 0,10 eura (cca 3 Sk), pri zľavnenom cestovnom to bude polovica tejto sumy. Predchádzajúci cenník umožňoval pri platbe čipovou kartou priemernú úsporu 0,16 eura (necelých 5 Sk). V súčasnosti v Košickom kraji okolo 60% cestujúcich používa čipové karty, v okrese Košice-okolie je to až 70% prepravovaných osôb.
n Na území Košického a Prešovského kraja platia až na pár drobných výnimiek, kde sa cena líši o maximálne 0,1 eura (3,01 Sk) takmer rovnaké cenové výmery. Jednou čipovou kartou budú môcť cestujúci naďalej platiť u autobusových dopravcov v oboch krajoch a rovnako aj v spojoch MHD v Košiciach a Prešove. Čipová karta po novom platí aj na území Žilinského a Trenčianskeho kraja a v MHD v Považskej Bystrici. Postupne by mali platiť aj v ďalších krajoch.
n Dôchodcovia nad 70 rokov zaplatia za cestu do 25 km o 20,5 percenta viac, keď namiesto piatich korún ich jedna cesta vyjde na 0,20 eura (6,03 Sk), rovnakú sumu zaplatia za každých ďalších započatých 25 km.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári