Lepšie je prečítať si návod na použitie, ako privítať Nový rok v nemocnici
Silvester je predo dvermi a predajcovia ponúkajú každým rokom premyslenejšiu pyrotechniku. Kde sú tie časy, keď sme mali k dispozícii iba obyčajné svetlice a prskavky. Dnešná ponuka je bohatšia, zábavnejšia a dostupnejšia ako kedysi. Ak teda chcete aj po Silvestri vidieť svet zdravými očami a oboma rukami zaväzovať šnúrky na topánkach, venujte zvýšenú pozornosť tomuto článku.
Pyrotechnika a nádherné ohňostroje na významných podujatiach sa pomaly stávajú tradíciou. Ohňostroje však konštruujú odborníci a polícia s hasičmi dohliadajú, aby nedošlo k nešťastiu. Na Silvestra však s pyrotechnikou manipuluje kdekto. Preto často dochádza k nešťastiam. Pri používaní pyrotechnických predmetov pre zábavné účely je potrebné dodržiavať návod na obale výrobku. Tam je udaný aj spôsob a miesto ich použitia (zapaľovania). Mal by byť uvedený v slovenskom jazyku aj pri výrobkoch z dovozu. Pyrotechnické výrobky sa musia skladovať a vystavovať iba v pôvodných obaloch výrobcov.
"Hlavnou zásadou je, že osoby mladšie ako 18 rokov môžu používať len pyrotechniku I. triedy v prítomnosti dospelého človeka. Do tejto skupiny patria predovšetkým prskavky, kapsle, blikavky, a iné, nie však predmety s hvízdajúcou náplňou a rakety. Každý takýto výrobok musí mať zreteľný návod v slovenskom jazyku, s označením zaradenia do príslušnej triedy. Tiež musí byť výrazne vyznačená doba použitia a spôsob skladovania," upozorňuje hovorkyňa KR PZ mjr. Jana Demjanovičová.
Do II. triedy patria rímske sviece, fontány, gejzíry, petardy, rotujúce slniečka, či farebné dymy. Tieto sú určené osobám starším ako 18 rokov. Predmety, ktoré sú zaradené do III. triedy nebezpečnosti môžu byť predané iba osobám s kvalifikáciou odpaľovača ohňostroja. Sem patria delové rany, veľké ohňostroje, rôzne druhy rakiet a vystrelovacích efektov. Druhá a tretia trieda by mali byť neprístupnými pre osoby mladšie ako 18 rokov. Predávajúci je povinný si pri predaji pyrotechniky overiť, koľko má rokov osoba, ktorej výrobok predáva. Skutočnosť je však taká, že predajcovia, v snahe mať čo najväčšie zisky, predajú mladším aj túto pyrotechniku.
"Pri používaní pyrotechniky je dôležité dbať na pár bezpečnostných zásad. Pyrotechniku kupujte len u certifikovaných predajcov a s návodom. Je riskantné vyrábať sú zábavnú pyrotechniku doma, či kupovať ju od pouličných predavačov bez návodu na použitie. Nedávajte si výrobky zábavnej pyrotechniky do vreciek odevov, ale uchovávajte ich mimo tela. Pred odpálením si vždy prečítajte návod na použitie. Tiež sa najprv presvedčte, či je na pyrotechnike dosť dlhá zápalná šnúra a až potom ju zapáľte," pripomína mjr. Demjanovičová.
Ak máte doma pripravené práve takéto rakety, ktorých súčasťou je zápalná šnúra, na ne si treba dávať takisto osobitný pozor. Hlavne vtedy, ak sa stane, že po zapálení šnúra zhasne. Vtedy sa stáva, že človek, v snahe odpáliť raketu za každú cenu, skúsi šnúru opätovne zapáliť. V takýchto prípadoch myslite na to, že aj budúci rok budete potrebovať ruky, uši aj oči a použite radšej novú raketu. V každom prípade myslite na to, že zodpovedáte za svoj život, prípadne za životy okolostojacich zvedavcov.
Preto, ak sa chystáte privítať Nový rok vlastným ohňostrojom, neodpaľujte delobuchy, či inú pyrotechniku priamo z balkóna, či z okna, ale radšej na voľnejšom priestranstve. Pre istotu sa stále presvedčte, že všetci zúčastnení stihli ujsť do dostatočnej vzdialenosti. Okrem toho by ste mali byť solidárni k tým, ktorí nie veľmi dobre znášajú výbuchy. Predsa, sú ľudia, ktorí Silvester už neprežívajú tak ako kedysi. Hlavne tí starší, ktorí sa môžu výbuchov báť. Reč je samozrejme aj o zvieratkách. Predovšetkým psy veľmi zle znášajú akékoľvek ohňostroje.
"Podľa policajných štatistík sa počet zranení spôsobených pri oslavách Silvestra vďaka používaniu bezpečnej zábavnej pyrotechniky znižuje. Samozrejme iba vtedy, ak je dodržaný priložený návod. Mládež vlastne nemá potrebu vyrábať pyrotechniku doma ´na kolene´. Žiaľ, ak sa zábavná pyrotechnika nepoužíva podľa návodu, môže spôsobiť škodu alebo závažné poškodenie zdravia," dodáva mjr. Demjanovičová.
Je teda veľmi dôležité si zapamätať, že ak budú dodržiavané všetky bezpečnostné predpisy, aj ten ďalší rok budeme môcť osláviť v spoločnosti zábavnej pyrotechniky. A hlavne, zdraví. Každý s dvoma očami a desiatimi prstami na rukách...
Michaela HAJDUKOVÁ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári