Korzár logo Korzár Košice

V Košiciach je asi sto stálych hráčov pokru. Začiatočníci hrajú o stovky, tí skúsenejší o desaťtisíce

Niekedy nie sú dôležité karty, ako schopnosť zavádať protihráčovS kartovými hrami prišiel do styku azda každý. Ľudí, ktorí sa kartárskemu umeniu

Niekedy nie sú dôležité karty, ako schopnosť zavádať protihráčov

S kartovými hrami prišiel do styku azda každý. Ľudí, ktorí sa kartárskemu umeniu venujú o čosi viac však nie je až tak veľa. Profesionálne herne, či kasína boli totiž na Slovensku až do pádu komunizmu tabu. Situácia sa pomaly zmenila a aj v našom meste vzniklo niekoľko klubov, v ktorých sa stretávajú milovníci "čertových obrázkov". Jednou z hier, ktorá je vo svete mimoriadne populárna, je poker. Akí ľudia ju hrávajú v Košiciach a o čo v ide, nám prezradila Žaneta Balogová, ktorá je jednou z vedúcich krupiérov Poker Benlux klubu v Košiciach.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Ž. Balogová pracuje v oblasti hazardných hier takmer 16 rokov. "V roku 1992 ma zaujal inzerát košického kasína. Hľadali nových ľudí na post krupiérov. Ozvala som sa, zaškolili ma a pracovala som tam dlhých 14 rokov." Postupne prešla celou zamestnaneckou hierarchiou od najnižších až po najvyššie pozície. V roku 2006 však kasíno, v ktorom pracovala zatvorili. "Rok som pracovala v úplne inej branži. V roku 2007 som však dostala ponuku na jednu z vedúcich pozícii v novootvorenum pokrovom klube Benlux."

Po prechode do pokrového klubu si však musela vedomosti z tejto oblasti značne obohatiť. V kasíne sa totiž hrávali rôzne ázijské odnože pokru, ktoré sa od toho klasického často výrazne líšia. O klasickej forme sa veľa naučila najmä z internetu, kde si môže záujemca zahrať s protivníkmi z opačnej strany zemegule, ale aj od majiteľa klubu, ktorý je skúseným hráčom a garantom klubového know-how.

SkryťVypnúť reklamu

Kedy poker prenikol aj na Slovensko a do Košíc, sa dá určiť len ťažko. "Niekoľko nadšencov ho hrávalo ešte dávno pred pádom socializmu. Boli to však len maličké, rekreačné turnaje, ktoré si ľudia organizovali v tajnosti a súkromí vo svojich domoch. Režim totiž odmietal akékoľvek prvky západného spôsobu života, medzi ktoré poker, pochádzajúci z USA, jednoznačne patrí." Po roku 1989 sa atmosféra uvoľnila a organizovali sa menšie turnaje v kasínach, stále to však nebol poker v jeho pravej podstate. "Prvým oficiálnym košickým klubom, ktorý organizoval pravidelné pokrové turnaje na profesionálnej úrovni, bol až ten, v ktorom pracujem. Otvorený bol v novembri minulého roku."

Poker je len všeobecným názvom, označujúcim niekoľko druhov kartových hier. Má totiž množstvo odnoží, ktoré sa od seba líšia. "Pred štyrmi rokmi sa v našich končinách hrával najmä 32-kartový poker. Postupom času sa k nám dostávali aj iné druhy ako sedemkartový poker, či Omaha a stávali sa populárnejšími. V súčasnosti je najviac ´in´ zrejme Texas Holdem Poker. Jeho popularita vzrástla u nás aj v celej Európe tým, že profesionálne turnaje tejto hry zaradilo do svojho programu viacero športových televíznych kanálov." Aj v košickom klube sú nažiadanejšími najmä Texas Holdem turnaje. Ďalšie, napríklad Omaha, sú vraj pre bežných hráčov príliš náročné.

SkryťVypnúť reklamu

Poker sa hrá na špeciálnych stoloch, pri ktorých sedí päť až desať hráčov. Keďže na vysvetlenie pravidiel pokru by nestačil ani zvyšok tejto novinovej strany, vo všeobecnosti sa dá povedať, že ide o to, akú kombináciu kariet si dokáže hráč zozbierať. "Každý druh pokru sa hrá s iným počtom kariet, sú pri ňom odlišné postupy a líšia sa aj výherné kombinácie. Hráč si u krupiéra postupne vymieňa karty, pričom môže, ak ide o cash game, v každom kole svoju stávku navyšovať. V pravidlách je určená hierarchia hodnôt rôznych kartových kombinácií." Pri cash game hráči vsádzajú ľubovoľné množstvo peňazí, pričom ostatní stávku dorovnávajú alebo navyšujú.

Pri pokri je najúčinnejšou zbraňou blafovanie. Hráč, ktorý má v ruke slabé karty, sa tvári, že zozbieral silnú kombináciu. Ak mu ostatní na tento trik naletia, začnú si svoje karty vymieňať a často tak prídu o lepšie kombinácie. V momente, keď sa karty vyložia na stôl, potom často zvíťazí hráč s úplne bezvýznamnými kartami, ale dobrou schopnosťou zavádzať.

Na plynulosť hry a dodržiavanie pravidiel dohliadajú vyškolení krupiéri. "Približne mesiac pred otvorením klubu sme podali inzeráty do viacerich regionálnych novín. Ľudia, ktorých sme vybrali, potom prešli náročným mesačným školením, počas ktorého sme ich naučili pravidlá hry, správne postupy i to čo všetko spadá do ich kompetencie." Počas konkurzu sa museli s niekoľkými záujemcami rozlúčiť. Niektorí sa totiž pravidlá hry jednoducho nedokázali naučiť alebo neboli dostatočne manuálne zruční, čo im znemožňovalo karty správne miešať či ich rozdávať. "Dôležitá je i schopnosť správne zareagovať v každom momente. Krupiér musí poznať psychológiu hráčov. Ak je napríklad hráč nervózny, musí ho vedieť upokojiť či upozorniť."

Poker Benlux klubu má stálu klientelu. "Sem tam pribudne aj niekto nový, no väčšinu už dobre poznáme. Každý deň organizujeme väčšie, či menšie turnaje. Záleži to od toho, akí ľudia sa na konkretny termín objednajú." V Košiciach je zhruba sto stálych hráčov. "Tých, ktorí zvyknú staviť vyššie sumy a sú v hre ozaj dobrí, je asi 30. Približne rovnaké zastúpenie má ďalšia sklupina, ktorá stavia od 300 do 1000 korún. Zvyšok klientov tvoria študenti." Tí hrávajú pravidelné utorkové študentské turnaje, kde je stávka 100 korún.

"Poker je možné hrať od veku 18 rokov, náš najstarśí klient mal 70 rokov. Muži majú v hráčskych radoch asi desaťnásobne väčšie zastúpenie ako ženy. Sociálne je to takisto pestré. Hráčmi sú študenti i vysokoškolskí profesori." Čas od času si separé stôl rezervuje i skupinka skúsenejších niekedy aj profesionálnych hráčov. Tí majú vo zvyku vsádzať vyššie stávky, občas aj niekoľko desaťtisíc korún.

Spomedzi vyše dvetisíc bodovaných hráčov pokru na svete je Košičan Ján Bendík na 11. mieste

Niektorí hríči dosť riskujú, on si vie povedať DOSŤ!

Medzi košických hráčov pokru, ktorí sa presadili aj za hranicami Slovenska, patrí Ján Bendík. Počas troch rokov si okrem slovenských zahral na viacerých významných turnajoch Euro poker tour. Medzi jeho najväčšie úspechy by zaradil dve víťazstvá a jedno 2. miesto vo Viedni, víťazstvo v Írsku, či tohtoročné 3. miesto z turnaja v Amsterdame.

S pokrom sa "zoznámil na základnej škole. "So spolužiakmi som hrával rôzne kartové hry ako škarbľu, očko a podobne. Takto som privoňal aj k pokru." Na strednej škole prešiel k "rozumovejším" hrám, ako je napríklad mariáš, či šach. K profesionálnemu hraniu pokru sa dostal pred tromi rokmi. Vtedy sa zúčastnil na prvom medzinárodnom turnaji. Učaroval mu najmä Texas Holdem poker, a to kvôli jeho dynamickosti.

Hráčov rozdeľuje hráčov do dvoch skupín. Jedni sú ochotní riskovať aj za posledné peniaze, druhí, medzi ktorých sa sám radí, si vedia povedať "dosť". "Nevravím, že hrám len pre radosť z hry. Určite ma lákajú aj peňažné odmeny, no keď mám zlý deň, viem od stola odísť. Sú totiž hráči, ktorí hazardujú s poslednými peniazmi napríklad na nájomné. Do hry to vnáša nervozitu a môže sa to stať začiatkom nejakej osobnej tragédie."

O kvalitách J. Bendíka svedčí aj fakt, že z vyše dvetisíc bodovaných hráčov na svete mu patrí 11.miesto. Na turnajoch je okrem bodov do svetového rebríčka zaujímavá aj finančná odmena. Na poslednom turnaji v Amsterdame, kde Košičan skončil tretí, bola finančná odmena pre víťaza vyše 50 000 Eúr. "Profesionálny hráč sa na takomto turnaji potrebuje umiestniť na čelných pozíciách aspoň raz za rok. Z týchto peňazí potom môže vyfinancovať celú nasledujúcu sezónu." Týždenný pobyt na mieste konania niektorého z európskych turnajov stojí priemerne 2 500 Eúr. Nezanedbateľnou čiastkou je štartovné. To sa môže vyšplhať ako v prípade Monte Carla až na 10 000 Eúr.

Hraním pokru sa J. Bendík neživí. V civilnom živote je zamestnaný vo firme, ktorá vykonáva elektroinštalačné práce. "Je pravda, že väčšinu času trávim hraním pokru. Nejde len o profesionálne veľké turnaje, ale aj o malé turnaje v naśom klube. Rád zaúčam hostí, chcem, aby sa aj oni zlepšovali a z našej mládežnickej základne vzišli špičkoví hráči. Okrem toho ide o dobrý tréning aj pre mňa. Pri pokri sú totiž najdôležitejšie herné konfrontácie a riešenie situácií v praxi. Veľkých hráčov robia veľkými práve skúsenosti." Kvalitu hráčov by rozdelil do troch kategórií. Začínajúci hráč vidí len svoje karty. "Dobrý hráč už vie predvídať aj to, aké karty majú súperi a výborný hráč im dokáže vsugerovať takú predstavu o jeho vlastných kartách, aká mu vyhovuje."

Čo sa týka plánov do budúcna nie je J. Bendík skromný. "V budúcom roku by som sa chcel zúčastniť všetkých väčších európskych turnajov. Rovnako by som chcel využiť zrušenie vízovej povinnosť do USA a navštíviť majstrovstvá sveta v Los Angeles."

Stranu pripravil: Tomáš LEMEŠANI

Autor: Na "našu zimu" nedá dopustiť

Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  4. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  8. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  1. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  2. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  3. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  4. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  5. Štartuje prvý ročník Fjällräven Campfire Česko a Slovensko
  6. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska
  8. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 60 595
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 126
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 9 690
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 443
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 7 834
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 164
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 4 954
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni 4 151
  1. Tomáš Csicsó: Ako Róm z juhu Slovenska som nikdy nezažil rasizmus
  2. Ivan Čáni: Rudo, prácu treba aj dokončiť a nie iba načať!
  3. Peter Franek: Čo chcú Ficovi voliči.
  4. Eva Chmelíková: Predsudky zabíjajú kultúru, iné kultúry ju obohacujú.
  5. Ján Karas: Rovnosť, ktorá sa ešte nenarodila: Neviditeľné korene spravodlivosti na Medzinárodný deň Rómov
  6. Rastislav Šenkirik: SMER - pohlavné preukazy
  7. Martina Paulenová: Dozvedeli sme sa zlú správu
  8. Ivan Mlynár: Riaditeľ SHMÚ nezabezpečil počasie podľa predstáv Tarabu, tak dostal padáka, alebo, keď lži smrdia aj z displeja počítača.
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 90 203
  2. Rado Surovka: Raši dostal padáka 80 091
  3. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 498
  4. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 820
  5. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 15 238
  6. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné 11 871
  7. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 10 216
  8. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak 8 750
  1. INESS: Ekonomika Ruska a tri vojnové roky
  2. Věra Tepličková: Býky za vlasť padajú, gule nám tu chýbajú
  3. Radko Mačuha: Slavín nieje Slovenská socha Slobody.
  4. Marcel Rebro: Rusi bombardujú energetickú infraštruktúru, Slováci elektrifikujú ukrajinské zákopy
  5. Tupou Ceruzou: Businessman
  6. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  7. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  8. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Tomáš Csicsó: Ako Róm z juhu Slovenska som nikdy nezažil rasizmus
  2. Ivan Čáni: Rudo, prácu treba aj dokončiť a nie iba načať!
  3. Peter Franek: Čo chcú Ficovi voliči.
  4. Eva Chmelíková: Predsudky zabíjajú kultúru, iné kultúry ju obohacujú.
  5. Ján Karas: Rovnosť, ktorá sa ešte nenarodila: Neviditeľné korene spravodlivosti na Medzinárodný deň Rómov
  6. Rastislav Šenkirik: SMER - pohlavné preukazy
  7. Martina Paulenová: Dozvedeli sme sa zlú správu
  8. Ivan Mlynár: Riaditeľ SHMÚ nezabezpečil počasie podľa predstáv Tarabu, tak dostal padáka, alebo, keď lži smrdia aj z displeja počítača.
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 90 203
  2. Rado Surovka: Raši dostal padáka 80 091
  3. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 498
  4. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 820
  5. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 15 238
  6. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné 11 871
  7. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 10 216
  8. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak 8 750
  1. INESS: Ekonomika Ruska a tri vojnové roky
  2. Věra Tepličková: Býky za vlasť padajú, gule nám tu chýbajú
  3. Radko Mačuha: Slavín nieje Slovenská socha Slobody.
  4. Marcel Rebro: Rusi bombardujú energetickú infraštruktúru, Slováci elektrifikujú ukrajinské zákopy
  5. Tupou Ceruzou: Businessman
  6. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  7. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  8. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu