Korzár logo Korzár Košice
Pondelok, 25. január, 2021 | Meniny má GejzaKrížovkyKrížovky

Košičanka Annamaria Fujavová organizuje výpravy do peruánskej džungle v Južnej Amerike za účelom sebaspoznávania

Pomocou "meča sily" odsekáva šaman počas rituálu negatívnu energiuĽudia hľadajú životné šťastie na rôznych miestach. Keď si nevedia dať rady,

Pomocou "meča sily" odsekáva šaman počas rituálu negatívnu energiu

Ľudia hľadajú životné šťastie na rôznych miestach. Keď si nevedia dať rady, hľadajú vnútorný pokoj prostredníctvom meditácií, špeciálnych liečiteľských metód, či navštevovania veštíc a jasnovidcov. Často však ide len o vytváranie falošných ilúzií, ktoré ľuďom nepomáhajú, skôr im len vyťahujú peniaze z peňaženiek. Ťažko povedať, či existuje nejaký recept, ktorý ak človek dodrží, nájde svoje vnútorné uspokojenie. Niektoré metódy však minimálne stoja za pokus. Jednou z nich je aj sebapoznávacia výprava do peruánskej džungle, ktorú niekoľkokrát ročne organizuje Košičanka Annamária Fujavová.

Skryť Vypnúť reklamu

O Južnú Ameriku a obzvlášť Peru sa A. Fujavová zaujímala od detských čias. "Rodinní známi tam neskôr začali chodievať a nevedeli si svoje tamojšie pobyty vynachváliť. Neskôr sa tam vybrala aj moja mamka a ich informácie potvrdila." Dá sa teda povedať, že hoci tam fyzicky nebola, prostredníctvom príbehov svojej mamy a známych spoznala život v Peru do detailov. "Najviac ma lákalo poznanie fascinujúcej prírody a takzvaných silových miest, ktoré pôvodní obyvatelia využívali na hlbšie nahliadnutie do seba samých. Na ľuďoch, ktorí navštívili tieto miesta so silným zámerom sebapoznania, bolo možné badať, že sa ich život stal ´živším´, radostnejším a prežívanejším v omnoho väčšej harmónii so sebou samým."

Členom výpravy sa stala prvýkrát v roku 2003, počas štúdia turistického ruchu na TU v Košiciach. "Hneď na prvýkrát ma táto kajina uchvátila. Mala som pocit, že ju akoby poznám. Nešlo o klasickú turistiku. So známymi sme šli do džungle, do hôr aj na krásne púštne pobrežie. Pocítila som ten úžasný vplyv na moju psychiku." V čom ten vplyv spočíval, nevie doteraz vysvetliť, no aspoň nám to priblížila. "Panenská príroda a ´ničota´ vytvára silnú pozitívnu energiu, ktorá na človeka vplýva. Ak tam niekto ide s tým, že chce na svojom vnútre pracovať, bude veľmi spokojný." Človek si vraj uvedomí, čo chce vo svojom živote skutočne dosiahnuť, čo v ňom robí nesprávne a spozná pravých priateľov. "V džungli totiž každý odloží masku a prestane hrať divadlo."

Skryť Vypnúť reklamu

Od prvej návštevy Peru sa v Košičanke vybudovala akási závislosť na tejto krajine a výpravu si niekoľkokrát zopakovala. Po ukončení štúdia sa rozhodla spojiť svoju lásku s oborom, ktorý vyštudovala. V roku 2007 založila cestovnú kanceláriu, ktorá sprostredkúva sebapoznávacie pobyty práve v Peru. Ide o výpravy do džungle, hôr i na pobrežie spojené s vnútornou prácou.

Hlavnou náplňou pobytu je teda 26-dňová sebapoznávacia výprava do peruánskej divočiny. Takýto výlet „stojí" minimálne 28 dní dovolenky a spolu s bočnými výdajmi napríklad na potrebnú výbavu v prepočte zhruba sto tisíc Sk. A. Fujavová však zo svojich skúseností vie, že kto má zámer duševne sa obohatiť a chuť spoznať samého seba dostatočne silnú, spôsob, ako sa výpravy zúčastniť, si nájde. Optimálne je, ak sa výpravy zúčastní šesť ľudí. Zájazdy, samozrejme, nerobí sama. "Spolupracujeme s miestnymi už overenými odborníkmi, ktorí sú skúsenými sprievodcami s hlbokým poznaním džungle, či hôr, ale i histórie a miestnych pomerov."

Skryť Vypnúť reklamu

Pred odletom dostane každý člen výpravy zoznam výbavy, ktorú by si mal zadovážiť. "Samozrejme, že keď ideme do džungle, nemôže sa tam niekto vybrať v šľapkách. Počula som však i o takýchto prípadoch," hovorí s úsmevom. Na každého uvážení je i podstúpenie špeciálnych očkovaní. Najpodstatnejšími sú očkovania proti žltej zimnici, hepatitíde, brušnému týfusu, či malárii. "Nie je to však nevyhnutnosťou. Najmä účinky antimalarík sú sporné. Nemajú stopercentnú úspešnosť a človek je z nich oslabený, čo pri putovaní džungľou nepredstavuje veľké devízum."

Výprava sa najčastejšie začína kombinovaným letom Schwechat - Madrid - Lima. Odtiaľ sa pokračuje vnútroštátnou leteckou linkou do mesta Tarapoto. "Je to centrum provincie San Martin. Je to oblasť, o ktorej sa už dá povedať, že sa nachádza v džungli." Ďalším bodom programu je plavba loďou po rieke Maraňon hlbšie do džungle. Počas nej sa cestovatelia zastavia v niekoľkých usadlostiach. V blízkosti jednej z nich navštívia šamana Roqueho. "Ide o úžasnú bytosť s ohromným poznaním bylín i liečebných techník a postupov. Vďaka svojim výsledkom je navštevovaný záujemcami o vnútornú prácu aj o liečenie. A nielen ľuďmi z Európy, ale aj z radov miestneho obyvateľstva či Indiánov."

Počas šamanského rituálu používa jej hlavný akrér pôvodné techniky, akými sú napríklad práca s energetickými poliami i chrastenie vetvičkou. To vytvára špeciálne zvukové efekty, pri ktorých sa ľahšie uvoľní telo i myseľ. Tiež používa spev posvätného Icara, či prácu s dymom, ktorý vyfukuje na účastníkov. „Dokáže pritom odhaliť všetky fyzické i psychické problémy, či obmedzenia človeka a následne ich vyriešiť. Príjemným doprovodným javom je pokus o privolanie troch čarovných vecí - zdravia, peňazí a lásky."

Bežnému európskemu človeku sa takéto metódy môžu zdať ako šarlatánske. A. Fujavová však tvrdí, že výsledky jeho práce videla na vlastné oči. "Účastníkom jednej výpravy bol muž, ktorý mal rakovinu prostaty. Trápili ho silné bolesti, sprevádzané problémami s močením. Vravieval, že to len tak kvapká. Po dvojtýždňovom pobyte u šamana sme sa s ním stretli a neverili sme vlastným očiam. Bol celý natešený a s veľkou vervou nám opisoval silný prúd pri vykonávaní malej potreby." Ani sám nedokázal pochopiť, ako je to možné. Neuveriteľný bol aj prípad člena výpravy, ktorý kvôli veľkým bolestiam nôh nemohol pokračovať v ceste. "Šaman ho preliečil bylinnými obkladmi a ten muž sa nielenže postavil na nohy, ale vzápätí absolvoval so šamanom dvojhodinovú túru v džungli, ktorú si náležite vychutnal."

Po návšteve tohto liečiteľa výprava pokračuje hlbšie do džungle. Tam nasleduje kúpanie v posvätných vodopádoch, či návšteva ďalšieho vnútorne veľmi silného šamana. Ďalším bodom programu je návrat do hlavného mesta Lima, odkiaľ sa vyberú do hôr. "Tu tiež existuje veľa možností, kam sa vybrať. Všade sa dá vychutnať krásna príroda a sálajúca energia." Aj v horách navštívia miestnych šamanov. Ich práca má rovnaký zámer, ako liečba šamanov v džungli, no využívajú k tomu iné metódy.

Horskí šamani počas rituálov využívajú energetické polia prírody. Napríklad energiu vysokohorských posvätných lagún, ktoré sú prirodzenými rezervoárom obrovskej energie. "Rituál sa odohráva na okraji lagúny a pozostáva zo skupinovej aj individuálnej práce s človekom. Počas rituálu šaman ´mečom sily´ odsekáva z účastníkov negatívnu energiu a kódy, ktoré im bránili v hlbšom sebapoznaní a v naplnení života zdravím, hojnosťou a láskou." Ak sa niekto obáva, že ide o nejaké nebezpečné woodoo metódy, je na omyle. "Žiadny z týchto šamanov nehovorí o nejakých božstvách. Za kult pokladajú všetci len prírodu a jej energie."

Šamani, ktorých turisti počas výpravy navštevujú, sú tak povediac preverení. Aj v Peru si už totiž niektorí zvykli na "gringov" a chcú od nich vytiahnuť peniaze. "Naše výpravy sú výnimočné tým, že chodíme hlavne do oblasti, ktoré civilizácia zasiahla len veľmi málo alebo a o ktorých turisti nevedia. Tým pádom máme možnosť zažiť autentickú silu prírody a precítiť jej blahodárny vplyv, či vidieť pokojný život Indiánov nenarušený turistickým ruchom."

Po návšteve hôr nasleduje cesta do Limy a prestup na leteckú linku, ktorou sa premiestnia na pobrežie do púšte. "Ide konkrétne o oblasť Mancora, ktorej pláže sú vyhľadávaným miestom oddychu nielen pre zahraničných turistov, ale aj pre Peruáncov." Po dostatočnom oddychu sa turisti vyberú južnejšie do oblasti Nasca, kde pobudnú na púštnom pobreží iného charakteru. Nie je takmer vôbec obývaná. Jediným spojením je rybár, ktorý žije s manželkou v neďalekej usadlosti. "Máme ho ako určitú poistku. Ak by sme súrne potrebovali odviezť do civilizácie, môžme sa na neho obrátiť. Zatiaľ sme však využili len skvelú kuchyňu jeho manželky," pochvaľuje si Košičanka s úsmevom." Záver pobytu teda trávia sami v púšti, spoločnosť im robí len ich batožina a rozložené stany.

Pre A. Fujavovú, na rozdiel od zvyšku výpravy, nekončí pobyt v Peru po 26 dňoch. Pobudne tam ešte niekoľko mesiacov. Býva v meste Tarapoto, kde má rôzne aktivity, napríklad doučuje miestnych ľudí anglický jazyk. "Angličtinu tam veľmi neovládajú. Hovoria španielsky a kastelánsky. Preto pomáham niekoľkým známym s jazykom, čo je mojou najvýraznejšou aktivitou v období mimo výprav našej cestovnej kancelárie." Popri tom, ako tam býva, navštevuje oblasti mimo civilizácie aj sama. Kráča akoby po vlastnej duchovnej ceste.

Po toľkých stretnutiach A. Fujavovej so šamanmi sa logicky naskytá otázka, či od nich nejaké tie liečebné metódy nepochytila. „Každý šaman, s ktorým som sa stretla, nás viedol k poznaniu, že v sebe máme vnútornú silu, ktorá lieči. Skutočný šaman nechce, aby bol na ňom, či na jeho liečení ktokoľvek závislý. A to je asi najväčší ´dar´, ktorý si človek z pobytu u šamana môže odniesť. Je to ´dar´ byť slobodnejším a nezávislým, no súčasne cítiacim široké prepojenie so všetkým. Osobne ma obohatila i možnosť nahliadnutia do najrozsiahlejšej lekárne na Zemi a to počas našich spoločných pochodoch džungľou. Je fascinujúce vidieť, na čo všetko, o čom si v Európe často myslíme, že neexistuje liek, práve tu, v ´prírodnej lekárni sveta´ nájdeme účinnú medicínu."

Sebapoznávacích výprav do Peru sa zúčastnilo mnoho ľudí. Všetci sa vrátili domov zmenení. "Možno to znie čudne, no ozaj to funguje. Ak človek ide do džungle s tým, že na sebe chce pracovať, samota a energia vyžarujúca z prírody s ním spraví svoje. Zaujímavé je napríklad to, že po návrate nastali u mnohých účastníkov pozitívne zmeny v oblasti zamestnania, partnerských vzťahov i v zmene bydliska. Aj to svedčí o tom, že sa v peruánskej džungli s človekom niečo udeje."

Tomáš LEMEŠANI

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 2. Vynašli sme sa aj v čase korony. 3D showroom očaril klientov.
 3. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 4. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 5. Absolventi Paneurópskej vysokej školy majú takmer najvyšší plat
 6. Pandemická kríza urobila obrovské PR online vzdelávaniu
 7. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 8. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 9. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 10. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 1. Arval Slovakia: Spoliehajú na nás firmy z kľúčových sektorov
 2. INEKO: Základná škola v Svätom Jure je najlepšia na Slovensku
 3. Absolventi Paneurópskej vysokej školy majú takmer najvyšší plat
 4. Pandemická kríza urobila obrovské PR online vzdelávaniu
 5. Operatívny lízing zmierni dopady krízy na váš biznis
 6. Stravné pre živnostníkov teraz najvýhodnejšie
 7. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 8. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 9. Hygge ako životný štýl
 10. Vynašli sme sa aj v čase korony. 3D showroom očaril klientov.
 1. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 42 700
 2. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 27 742
 3. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji 15 180
 4. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 9 195
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 8 763
 6. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 8 691
 7. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 7 360
 8. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 346
 9. Ohlúpli sme počas Covid roka? 7 248
 10. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 7 109
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Občianske hliadky v Smižanoch kontrolujú miestnych pri vychádzaní z lokality.

Ďalšie sú v Richnave, Žehre, Hrabušiciach i Lomničke. Ide o komunitné šírenie.

2 h
Poštárka zostala pri Opátke odrezaná od sveta.

Opátka ostala bez elektriny, Malú Lodinu odrezalo od sveta.

3 h
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Predseda vlády SR Igor Matovič, vľavo minister obrany SR Jaroslav Naď a minister zdravotníctva SR Marek Krajčí (všetci OĽaNO).

Vôbec ste si nevšimli, ako sa to zmenilo.

24. jan
Ilustračná fotografia.

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 237-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala viac ako štyritisíc obetí. Na Slovensku prebieha plošné testovanie.

12 h
Peter Kovařík.

Hamran nezískal dostatok hlasov.

9 h

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop