Korzár logo Korzár Košice
Sobota, 23. január, 2021 | Meniny má MilošKrížovkyKrížovky

Viky Rákova stvárnila už niekoľko známych a obľúbených postáv, no v povedomí divákov stále ostáva ako Ildikó

Skôr sa zvykne obzrieť dozadu, ako si dávať nesplniteľné sny Herečka Viktória Viky Ráková si, napriek tomu, že patrí k najmladšej generácii

Skôr sa zvykne obzrieť dozadu, ako si dávať nesplniteľné sny

Herečka Viktória Viky Ráková si, napriek tomu, že patrí k najmladšej generácii hercov, získala obdiv i srdcia divákov. Bezpochyby k tomu dopomohli aj televízne seriály, v ktorých stvárňuje jednu z hlavných postáv. Na výslnie ju "vystrelili" Susedia, potom zažiarila a stále účinkuje v Paneláku a momentálne svoju nesporné herecké umenie predvádza v Kutilovi s.r.o. V Košiciach sme sa s ňou porozprávali pri jej návšteve Detskej fakultnej nemocnice, kde odovzdávala chorým deťom Kiwanis bábiky.

Skryť Vypnúť reklamu

S charitou a akciami, zameranými na pomoc iných, už Viky skúsenosti má. Pred rokom bola tvárou kampane Hodina deťom a oslovil ju aj UNICEF s pomocou pri svojich aktivitách. "Snažila som sa pomáhať a pomáham aj teraz, kde sa dá. Je pre mňa veľkou cťou, že si ma vybrali. V istom zmysle je to aj ocenením nielen mojej osoby, ale najmä mojej práce. Pomoc je v dnešných časoch mimoriadne potrebná. Hlavne detičkám, ktoré nie sú celkom zdravé. Práve v takom predvianočnom čase, kedy sa iné deti tešia na darčeky pod stromčekom a tieto deti, tu v nemocnici, majú celkom iné starosti." Viky priznáva, že má deti veľmi rada, čo sa prejavuje aj na jej vzťahu k synovcovi. "Brat má päťročného syna. Neviem si predstaviť, že by som ho nemala rada. Tiež si neviem predstaviť, že niekto nemá rád deti. Samozrejme, aj to sa stáva, no je to veľmi smutné."

Skryť Vypnúť reklamu

Keď sa darí, tak sa darí...

V novom roku, Viky nečaká žiaden oddych. Ukazuje sa, že pracovných aktivít bude prinajmenšom toľko, ako to bolo v tomto roku. "Chystá sa tretia séria Paneláka a druhá séria Kutyil, s.r.o. Takže ma čakajú tieto dva nakrúcacie projekty. Okrem toho budem ďalej účinkovať aj v divadle, kde budem dohrávať predstavenia, v ktorých som bola obsadená aj tento rok." Aj keď sa zdá, že tej práce je toľko, že sa nedá stihnúť, opak je pravdou. "Vždy je to vec dohody. Niekedy mám za týždeň dva nakrúcacie dni, niekedy jeden, inokedy štyri. Závisí to od toho, koľko priestoru mám v ktorej časti, koľko ma potrebujú pri nakrúcaní."

To, že sa na Slovensku nakrúca, považuje Viki, rovnako ako ostatní herci, za maximálne pozitívne. "Je tu množstvo mladých a kvalitných hercov, o ktorých sa ani nevedelo. Pre nich je to dobrá príležitosť, aby sa ukázali, aby si aj zarobili a hlavne, aby si aj vyskúšali hranie pred kamerou. Dúfame, že časom sa budú u nás nakrúcať aj veľké filmy, takže už teraz nadobudnú skúsenosť, ktorú, snáď, potom využijú."

Skryť Vypnúť reklamu

Úloha Agáty Fodrászovej, ktorú V. Rákova stvárňuje v Paneláku je dosť odlišná od postáv, na ktoré sme u tejto herečky zvyknutý. "Je aj dosť odlišná od mojej povahy. Niekedy som mala pocit, že osobnosť Agáty akoby negatívne vplývala na moju vlastnú osobnosť." Agáta je moderná mladá žena, ktorá do Bratislavy prišla z Nových Zámkov. Má síce svojich rodičov a súrodencov, ale svoju vlastnú rodinu, ani manžela, zatiaľ nemá. V porovnaní s Ildikó zo sitcomu Susedia, je postava Agáty omnoho vážnejšia. Agáte však nerobí problém nadviazať kontakt s cudzími ľuďmi a v istom smere je veľmi bezprostredná.

Našťastie pre Viky a isto aj pre divákov, dôjde v tomto smere k pozitívnej zmene. "Teraz to je už minulosť, pretože od januára tvorcovia ´vniesli´ do postavy Agáty viac optimizmu. Ten je dôsledkom Agátinej úspešnej liečby na psychiatrii." Okrem spomínanej role v Paneláku stvárňuje Viki aj manželku Andyho Krausa, Tünde, zo seriálu Kutyil, s.r.o. Diváci však ostávajú verní tomu, na čo si zvykli na začiatku. "Áno, to je pravda. Stále som pre mnohých Ildikó."

Po niekoľkých rokoch spolupráce štvorice Ráková, Tlučková, Kraus a Marcin, akoby ten štvrtý vypadol z kola von. "Je pravda, že mi je za Susedmi veľmi smutno. Bol to skutočne taký projekt, ktorý je ťažké len tak pretromfnúť. Navyše, ľudia stále očakávajú, kedy sa k nemu vrátime. A do tých susedov patril aj Peťo." Po skončení Susedov na Markíze sa Viky darilo aj v tanečnej súťaži Bailando. Dokázala, že nedisponuje len hereckým, ale aj tanečným talentom. Túto súťaž napokon aj vyhrala.

Kde práca, tam domov

Donedávna bola V. Ráková považovaná za Košičanku, dnes ju už nájdeme skôr v Bratislave. "Nejaký veľký rozdiel v tom, kde bývam, nepociťujem. Vždy som patrila k ľuďom, ktorí sú spokojní tam, kde majú svoju prácu. Ani neriešim, či je to Bratislava alebo Košice. Pravda je, že Košice som si veľmi obľúbila, lebo tu som sa stretla s divadlom, tu som sa prišla ´učiť remeslo´, tu mám svojich prvých hereckých kolegov. Je to prvé veľké mesto, kde som žila. Dovtedy som bývala v Rimavskej Sobote. Stále, keď sem prídem, cítim sa veľmi pekne. Cítim sa ako doma. Chodievam sem vždy, keď mám v divadle predstavenie."

V divadle Thálie účinkuje v operete Zbožňujem sa vydávať a v novonaštudovanej hre Petra Shaffera Eguus, ktorá mierne rozvírila hladinu kvôli nahej scéne. Takúto úlohu však môže hrať naozaj len niekto mladý a krásny. "Keď som dostala túto ponuku, potešila som sa, pretože som v tejto hre chcela hrať. Pravda je, že som nevedela, že sa tam moja postava vyzlieka donaha. Keď som sa to dozvedela, dlho sme to s režisérom preberali. Rozmýšľali sme nad tým, ako to urobíme a tiež sme mysleli na to, ako to príjmu, prípadne, čo s tým urobia médiá. Báli sme sa, aby to nezobrali negatívne. Museli sme okolo toho urobiť nejaké opatrenia, aby to bolo v poriadku."

"Nahá scéna" je vyvrcholením hry, v ktorej ide o lásku mladej ženy k chlapcovi. Táto láska je z jeho strany neopätovaná, pretože našiel zaľúbenie v koňoch. Telesné aj duševné. "On je, istým spôsobom, duševne narušený. Svoju náklonnosť prežíva s tými koňmi tak, že je nahý. Tie kone vníma ako ľudské bytosti. Tá mladá žena, ktorú hrám, ho dovedie do maštale k tým koňom a pokúša sa s ním nadviazať nejaký vzťah tak, že sa vyzlečie. On však má pocit, že tým, že chce žiť normálny život, sa koňom spreneveruje, že ich podvádza. Preto, aby to, čo robí, nevideli, vypichne im oči."

Zmenila imidž

Viki pochádza z maďarského prostredia, hrala a hrá v maďarskom divadle a odrazu musela vo svojej kariére "prepnúť" do slovenčiny. Na rozdiel od mnohých rodených Slovákov sa jej darí vylúdiť krásne "ľ". "Mnohokrát ma za slovenčinu kritizovali, takže ja už veľakrát ani neviem, čo je správne a čo nie. Je pravda, že som vyrastala v rodine, v ktorej sa hovorilo po maďarsky."

Viky pred vysokou školou maturovala na "civilnej" strednej škole, preto by sa dalo očakávať, že spolužiakov jej herecká dráha i kariéra prekvapí. "Ja som už na strednej vytŕčala z radu. Recitovala som, zúčastňovala som sa súťaží a asi to aj všetci nejako prirodzene očakávali, že sa vydám týmto smerom. Naozaj asi nikto nečakal, že zo mňa bude účtovníčka. Faktom je, že sa so spolužiakmi zo strednej veľmi nestretávam, pretože sme všetci veľmi rozlietaní. Mali sme aj maturitné stretnutie, na ktoré som nemohla ísť, pretože som mala predstavenie. Ale podľa tých esemesiek, ktoré občas dostávam mi asi mnohí úprimne fandia."

Z takmer neznámej Viktórie sa počas niekoľkých dní stala známa Viky. Na popularitu si vraj už zvykla. "Väčšinou je to príjemné, aj keď sa stáva všeličo. Ale nejakú vyslovene negatívnu skúsenosť nemám. Človek, samozrejme, stratí súkromie, ale nejako zvlášť tú popularitu nevnímam. Na druhej strane, ak ´moja popularita´ pomôže dobrej veci, tak ako dnes, keď sa stretnem s detičkami, ktoré majú radosť a ktorým daný projekt nejako pomôže, tak to je veľmi príjemné."

Dlho sme Viky poznali ako dlhovlasú tmavovlásku. Pred niekoľkými mesiacmi však zmenila imidž radikálnym skrátením vlasov. "Nebol to zásah imidžmejkrov, kvôli čomu som sa dala ostrihať. Bolo to skôr z nutnosti, pretože tie vlasy boli ustavičným česaním, tupírovaním, žehlením a lakovaním pred filmovačkou dosť zničené. Prišlo leto a ja som si povedala, že je čas niečo urobiť z vlasmi, že je čas na zmenu. Ale na nový účes som si rýchlo zvykla a neľutujem že som si dala vlasy skrátiť."

Výbornou kamarátkou Viky je televízna moderátorka Zlatica Puškárová. Niekomu by sa mohlo zdať, že sa skombinovalo neskombinovateľné. "Mnohých to možno prekvapuje. Myslím, že sme si veľmi podobné. Obe máme inú profesiu. Zlatica kvôli svojej práci musí vystupovať seriózne, ale v súkromí to je skvelé,

veselé a veľmi milé žieňa."

Keď hviezda sníva

Viky, aj keď ju poznáme ako skvelú komediálnu herečku, je v podstate skromná, hĺbavá a možno trochu uzavretá. V súvislosti s blížiacim sa rokom 2009 vraví, že nemá nejaké prehnané sny a očakávania, o ktorých dopredu vie, že sa nesplnia. "Som v každom smere dosť reálny človek. Viem vždy odkiaľ pokiaľ, ale veľmi rada a s veľkou úctou by som si zahrala s pani Milkou Vášáryovou. Je mojím vzorom a bola aj mojou profesorkou na vysokej škole. Kto vie, či sa niekedy niečo podarí." Emília Vášáryová vraj svojich študentov a s nimi aj Viky, učila hlavne úprimnosti na javisku. "Nedovolila, aby sme zostali len hlúpučké herečky. Pestovala v nás záujem aj o iné veci, než herectvo. Napríklad aj o výtvarné umenie."

V súkromí by si Viky priala, aby bolo na svete viac tolerancie. "Ľudom toho toľko chýba. Hlavne v citovej oblasti. Preto si myslím, že by bolo krásne, keby sme boli k sebe tolerantnejší. Aby sme neriešili vec, ktoré sa aj tak nedajú vyriešiť. Bolo by šťastím žiť vedľa seba pokojne, bez toho, aby sme si navzájom nerobili prieky."

Namiesto novoročných predsavzatí sa Viky zvykne zamyslieť nad uplynulým rokom. Nad tým, čo sa udialo, prípadne nad tým, čo sa mohlo urobiť lepšie. "To robím často, lebo vďaka tomu sa človek učí a posúva sa ďalej. Uvedomila som si, že do Susedov som vhupla, ani neviem ako. Odrazu som išla hrať do televízie. Hneď sa to uchytilo a malo to veľký úspech. Ani som si to neuvedomovala, čo sa deje. Keď prišla ponuka do Paneláku, už som mala čas nad tým pouvažovať. Premýšľala som, že budem hrať so známymi a skúsenými hercami ako Božidara Thurzonovová, Didy Moórová... Sú to herci kvalitní a uznávaní a ja som sa tam cítila občas bezradná. Cítila som sa sama, bez kamarátov, o ktorých by som sa mohla oprieť. Nik mi zo začiatku nepomohol. Bolo to niečo iné. Dochádzalo mi, že na toto by bolo dobré mať buď väčšiu prípravu, alebo žiadnu. Bol to, proste rešpekt pred tou prácou aj kolegami."

Jarmila REPOVSKÁ

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 2. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 3. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 4. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 5. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 6. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 7. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 8. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 9. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 10. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 1. Stravné pre živnostníkov teraz najvýhodnejšie
 2. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 3. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 4. Hygge ako životný štýl
 5. Vynašli sme sa aj v čase korony. 3D showroom očaril klientov.
 6. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 7. Prokrastinujete? 5 overených tipov, ako nestratiť radosť z práce
 8. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 9. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 10. Pandémia presúva zákazníkov do online priestoru
 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 38 281
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 36 723
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 10 687
 4. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 9 105
 5. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji 8 969
 6. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 8 902
 7. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 227
 8. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 861
 9. Ohlúpli sme počas Covid roka? 6 653
 10. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 6 549
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Utrhnuté bočnice mosta v Kysaku.

Kovové časti sú odtrhnuté, v strede konštrukcie je diera a drevo zhnité.

1 h
Riaditeľ zariadenia Arcus Juraj Briškár potvrdil nové úmrtia.

Zariadenie má vyše sto nakazených. Trnka: Možno došlo k zlyhaniu vedenia.

2 h
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Odberné miesto v električkách Dopravného podniku Bratislava na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave.

Na Slovensku prebieha plošné skríningové testovanie. PCR testy odhalili viac ako 234-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 3 965 obetí.

12 h
Policajti zatýkajú muža počas protestu proti väzneniu ruského opozičného lídra Alexeja Navaľného v Jekaterinburgu.

Na protestoch zadržali už vyše 1 600 ľudí.

7 h
Larry King zomrel vo veku 87 rokov.

Začiatkom roka ho hospitalizovali s covidom.

4 h
Joe Biden a jeho manželka Jill počas štátnej hymny počas inaugurácie nového prezidenta.

Navaľnyj ukázal marketingovú zručnosť.

21. jan

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop