Korzár logo Korzár Košice
Pondelok, 23. november, 2020 | Meniny má KlementKrížovkyKrížovky

SILVESTER - DARWINOVA CENA: Balóniky s héliom odviali kňaza

ZO STROMU SA ZDRÚZGAL ROVNO DO DRVIČA NA DREVONebožtíci, ktorí pobavili svet. Kým žili, nikto ich nepoznal. No len čo sami seba vyprevadili zo

ZO STROMU SA ZDRÚZGAL ROVNO DO DRVIČA NA DREVO

Nebožtíci, ktorí pobavili svet. Kým žili, nikto ich nepoznal. No len čo sami seba vyprevadili zo sveta, vstúpili do histórie. Za najoriginálnejší spôsob smrti môžu dostať i cenu. Samozrejme, obvykle in memoriam. Pre ľudí, ktorí sami seba vyradili z ľudského genofondu obzvlášť hlúpym spôsobom, existuje na internete špeciálne ocenenie - Darwinova cena. Kto tento rok patrí k najhorúcejším kandidátom?

Porsche chránil pred vlakom

Talian Ivece Plattner (†68) uviazol so svojím Porsche Cayenne v kolóne pred železničným priecestím. Práve, keď autom pomaly prechádzal cez koľajnice, "zafungoval" zákon schválnosti a spustili sa závory. Mužovi chvíľu trvalo, kým si uvedomil, že sa naňho rúti vlak. Keď mu to už došlo, vystúpil z auta a začal utekať. Lenže namiesto toho, aby bežal čo najďalej od koľajníc, rozbehol sa, šialene mávajúc rukami, priamo proti vlaku. Chcel totiž svoje drahé auto zachrániť. Netreba dodávať, kto v súboji muž - vlak vyhral. Chlapík utrpel väčšie škody ako jeho športové fáro. Jeho telo po zrážke letelo asi 30 metrov...

Skryť Vypnúť reklamu

Posledný let balónového kňaza

Brazílsky katolícky kňaz Adelir Antonio de Carli (†41) vzlietol v kresle zavesenom na stovkách detských balónikov naplnených héliom. Chcel prekonať svetový rekord v dĺžke takého letu, zviditeľniť sa a získať peniaze na zámer postaviť duchovné odpočívadlo pre kamionistov. Aby zlomil rekord, mal letieť vyše 19 hodín. Počas letu ho však vietor zavial nad šíre more. Ešte kým bol nad pevninou, mohol predčasne bezpečne pristáť, ale rozhodol sa ostať vo vzduchu.

Okrem helmy, nepremokavej termokombinézy, padáka, pitnej vody, cereálnych tyčiniek na niekoľko dní a mobilu bol vybavený aj navigačným prístrojom GPS na určenie svojej polohy v prípade núdze. Akurát, že GPS nevedel používať. Kým sa dalo, mobilom volal pomoc, ale nevedel uviesť, kde presne sa nachádza. Keď sa so záchranármi poslednýkrát spojil, mohol byť asi 50 kilometrov od brehu.

Skryť Vypnúť reklamu

Márne ho hľadali niekoľko dní. Jediným náznakom jeho osudu boli farebné balóniky, ktoré sa začali objavovať na plážach a horách na brazílskom pobreží. Nakoniec našli kňazovo bezvládne telo. Pritom niekoľko mesiacov predtým zvládol 4-hodinový prelet v 5-tisícmetrovej výške so 600 balónikmi do Argentíny. Je to vlastne dvojnásobný kandidát na Darwinovu cenu, lebo aj keby sa nebol takto stupídne zabil, ďalej by sa už tak či tak nerozmnožoval, keďže ako katolícky kňaz žil v celibáte.

Kto druhému jamu kope...

Medzi adeptov na Darwinovu cenu sa zaradili aj dvaja americkí farmári, ktorí šli v noci na pick-upe okolo rozkopanej cesty. Teda jeden jazdný pruh bol rozkopaný a len druhý, protismerný bol prejazdný. Obom mužom napadlo, že by bolo nesmierne vtipné premiestniť výstražné svetelné znamenie, ktoré blikalo pred dierou v ceste, na druhú stranu vozovky. Lenže práve títo dvaja experti sa tadiaľ opití vracali autom o pár hodín neskôr. A na svoj zlomyseľný kúsok zrejme zabudli (alebo len chceli zistiť, čo sa stane?). Takže nakoniec oni sami do tej diery vpálili v plnej rýchlosti. Ani jeden, samozrejme, neprežil.

Skryť Vypnúť reklamu

Kradol železo, prizabilo ho

Jedným z najkurióznejších spôsobov sa podarilo zomrieť 50-ročnému Čechovi, ktorý sa vybral s komplicom kradnúť železo do bývalej poľnohospodárskej budovy v Žatci. Zlodejom sa na vyšších poschodiach budovy zapáčili oceľové výťahové laná. Odrezali ich aj s protizávažím. To nemali robiť. Laná sa veľkou rýchlosťou vymrštili, omotali jedného z mužov, strhli ho do výťahovej šachty a doslova ho rozdrvili.

Drvil drevo, rozdrvilo jeho

Chlapík si chcel v záhrade orezať stromy sám, namiesto, aby si na to najal profesionála. Z miestnej požičovne si prenajal priemyselný drvič na hrubé drevo. Aby ušetril čas, drvič naštartoval a umiestnil priamo pod strom tak, aby doň mohol rovno zo stromu zhadzovať odpílené konáre. Avšak pri štveraní sa na strom len čo prestúpil z rebríka na prvý konár, pošmykol sa a spadol dole rovno do... Zdravotníci ho našli "veľmi mŕtveho". Polovica tela z drviča ešte trčala. Polovica už netrčala. Nemal ženu ani deti, takže celkom sa odstránil z genofondu ľudstva.

Do piercingu si pustil elektrinu

Frajer (†23) s viacerými piercingami na svojej hrudi bol raz na pracovisku zvedavý, aký to asi môže byť pocit, keď si na svoj piercing napojí elektrické testovacie zariadenie, ktoré majú v práci. Niekoľko kolegov ho presviedčalo, že to nie je dobrý nápad. Nedal sa. Dva elektrické "štipce" si pripol na piercing na svojich prsiach a stlačil gombík, ktorý spúšťa zariadenie. Keď dorazila polícia a záchranári, už bolo neskoro.

Kreatívny narkoman

Čo príroda nenadelila narkomanovi Darrenovi na IQ, to mu vynahradila na kreativite. Keď raz v supermarkete natrafil na vrecia s označením "semiačka 100% mak", pomyslel si (konzumácia maku môže spôsobiť pozitívny test na užitie drog), že je to len iné označenie pre ópium. Kúpil si teda vrecúško, doma makové semienka rozvaril na čiernu zmes a tú si pichol do žily. Ale nedialo sa nič. Tak si pichol ešte raz. O hodinu ho už v bezvedomí viezla záchranka. Röntgen hrude odhalil v jeho pľúcach tisícky malinkých objektov podobných semiačkam. Z tejto život ohrozujúcej otravy krvi a mnohonásobného zlyhania orgánov sa síce vystrábil, ale onedlho nato aj tak zomrel - na predávkovanie nejakými záhradkárskymi odrodami...

Smrťák v nákupnom vozíku

Osemnásťročný mladík zahynul v dôsledku bizarnej jazdy v nákupnom vozíku! Polhodinu pred polnocou na parkovisku pri univerzitnom komplexe sedel Cameron Bieberle v nákupnom vozíku. Ten bol zavesený za športovým autom Cadillac Escalade, ktoré riadil jeho kamarát Michael Smith (23). Vo veľkej rýchlosti sa však vozík, ťahaný za autom, prevrátil. Jeho pasažiera vymrštilo na zem a poranil si hlavu tak vážne, že bol namieste mŕtvy. V aute sa nikomu nič nestalo. Akurát šofér vyfasoval trestné obvinenie.

Podľa www.osel.cz, www.blesk.cz a www.darwinawards.com, spracoval (jav)

SÚŤAŽ VYMYSLELA PRED 15 ROKMI BIOLOGIČKA

O jedného idiota menej...

n Koníčkom americkej biologičky Wendy Northcuttovej bolo zbieranie historiek o ľuďoch, ktorí sami seba odprevadili zo sveta obzvlášť hlúpym spôsobom. V roku 1993 založila internetovú stránku www.darwinawards.com, kde sa priebežne objavujú nové a nové neuveriteľné historky. Ľudia ich hodnotia známkou od 1 do 10. Vždy na konci roka Wendy vyhlási víťaza Darwinovej ceny.

n Ako sa nominovať?

1. Nominovaný nesmie byť už ďalej schopný reprodukcie, čiže šíriť ďalej svoje gény. Musí sa teda zabiť alebo aspoň sterilizovať, a to zvlášť kurióznym spôsobom.

2. Nominovaný môže byť len človek, ktorému veľmi výnimočne a neuveriteľne zlyhá súdnosť. Darwinovu cenu teda nemôže získať niekto, kto napríklad hral ruskú ruletu a zastrelil sa (výnimkou bol akurát mladík, ktorý hral ruskú ruletu s automatickou pištoľou).

3. Kandidát na cenu sa musí z ľudského genofondu odstrániť sám vlastnou hlúposťou.

4. Darwinovu cenu môže získať len človek, ktorý je schopný jasného úsudku (no ten zlyhá). Ocenenie teda nemôžu dostať mentálne postihnutí alebo duševne chorí, ani deti mladšie ako 16 rokov.

5. Získať Darwinovu cenu môže len pravdivá a overená udalosť.

"ELITA" SVETA

Zbohom, zdravý rozum...

n Väčšina z nás inštinktívne vie, že vetička "ver mi a zapáľ túto rozbušku" znamená recept na katastrofu. Držitelia Darwinovej ceny to netušia. Väčšina ľudí má dosť zdravého sedliackeho rozumu, aby všade nemuseli visieť upozornenia typu "POZOR, KÁVA JE VRIACA!". Držitelia Darwinovej ceny nie sú takou súdnosťou vybavení.

n Existujú ľudia, ktorí považujú za praktické posvietiť si zapaľovačom, keď chcú nazrieť do barelu s benzínom. Alebo takí, ktorí usporiadajú plážový večierok na počesť blížiaceho sa hurikánu. Darwinovými cenami vzdávame hold týmto šialene odvážnym jedincom a ich pravdepodobnému koncu. Ceny nesú meno Charlesa Darwina, ktorý vzkriesil a presadil myšlienku evolúcie.

n Darwinove ceny ukazujú, ako dopadnú ľudia, ktorí prejavia neuveriteľnú neschopnosť čeliť zjavným nebezpečiam moderného sveta. Terorista, ktorý odoslal nedostatočne vyplatenú zásielku s bombou, získa Darwinovu cenu, keď z roztržitosti otvorí balíček, ktorý mu pošta doručila späť. Aj lovec, ktorý hodí na ľad zapálenú tyčinku dynamitu, aby sa vzápätí bezmocne díval na svojho verného zlatého retrívra, ako ju aportuje. A tiež muž, ktorého chytili, keď kradol pred očami všetkých milodary v kostole.

n Držitelia Darwinovej ceny plánujú a uskutočňujú katastrofické scenáre, pri ktorých by každé malé dieťa poznalo, že to nemôže dopadnúť dobre. Dokážu sa eliminovať zo zásobárne génov tak výstredne a vynaliezavo idiotskými spôsobmi, že nemôžeme pochybovať o jedinom: že ich skutky podporujú dlhodobé prežitie nášho biologického druhu, pretože ten má po každej takej udalosti o jedného idiota menej. Práve ich cieľavedomosť, ochota k sebaobetovaniu a obdivuhodné spôsoby sebalikvidácie ich oprávňujú mať tú česť, aby im bola udelení Darwinova cena.

FAKTY

Z doterajšej histórie Darwinovej ceny

n Kura spadlo do studne. Pri jeho záchrane zomrelo 6 ľudí. Kura prežilo.

n Odosielateľ bomby v listovej zásielke ju dostal späť, pretože adresát sa presťahoval. Bez váhania ju otvoril.

n Kyjevský rybár sa rozhodol pre netradičnú formu rybolovu. Zaviedol do rieky prúd zo svojho domu. Potom sa vydal pozbierať ryby, ktoré vyplávali na hladinu. Z vody však zabudol odstrániť kábel.

n Darwinovu cenu za rok 1994 získal muž, ktorého zabil automat na nápoje. Prevrátil sa naňho, keď sa z neho snažil vydobyť zadarmo plechovku coly.

n Maurice sa ocitol za mrežami potom, čo sa fakt veľmi zle rozhodol a sám vbehol do budovy väzenia v snahe uniknúť polícii. Tá sa domnieva, že muž na úteku musel väznicu pokladať za nákupné stredisko.

n Muž si na auto namontoval štartovaciu raketu pre nákladné lietadlá. Rýchlo odštartoval, aj rýchlo skončil.

n Newtona zobudil uprostred noci telefón. Chcel po ňom siahnuť, ale namiesto neho nahmatal svoj nabitý revolver, priložil si ho k uchu a stlačil spúšť.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Vyšperkujte Vianoce - tipy na vianočné darčeky
 2. Vianočnú edíciu kávy Starbucks tento rok kúpite už aj v obchode
 3. Rozbiehať biznis v čase korony? Ide to
 4. Neberieme štúdium športovo, ale športujeme
 5. Investície s fixným ročným výnosom 5,5 % - 8 %
 6. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny
 7. Nástrahy online vyučovania, o ktorých sa nehovorí
 8. Predplatená telefónna karta s kreditom 10 € v denníku SME
 9. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe
 10. Mercedes-Benz EQV je elektrické riešenie všestranného vozidla
 1. Imunitnú bombu do tela dostanete vďaka Vitaglucanu
 2. Get our subscription and support the Online Charity Auction
 3. Ako overiť či máte aktívny druhý pilier?
 4. Kurzarbeit – then, now and tomorrow
 5. Fanshop HC Košice prichádza s novinkami
 6. Nástrahy online vyučovania, o ktorých sa nehovorí
 7. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe
 8. Rozbiehať biznis v čase korony? Ide to
 9. Vianočnú edíciu kávy Starbucks tento rok kúpite už aj v obchode
 10. Predplatená telefónna karta s kreditom 10 € v denníku SME
 1. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 29 559
 2. Príbehy vyhorených, tandem okolo Bödöra a nová trať v Bratislave 10 375
 3. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 10 306
 4. Oslávte nový rok v teple: Cestujte na Zanzibar úplne bezpečne 9 689
 5. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 9 439
 6. Učiteľka roka 2018: Koľko času by malo dieťa tráviť za počítačom 9 275
 7. Čo ovplyvňuje chuť kačacieho mäsa? Tieto dve veci 9 199
 8. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 8 922
 9. Ako nahradiť fosílne palivá geotermálnou energiou? 8 773
 10. Poznáte najbohatšie firmy sveta? Podiel v nich majú aj Slováci 8 461
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.
Víkendové testovanie vo Valalikoch.
Róbert na krajskom súde.
Ilustračné foto.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Premiér Matovič (OĽaNO) a vľavo minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) prichádzajú na zasadnutie Ústredného krízového štábu.
KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Sulík zasa berie Matovičovi hračku

Premiér sa vyhráža zatváraním a otvára maturitné ročníky.

Peter Tkačenko

OĽaNO pripúšťa pri voľbe generálneho prokurátora aj odchod z koalície

Remišová by chcela, aby sa koalícia dohodla na jednom mene.

Premiér Igor Matovič.
KOMENTÁR PETRA SCHUTZA

Ak Sulík nedostane silnú podporu, Matovič ho prejde ako tank

Sulík určite neobjavuje Ameriku.

Peter Schutz

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop