V prvý pracovný "eurodeň" boli obchody v centre Košíc až na niektoré malé prevádzky otvorené. Zdanlivo fungovalo všetko po starom, ale...
KOŠICE. V obchodnom dome Tesco bola včera rovnaká rovnaká masa ľudí ako zvyčajne. Na euro boli vopred pripravení. Oproti menším obchodíkom majú tú výhodu, že im výdavok prerátavajú pokladne automaticky. Menšie technické problémy nastali akurát pri nákupných vozíkoch. Sú už prispôsobené na euro, neberú desaťkorunáčky ani žetóny. Preventívne ich všetky uvoľnili. Niektorí špekulanti v nich preto hľadali mince.
"Starším treba viac vysvetľovať ako platiť. Zato mladí sa vedia zorientovať lepšie ako my,"
zhodnotila predavačka v stredných rokoch. Starším ľuďom platenie novou menou trvá dlhšie, kým rozpoznajú mince. Dôchodkyňa Viera ich ani nepozná. "Zatiaľ som euro ani nevidela, platím korunami. Eurobalíček sa mi neušiel. Chcela som si peniaze zmeniť, ale bolo veľa ľudí v banke," posťažovala sa. Niektoré špecializované predajne mali technické problémy s platobným terminálom. "Zatiaľ nám tu nič nefungovalo. Bola by som rada, keby nám to išlo od rána," vyhŕkla vystresovaná Marta z predajne obuvi na Hlavnej. S kartami si nevedeli poradiť ani na čerpacej stanici na Mieri. "Ale zákazníci sú kľudní. Ešte len začíname, musíme to zvládnuť," zhodnotila Renáta. Nápor zákazníkov pocítili v trafikách. "Viac ľudí je kvôli tomu, že stánky sú pozatvárané. Je to pomalé, ale každý sa snaží. Väčšinou platia v slovenských korunách a vydávame v eurách," povedala Gabriela z trafiky v centre. "Majú v tom chaos, nevedia rozlíšiť mince," dodala jej kolegyňa Lucia.
V reštauráciách "idú" najmä koruny
V reštauračných zariadeniach zákazníci platia vraj na 90 percent v korunách. Niektorí si dajú u čašníkom rozmeniť väčšie slovenské bankovky za menšie a tými potom zaplatia. "Platia v slovenských minciach, aby sa ich zbavili. Vyzerá to tak, že vysypali pokladničky. V eurách platia hlavne zahraniční návštevníci," vysvetlila vedúca reštaurácie Veverička Iveta.
Čašníci v Café Bayer sa trápili s manuálnym preratúvaním výdavku, preto boli ich zákazníci nervóznejší. Niektorí vraj ešte chcú platiť aj tisíckami, sprepitné nechávaju v korunách.
"Mysleli sme si, že sa budú báť platiť a že bude kľud. Včera však bola plná kaviareň, lebo ostatní mali zatvorené. Ale všetko dopadlo dobre, tržba nám sadla. Hlavne je problém rozlíšiť drobné mince," povedala Ivana prevádzkarka kaviarne a hotela.
Helena Hudáková z Poproča si aj so svojim manželom v občerstvení Bon Apetit na autobusovej stanici kupovali svoje prvé eurojedlo. Dali si 2 hot-dogy, za ktoré zaplatili 1,10 eura. "Je to naše prvé jedlo za eurá. Platíme už len nimi, všetky koruny sme minuli ešte pred Silvestrom. Trochu sa toho eura aj obávame, predsa len sme zvyknutí na koruny," vyznala sa nám. Predavačka Kristína Kudelová nám povedala, že oni ceny nijako neupravovali. "Ceny za občerstvenie máme tie isté, jediný rozdiel je v tom, že sme všetko vydelili 30,126 a doplnili cenovku aj v eurách. Zákazníci mi tu platia oboma menami, no vydávala som aj v korunách. Jeden zákazník nástojil na tom, aby dostal vrátené v korunách, tak som mu to umožnila, to však bola výnimka."
Euroautomat MHD na stanici dal 2 lístky za cenu jedného
Taxikári sa nesťažovali. Všetko vraj ide tak ako predtým, jedinou zmenou bolo azda to, že výdavky v eurách si prerátavali na kalkulačke. Pri predajni cestovných lístkov na MHD na stanici sa pristavil Košičan Jozef. Chcel si kúpiť 4-zastávkový lístok na MHD, no nevedel si s tým veľmi poradiť. Trochu sme mu pomohli, za poleurovú mincu mu automat nielenže vydal 10 centov naspäť, ale na jeho, ale aj naše veľké prekvapenie, aj bonus v podobe druhého lístka zadarmo...
Ľudia zmätene pozerali na euromince
Obchodné centrum Merkúr sa aj včera hemžilo ľuďmi ako zvyčajne. Niektorí mierne zmätene pozerali na nové mince, ktoré im v pokladni potravín Bala vydávali. "Ľuďom robíme zmenáreň. Poväčšinou zaplatia v korunách a my vydávame v eurách. Nerobíme s tým problém. Stravné lístky sú už aktualizované, dá sa platiť aj nimi. Zo strany spotrebiteľov je však mimoriadna trpezlivosť, počkajú, preratávajú v kľude a pohode. Ráno sme začínali tak, že dve pokladníčky boli pri jednej kase, aby sa kontrolovali. Za týždeň to už bude normálne," myslí si Katarína Pekáreková, vedúca predajne Bala v OC Merkúr.
Kaderníctva či krajčírstva boli v tejto oblasti zatvorené. Na pobočke Slovenskej pošty sa premlelo len zopár ľudí, vládol v nej relatívny pokoj. V pobočke Slovenskej Sporiteľni pri TU ubiehal deň v celkom v pokoji. Ráno však bolo hektické, rovnako ako poobedie. "Mali sme otvorené aj cez víkend, teraz je roboty trošku viac. Chodia k nám viac menej dôchodcovia za účelom výmeny peňazí. Mnoho starkých si sporilo dosiaľ len doma, teraz si zakladajú účty. Niektoré banky majú teraz problém s hotovosťou, u nás zatiaľ všetko prebieha v poriadku. Momentálne dávame do poriadku kasy a pokladne, pracovníci sa vždy striedajú a navzájom kontrolujú svoju prácu. Do piateho by mali fungovať všetky systémy vrátane internetových," povedal nám pracovník pobočky.
Autor: ee, pan, jsv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári