Korzár logo Korzár Košice

ROK 2008 BOL BOHATÝ NA KAUZY, MÁLO Z NICH SA DORIEŠILO

Miliardový tender na gastrolístky, Hrbáčkove zadržanie, policajný predajca samopalov, zmluva, ktorá stála Kramplovú kreslo - v akom stave sú prípady,

ktoré počas roka rozbúrili hladinu verejnej mienky. Šťavnaté korupčné škandály, zlyhania štátnych úradníkov, či inštitúcií sa dookola opakujú. Na právne dôsledky sa čaká aj niekoľko rokov, k politickému vyvodeniu zodpovednosti často ani nedôjde.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Doxx má zákazky napriek zrušenému tendru

O čo išlo:

Firma Doxx zo Žiliny, ktorá predáva stravné lístky, vo februári vyhrala pochybný tender za 2,5 miliardy korún, aby zaobstarala poukážky pre všetky zložky v rámci ministerstva vnútra. Denník SME upozornil na to, že ministerstvo neumožnilo firmám, ktoré podali ponuky, aby boli prítomné pri otváraní obálok. Ministerstvo sa najprv bránilo, že tzv. podprahová metóda obstarávania umožňovala takýto postup. Po pár dňoch však tender zrušilo.

SkryťVypnúť reklamu

Čo sa neskôr stalo:

Doxx, neskôr v júni opäť vyhral opakovaný, ale v menšom rozsahu, tender na ministerstve vnútra za 380 milión korún. Firma bola mimoriadne úspešná v roku 2008 aj pri tendroch vyhlásených inštitúciami, ktoré ovládajú nominanti SNS, napríklad Slovenská pošta (850 miliónov korún) alebo ministerstvo výstavby 33,6 miliónov korún. Majiteľ Doxxu Milan Šmehýl sa pozná s predsedom SNS Jánom Slotom. Riaditeľ Doxxu Pavol Jandzík poprel, že za úspechom jeho firmy je klientelizmus. Konkurencia je presvedčená, že štátne inštitúcie hľadali diery v zákone, aby mohli Doxxu vyhovieť. "Nič sa nezmenilo, sú len trošku opatrnejšie," povedal Štefan Petrík zo Cheque Dejeuner.

Chorý muž predal pozemky, rodina ich chce späť

O čo išlo:

SkryťVypnúť reklamu

Paranoidný schizofrenik Pavol Bátorfi predal 20-tisíc štvorcových metrov blízko Senca dvom ľuďom za 13 korún za meter štvorcový. Kupci tvrdili, že chceli Bátorfimu pomôcť, ale jeho manželka Dagmar ich podozrievala, že využili jeho zlý psychický stav, aby sa dostali k jeho majetku. Dva týždne po predaji pozemku bol Bátorfi hospitalizovaný v psychiatrickej nemocnici.

Čo sa neskôr stalo:

Polícia aj prokuratúra odmietla všetky trestné oznámenia, ktoré podala Bátorfiová na kupcov. "Ja som sa nevzdala, obrátila som sa na ministerstvo vnútra, a oni to teraz riešia priamo cez policajného prezidenta," povedala Bátorfiová. Medzitým jej manžel prišiel o svojprávnosť. "Snažíme sa súdnym spôsobom zrušiť kúpno-predajnú zmluvu."

SkryťVypnúť reklamu

Columbex sa súdi, zastupuje ho Zoroslav Kollár

O čo išlo:

Spoločnosť Columbex vyhrala miliardový tender na informačný systém a školenie pre Pôdohospodársku platobnú agentúru (PPA) spadajúcu pod ministerstvo pôdohospodárstva. Zmluva medzi Columbexom a ministerstvom bola podpísaná v júni. Neskôr vyšlo najavo, že jeden z majiteľov Columbexu, Alexej Beljajev, požičal 10 miliónov korún HZDS, ktorého nominantka Zdenka Kramplová viedla ministerstvo. Výsledkom bolo, že Kramplová musela odísť z funkcie, Úrad pre verejné obstarávanie spochybnil spôsob obstarávania, ministerstvo odmietlo plniť zmluvu s Columbexom.

Čo sa neskôr stalo:

V novembri ministerstvo podalo žalobu pre neplatnosť zmluvy s Columbexom, na základe protokolu Úradu pre verejné obstarávanie z výsledku kontroly. Na druhej strane Columbex splnomocnil známeho advokáta a podnikateľa Zoroslava Kollára, aby ho zastupoval v spore o platnosť zmluvy a vymáhaní škody. "Vyhráme to," vyhlásil Kollár.

Hrbáček je vo väzbe už len jednou nohou

O čo išlo:

Údajného únoscu Michala Kováča ml. a bývalého príslušníka Lexovej SIS Michala Hrbáčka vzali do väzby v septembri. Podľa polície mal byť Hrbáček zapletený do tajného komanda súčasných a bývalých policajtov, ktorí uniesli, mučili a dokonca aj zabíjali. Zatkli ho potom, ako policajt Alexander Sábo volal Hrbáčkovi, že hlavného svedka v kauze policajného gangu, Juraja Rozsíka, práve umiestnili v cele. Hrbáček mal byť zapletený aj do fyzického útoku na právnika Tomáša Kozovského.

Čo sa neskôr stalo:

V decembri senát okresného súdu Bratislava I, vedený sudcom Rolandom Keményom, pustil Hrbáčka z väzby na kauciu 600-tisíc korún. Ten istý sudca odmietol v roku 1999 predĺžiť Hrbáčkovu väzbu v kauze únos. Prokurátor podal proti najnovším Keményovým rozhodnutiam sťažnosť, keďže slovenský právny poriadok neumožňuje pustiť ľudí z tzv. kolúznej väzby na kauciu. Peniaze nie sú záruka, že dotyčný nebude v neukončenom vyšetrovaní ovplyvňovať svedkov a mariť vyšetrovanie. Pojednávanie na Krajskom súde, ktorý rozhodne o možnom prepustení Hrbáčka na slobodu, ešte nebolo vytýčené.

Kopčíkove samopaly sa stále riešia

O čo išlo:

Ernest Šimonič, pôvodne páchateľ, dnes kľúčový svedok v najväčšej mafiánskej kauze na Slovensku, "prípad olejári", vo svojej výpovedi uviedol, že videl dnešného prvého policajného viceprezidenta Michala Kopčíka predať samopal v roku 1998. Zbraň mal predať Šimoničovmu komplicovi Marošovi Štofaníkovi. Na základe tohto tvrdenia začala vojenská prokuratúra trestné stíhanie vo veci, Kopčík vystupoval ako svedok. Bolo to druhé obvinenie proti Kopčíkovi, že nelegálne obchodoval so zbraňami. Predtým mal údajne zlegalizovať zbrane cez strelecký klub Combat Club Condor. Košický vyšetrovateľ podanie odmietol.

Čo sa neskôr stalo:

Generálny prokurátor Dobroslav Trnka najskôr oznámil, že vyšetrovanie bude ukončené v septembri. Konanie však bolo prerušené, lebo nebolo možné nájsť Štofaníka. Je nezvestný. Konanie obnovil dozorujúci prokurátor. Rozhodol, že treba vykonať ďalšie úkony. Výsledok konania sa dá čakať v polovici januára.

Harabin stále naháňa policajta, ktorý ho stíhal

O čo išlo:

Ministra spravodlivosti Štefana Harabina (za HZDS) chcela polícia pred dvomi rokmi stíhať pre údajný pokus o poisťovací podvod. Príbeh sa začal, keď v roku 2004 Nina Tvrdá narazila zozadu do jeho auta. Harabin ju presvedčil, aby nezavolali políciu, lebo ide o malú škodu. Nakoniec oprava jeho auta stála skoro 150-tisíc korún. Poisťovňa Allianz podala podnet pre podozrenie z pokusu o podvod. Opieral sa o znalecký posudok znalca Ivana Janoška, ktorý napísal, že Harabinova verzia havárie je "technicky neprijateľná". Policajný vyšetrovateľ Štefan Birmon následne začal trestné stíhanie vo veci a požiadal o súhlas na stíhanie sudcu Najvyššieho súdu. Harabin bol v tom čase sudcom.

Čo sa neskôr stalo:

Tesne pred voľbami v roku 2006 Ústav súdneho inžinierstva v Žiline, ktorý úzko spolupracuje s ministerstvom spravodlivosti, napísal stanovisko, ktoré spochybnilo Janoškov posudok. Keď sa Harabin stal ministrom, prokurátor zastavil trestné stíhanie. Harabin podal trestné oznámenie proti vyšetrovateľovi Birmonovi pre zneužitie právomoci verejného činiteľa a vyškrtol Janoška zo zoznamu znalcov. Minister dvakrát podal sťažnosť proti rozhodnutiu Úradu inšpekčnej služby a vojenskej prokuratúry, ktoré konštatovali, že Birmon neurobil žiadnu chybu. Koncom roku 2008 vyššia vojenská prokuratúra vrátila prípad na došetrenie.

Zobral mu maštaľ, stále o ňu bojuje

O čo išlo:

Ján Vovčík zo Sniny prišiel v roku 2005 o maštaľ v obci Kalná Roztoka na základe fiktívneho 60-tisícového daňového dlhu a chybného rozhodnutia starostu obce. Súd neskúmal platnosť pôvodného daňového rozhodnutia, aj keď zákon to vyžaduje, a exekútor následne exekuoval celý majetok farmy namiesto jednotlivých položiek. To by stačilo na pokrytie "dlhu". Farmu kúpil policajt, ktorého prepustili pred desiatimi rokmi pre pašovanie; následne ju predal ďalšiemu policajtovi.

Čo sa neskôr stalo:

Vovčík podal opakované podnety na okresnej prokuratúre v Humennom, krajskej prokuratúre v Prešove a na Generálnej prokuratúre v Bratislave. Zatiaľ bez úspešného výsledku. Koncom decembra ho osobne prijal generálny prokurátor Dobroslav Trnka. Dvojmesačná lehota na podanie mimoriadneho dovolania generálnej prokuratúry vyprší 13. januára. To je asi jediná šanca, ako sa môže Vovčík dostať späť k svojej maštali, ktorú mu na základe chýb rôznych inštitúcií zobrali.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  2. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  3. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  4. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  5. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  6. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 101 094
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 305
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 053
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 467
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 268
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 019
  7. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 017
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 472
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu