Ak budete platiť slovenskými korunami, pripravte si bankovky nižšej hodnoty
A je to tu! Už len tri dni nás delia od historického okamihu, kedy sa oficiálne zmení slovenská mena. Celý rok toho boli plné noviny a verejnosť sa pomaly pripravovala na tento krok. Dúfajme, že ho zvládneme bez ujmy na zdraví (a na domácom rozpočte)...
Od začiatku roka budeme mať nejaký čas na to, aby sme sa prispôsobili novým peniazom, ktoré zaplnia naše peňaženky. Možno si zo začiatku budeme pripadať ako stredovekí kupci, keďže so sebou budeme nosiť hlavne veľa mincí. Aj to bude jedna zo zmien, na ktoré si budeme musieť zvyknúť.
Od 1. januára sa teda začneme zoznamovať s novou menou. Eurami budeme všade platiť a eurá nám budú aj vydávané. Aj v prípade, že platíme slovenskými korunami, čo bude možné už do 16. januára 2009 (vrátane). Duálne zobrazenie cien tovarov a služieb bude aj naďalej povinné. "Potrvá do 1. januára 2010," informoval nás Igor Barát, splnomocnenec vlády pre zavedenie eura. "Nie je však potrebné meniť po Novom roku cenovky iba kvôli tomu, aby sa zmenilo poradie mien. Rozhodujúce je správne označenie, prepočet a zaokrúhlenie. Ak sa samotná cena v januári nezmení, cenovka môže ostať v pôvodnom formáte. Žiaden predpis neurčuje poradie, v akom majú byť meny na cenovke uvedené, ani pomer veľkosti písma. Musia byť zreteľne odlíšené, aby bolo zrejmé, ktorá je hlavná mena a ktorá informatívna."
Všeobecne sa však odporúča platiť v prvých mesiacoch platobnou kartou, prídete tak o starosti s mincami. Ak budete ešte nakupovať za slovenské koruny, mali by ste mať čo najpresnejšiu hotovosť. Slovenská bankovka, ktorou budete platiť, totiž nesmie presiahnuť štvornásobok ceny nákupu. V takomto prípade môže predavač vašu platbu odmietnuť. Preto je lepšie, nechať si na platenie po Novom roku slovenské bankovky v čo najnižšej nominálnej hodnote. Teda určite nie päťtisícovky.
V bankách sa automaticky prevedú koruny na eurá a z bankomatu taktiež po 1. januári vyberieme už len eurá, konkrétne najmenej desať eur. Taktiež medzibankové operácie sa budú uskutočňovať s automaticky prerátanými financiami. S trvalými príkazmi si nelámte hlavu, financie sa prepočítajú podľa kurzu aj bez toho, aby ste kvôli tomu merali cestu do banky.
Ideálne je všetky slovenské koruny uložiť ešte do konca roka v účet v banke. Ak vám predsa len nejaké ostanú aj po 16. januári 2009, nič sa nedeje, stále je možné zmeniť ich na eurá. Vo všetkých bankách zameníte mince do 30. júna 2009 a bankovky do 31. decembra 2009. Národná banka Slovenska, ako jediná bude mince zamieňať do konca roka 2013 a bankovky bez časového obmedzenia.
Pri zamieňaní slovenských korún za eurá sa nemusíte báť, že vám niekde zmenia hotovosť podľa iného kurzu. "Žiaden iný ako konverzný kurz nesmie byť pri výmene korún na eurá po 1. januári 2009 použitý," pripomína I. Barát.
V decembri boli vložené do obehu štartovacie päťsto eurové balíčky, ktoré z každej pošty zmizli rýchlosťou blesku. Štart teda zahájili úspešný, ostáva už len sledovať, aká bude cesta našej novej meny od 1.januára 2009. "Slovákom by som poprial, aby si na ňu čo najskôr zvykli, nemali z nej zbytočné obavy a aby im priniesla čo najskôr lepší a hodnotnejší život alebo k nemu prinajmenšom prispela," dodáva I. Barát.
Michaela HAJDUKOVÁ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári